Morské oko

 

Ďaleko na východe Slovenska, smerom na Michalovce, za dedinou Remetské Hámre leží učupené malebné sopečné jazero Morské oko. Je to najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku. Je výnimočné svojou polohou, pôvodom, ale i fyzikálno – chemickým, biologickým režimom. Vzniklo v jednom z centier vulkanizmu, zahradením doliny veľkým zosuvom holoceánu a prehradením potoka Okna.
Jazero má dnes 13,80 ha a hĺbka vody je až 25 metrov. Ústi do neho 6 prameňov a prebytočnú vodu odvádza potok Okna. O zvýšenie hladiny sa v osemdesiatych rokoch 19. storočia pričinila grófka Gladys Vanderbilt Széchenyi, ktorá tu vybudovala hrádzu a kaštielik Morské Oko, ktorý tu stojí dodnes. V tmavozelenej vode si spokojne plávajú pstruhy, karasy, slíže, bez strachu o svoj život. Priplávajú blízko ku okraju a čakajú na maškrty, ktoré im hádžu zvedaví turisti. Morské oko je národnou prírodnou rezerváciou. Je tu prísny zákaz kúpania, či chytania rýb.
Morské oko obklopujú karpatské bukové pralesy, ktoré sú od roku 2007 v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Tieto pralesy sú výsledkom prírodných procesov trvajúcich tisícročia s minimálnym až žiadnym zásahom človeka. Nájdeme tu jedle vysoké 50 m a staré viac ako 300 rokov. Buky majú okolo 200 až 250 rokov. Okolie jazera obklopuje náučný chodník sprevádzaný viacerými menšími chodníčkami, ktoré vedú k lavičkám s očarujúcim výhľadom na jazero.
Z náučného chodníka sa dostanete po hodine a pol stúpania k ďalšiemu chránenému prírodnému výtvoru – Sninskému kameňu. Je pozostatkom lávových prúdov, z ktorých vznikli dve andezitové bralá s nadmorskou výškou 1050m. Z jeho vrcholu uvidíte mesto Sninu, výhľad na jazero a dokonca Poľsko a Ukrajinu. Je to významná botanická lokalita.