Mliečna dráha

Stáva sa to každej gazdinke, ktorá sa postaví pred chladničku s otázkou „čo dnes variť?“ Pred pár dňami ste otvorili mlieko a práve keď ste sa z neho rozhodli spraviť omáčku alebo polievku, máte pocit, že už nie je dobré. Ešte aj ten kúsok syr, zabudnutý v dvierkach chladničky začína plesnivieť... Viete, ako správne skladovať mlieko a mliečne výrobky, aby ste sa týmto problémom vyhli?

Trvanlivosť závisí od viacerých faktorov: od výrobného procesu, od typu obalu či od skladovacích podmienok, ktoré je nutné dodržiavať. Ak považujeme potravinu za trvanlivú, tak musí prejsť určitým postupom. Aby bolo trvanlivé napríklad mlieko, tak musí prejsť UHT ohrevom a byť špeciálne zabalené. Avšak sú aj mliečne výrobky s označením „čerstvé,“ ktorých doba trvanlivosti je omnoho kratšia. Viete, ako tieto potraviny skladovať, aby vydržali a chutili čo najlepšie?

Ako správne skladovať mlieko

Skladovanie mlieka a mliečnych výrobkov sa líši s ohľadom na ich druh. Čerstvé mlieko a mliečne výrobky sa v mliekarenských spoločnostiach skladujú pri teplote +2 až +8 °C v chladiacich boxoch a ich záručná doba je do 30 dní. Čo sa týka trvanlivých mliek a mliečnych výrobkov, tak tie sú balené do 7-vrstvového špeciálneho obalu, ktorý ich chráni pred účinkami svetla a vlhkosti. Ak ich k tomu skladujete na suchom mieste pri bežnej teplote v miestnosti do 24 °C vydržia aj niekoľko mesiacov. Tieto výrobky musia mať označenie, že sú trvanlivé.

U vás doma

Pri skladovaní u vás doma si s neotvorenými trvanlivými mliečnymi výrobkami veľa starostí robiť nemusíte, stačí ich uložiť na chladnejšie suché miesto, kde budú ochránené pred slnečným žiarením, ktoré by ich mohlo znehodnotiť. Po otvorení by sa však mali už skladovať v chladničke. Aj čerstvé aj trvanlivé mliečne výrobky je  ideálne skladovať na spodnej poličke, ktorá je pre ne najvhodnejšia z dôvodu, že v celej chladničke nie je konštantná teplota, na vrchnej poličke môže byť teplota vyššia až o stupeň. Takisto nie je vhodné skladovať ho vo dverách, pretože sa tam často mení teplota tým, že sa chladnička pravidelne otvára.

Ak si radi kupujte čerstvé mlieko z automatov, mali by ste vedieť, že nie je vhodné nalievať ho opakovane do tých istých plastových fliaš, pretože na stenách fľaše sa usadzuje mliečny tuk, ktorý je možné odstrániť len horúcou vodou, ktorá môže plast deformovať. Preto je ideálnejšie je skladovať ho v sklenenej alebo keramickej nádobe. V obchodoch nájdete čerstvé mlieko zvyčajne v sklenených alebo plastových fľašiach, trvanlivé zasa v škatuli, a to predovšetkým z dôvodu jeho ochrany, aby si zachovalo dlhú trvanlivosť.

Svet syra

Syr je výnimočným mliečnym výrobkom, ktorý má nekonečne veľa druhov. Od jeho druhu závisí aj spôsob jeho skladovania. Väčšinu syrov je potrebné držať v chladničke, rovnako ako pri mlieku je ideálna spodná polica a to hlavne pre mäkké a modré syry, ktoré vyžadujú nižšiu teplotu. Tvrdé syry môžete skladovať aj v pivnici či v najspodnejšej priehradke na zeleninu, kde je najmenej chladno, pretože silný chlad ich vysušuje. Ideálna teplota pre tvrdé syry je 7-15 °C.

