Moravské mestečko Buchlovice
V jedno slnečné krásne ráno sme s priateľom premýšľali ako si spríjemniť nedeľné voľno. Zvažovali sme niekoľko alternatív. Našou obľúbenou oblasťou je Morava. A preto aj v tento deň naše kroky smerovali k naším susedom do Českej republiky. Po krátkej úvahe sme sa jednoznačne zhodli, že navštívime moravské mestečko plné romantických zákutí, ktoré je sídlom majestátneho hradu a romantického zámku so symbolom fuchsií - mesto Buchlovice.
Buchlovice sa nachádzajú v oblasti Slovácko, ktorá leží v blízkosti oboch brehov rieky Moravy. Malebné mestečko s približne 2500 obyvateľmi je položené v nadmorskej výške 262 metrov, v Zlínskom kraji a ešte pre presnejšiu orientáciu v okrese Uherské Hradište. Prvá zmienka o meste sa datuje do obdobia roku 1207 a listiny významného českého kráľa Přemysla Otakara I. z rodu Přemyslovcov.
Dominantou Buchlovíc je nespochybniteľne pôvodne gotický hrad Buchlov z prvej polovice 13. storočia, ktorý pyšne stojí na vrchole Chřibu neďaleko od mesta. Verejnosti je prístupný asi od polovice 19. storočia. K zveľadeniu severných častí hradu prispel Ctibor Tovačovský z Cimburku. V začiatkoch renesancie Ján Ždánský zo Zástřizl vybudoval novú hodinovú vežu a zaslúžil sa aj o vznik ďalších významných stavieb, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou dnešnej podoby hradu. Jeho zásluhou vznikla v roku 1547 najstaršia kniha obce – Register dediny Buchlovíc. Nová tanečná sála bola postavená v roku 1602 pod dohľadom vzdelaného a hlavne vášnivého cestovateľa Jiřího Žigmunda Prakšického. Arkáda a vínne pivnice sú len malou ukážkou z dielne barokových majstrov, ktorých služby využila generácia Petřvaldových. V rokoch 1670 až 1672 za vlády Hanuša Žigmunda z Petřvaldu, ktorý zdedil Buchlov po svojej matke, vznikla na kopci Modla prekrásna kaplnka svätej Barbory. Pozornosti návštevníkov neunikne hlavný oltár, pozlátená kazateľnica, portréty rodiny Berchtoldových či reliéf Madony a Ježiša.
Zaujímavú históriu si môžu milovníci dejín a pamiatok vypočuť z úst príjemných sprievodcov. Pre skromnejších je v ponuke malý okruh, ktorý zahŕňa prehliadku zbrojnice, prírodopisných a egyptologických zbierok, múzea Berchtoldových a čarovný pohľad z vyhliadkovej veže. Náročnejším je určený veľký okruh s absolvovaním prehliadky čiernej kuchyne, knižnice, ale aj špeciálnej výstavy mágie či okultizmu na hrade. Treťou možnosťou je návšteva vyhliadkovej veže spolu so sprievodcom.
Luxusné barokové sídlo šľachticov v talianskom štýle s prekrásnym barokovým parkom a anglickou záhradou - zámok Buchlovice sa nachádza neďaleko hradu Buchlov. Zámok daroval podľa legendy svojej manželke vynikajúci hospodár, stavbár a hlavne milovník umenia a literatúry Ján Dětřich Petřvaldský. Najvýznamnejšie chvíle prežíval zámok v období panstva Leopolda Berchtolda, ktorý sa v roku 1912 stal ministrom zahraničných vecí rakúskej monarchie. Pod jeho záštitou sa tu konali významné politické akcie. Leopold Berchtold bol aj vášnivým milovníkom histórie. V roku 1893 sa mu podarilo spracovať podrobnú históriu hradu Buchlov, kde sa zmieňuje aj o svojom zámku.
Zámok patrí k architektonickým skvostom v Európe a môže sa popýšiť prekrásnym interiérom zdobeným fascinujúcimi dekoráciami, mozaikovými ornamentmi, barokovými maľbami a postriebrenými drevorezbami. So zámkom je spojené meno brnenského maliara a dekoratéra Ignáca Mayera.
Začiatkom 20. storočia pod záštitou Leopolda II. Berchtolda prešiel zámok úpravami v štýle neobaroka a neorokoka, na ktorých sa podieľal dizajnér Dominik Fey. Návštevníkom je k dispozícii 17 miestností s množstvom zbierok v podobe grafických listov a kresieb, kníh, rodových pamiatok, nábytku a sôch.
Vznik romantického zámockého parku je spojený s obdobím roku 1700, avšak výrazná premena sa odohrala až na konci 18. storočia a je spojená s významným umelcom Ondrejom Sweiglom. Dominantou parku je obelisk a zaujímavý most cez vodný kanál. Interiér parku je doplnený vázami, ozdobnými guľami a sochami.
Jedným so symbolom parku sú fuchsie. Zámocká zbierka sa môže pochváliť takmer 1200 odrodami týchto rastlín, ktoré môžu návštevníci v letných mesiacoch nielen obdivovať, ale nimi aj obohatiť rodinnú záhradku.
Buchlovický zámok je štátnym majetkom a počas roka predovšetkým v letných mesiacoch sa tu konajú viaceré podujatia v podobe výstav, vernisáží, súťaží a festivalov. Dlhú tradíciu má Buchlovické hudobné leto, ktoré sa koná v zámockou amfiteátri. Tento rok privíta hostí ako Viera Špinarová či kapela Tři sestry.
Ak chcete spojiť príjemné s užitočným, pri svojich potulkách Moravou určite nevynechajte mesto Buchlovice, kde sa snúbi romantika s množstvom skvostných pamiatok spojená s významnými menami českej histórie.
MIMI
Zdroj: www.zamok-buchlovice.cz