Medzi ďalšie výnimky vo svete syrov, ktoré v chladničke skladovať nemusíte patrí syr brie a camembert, ktorým izbová teplota priam prospieva, pretože im môže pomôcť dozrieť a získať výraznejšiu chuť. Po čase, zistíte to podľa vône a tvrdosti, ich treba dať tiež do chladničky. Mäkké a modré syry je možné aj zamraziť, avšak neodporúča sa to, pretože mrazením strácajú svoju chuť aj štruktúru. Ak by ste ich napriek tomu zamraziť chceli, tak dávajte do mrazničky len syr s obsahom tuku viac ako 45 %. Syry môžete držať v mrazničke maximálne 3 mesiace.

Čo so syrom po otvorení?

Syry nie je vhodné baliť do potravinovej fólie či alobalu, pretože v nich nemôžu dýchať a rýchlejšie splesnivejú, čo sa týka hlavne tvrdých syrov. Oveľa vhodnejší je papier na pečenie alebo desiatový papier, ktorým zabránite vysušovaniu syra a zároveň aj zadržiavaniu nadmernej vlhkosti. Syry feta či mozarella je ideálne nechať v pôvodnom náleve a obale, v ktorom ste ho aj kúpili. Prípadne ich môžete dať do nádoby s trochou slanej vody. Pri servírovaní je vhodné vytiahnuť syr z chladničky o hodinu skôr, aby sa dobre rozvinula jeho aróma. Ak chcete syr vyprážať, naopak je lepšie, keď je dobre vychladený.

Tipy pre skladovanie mlieka:

    • uskladnenie je najideálnejšie v spodných poličkách v chladničke,
    • neskladujte mlieko vo dverách chladničky,
    • po otvorení spotrebujte do 3 dní,
    • nemanipulujte s mliekom, ak ho prelejete do pohára či akejkoľvek nádoby, nie je vhodné preliať ho opätovne naspäť do škatule,
    • trvanlivé mlieko skladujte na chladnejšom suchom mieste, nevystavujte ho slnečnému žiareniu,
    • čerstvé mlieko skladujte v sklenenej fľaši.

Dobrý tip: Jedinečné čerstvé mlieko

Vedeli ste, že na Slovensku sa vyrába unikátne mlieko, ktoré homogenizáciou vôbec neprechádza? Navyše aj jeho pasterizácia prebieha veľmi šetrne, a to pri teplote 66-67°C. Aj nízka pasterizácia môže zničiť výživové hodnoty mlieka. Špeciálny výrobný proces mlieka však umožňuje, že si v sebe zachová pôvodné mliečne kultúry a neupravený obsah tuku v BIO kvalite. Zároveň obsahuje 30 miliárd probiotických baktérií, ktoré prispievajú k podpore zdravia a imunity. Vysvetľuje MVDr. Jozef Klíma zo Sekcie vnútornej kontroly spoločnosti Labaš: „Po pasterizácii sa do mlieka pridáva 8 pôvodných mliečnych kultúr. Tento proces môžeme nazvať aj oživovaním pasterizovaného mlieka.“. Výsledným produktom je vysoko tučné mlieko, ktoré si zachováva väčšinu výživových hodnôt v bio kvalite. Od klasických škatuľových mliek sa líši aj možnou konzumáciou po začiatku zakysania a je možné ho podávať ako čerstvé alebo kyslé mlieko. Laktobacily a mliečne kultúry obsiahnuté v mlieku sú živé a pracujú podobne ako v pôvodnom kravskom mlieku. Jeho trvanlivosť, je aktuálne na hranici 6 dní, čo možno v porovnaní s mliekom z tetrapaku nie je také „pohodlné“ a praktické, ale takéto „živé mlieko“ dosahuje najvyššiu výživovú hodnotu na slovenskom trhu. „Vysoký objem obsiahnutých probiotických kultúr pôsobí ako podpora imunitného systému na prírodnej báze. Mlieko Boo Milk je určené pre každého, kto netrpí laktózovou intoleranciou alebo alergiou na bielkovinu kravského mlieka. Nemá obmedzenia ani z hľadiska výživy dojčiacich či tehotných žien. Práve naopak, vďaka probiotickým kultúram, a nie umelo vytvoreným látkam v laboratóriách, je priam odporúčané.“ tvrdí odborník MVDr. Jozef Klíma zo spoločnosti Labaš. Pochádza z dojníc, chovaných na mliečnej farme v Dunajskom Klátove a predáva sa výlučne v sklenených fľašiach.