Mikulášsky balíček nemusí byť nezdravý. Tipy, čo darovať namiesto sladkostí
Deti milujú sviatok svätého Mikuláša. Veď kto by nemal rád prekvapenie v podobe balíčka plného sladkých dobrôt? Kedysi deti na svätého Mikuláša dostávali oveľa skromnejšie balíčky, ktoré pozostávali z čerstvého a sušeného ovocia či orieškov. Išlo skôr o efekt obdarovania ako o množstvo.
Dnešné mikulášske balíčky často vyzerajú úplne inak a hlavne, obsahujú množstvo nezdravých sladkostí. Čokolády, cukríky, lízanky, sladké nápoje a podobné cukrovinky bývajú bežnou súčasťou balíčka. Zdraviu našich detí však určite neprospievajú. Dá sa to, našťastie, aj inak.
Ak by ste chceli svojim ratolestiam darovať na Mikuláša niečo zdravšie, môžete sa inšpirovať našimi tipmi.
1. Ovocie
Súčasťou zdravého mikulášskeho balíčka by určite malo byť čerstvé ovocie. Mandarínky, pomaranče, jablká, hrušky, kiwi alebo iné druhy ovocia, ktoré majú vaše deti rady. Ideálne je, ak sú v bio kvalite.
Zdravou pochúťkou môže byť aj sušené ovocie. Záleží však na tom, aké vyberiete. Dajte prednosť ovociu bez pridaného cukru a sušeného bez chemických prísad.
Výborné sú tiež ovocné kože, alebo pásiky. Dajú sa jednoducho vyrobiť z rôzneho ovocia aj doma alebo kúpiť v obchodoch so zdravou výživou. Dávajte pozor na pridaný cukor a konzervačné látky a najlepšie, ak vyberiete opäť výrobky v bio kvalite.
Obľúbené je aj mrazom sušené, tzv. lyofilizované ovocie. Ide o ovocie, ktoré je sušené pri teplote -60 stupňov. Takto usušené ovocie si zachováva svoju farbu aj tvar.
2. Oriešky a semienka
Rôzne druhy orechov, ako sú mandle, lieskové orechy, vlašské orechy, kešu či pistácie, sa taktiež hodia na doplnenie zdravého mikulášskeho balíčka. Je však treba dávať pozor na vek dieťatka - pre tie menšie, do veku minimálne 3 rokov, hrozí riziko vdýchnutia a dusenia. Potom je tiež treba brať ohľad na prípadné alergie.
Okrem orieškov sú vhodnou zdravou maškrtou prírodné semienka - napríklad slnečnicové či tekvicové.
3. Domáca granolová tyčinka
Ak patríte k mamičkám, ktoré doma rady pripravujú zdravé “svačinky” a pochúťky, môžete pre svojich drobcov vyrobiť domácu granolovú tyčinku alebo müsli tyčinku. Príprava je jednoduchá a máte pod kontrolou zoznam ingrediencií - stačia ovsené vločky, oriešky, med a sušené ovocie.
Samozrejme, ak nechcete vyrábať vlastné, takéto tyčinky sa dajú jednoducho kúpiť v obchodoch so zdravou výživou. Treba však dôkladne čítať zloženie a vyberať tie bez pridaného cukru či konzervačných látok a farbív.
Zdroj foto: freepik.com
4. Čokoláda áno, ale…
Čokoláda nemusí byť celkom nezdravá, opäť záleží od toho, akú vyberiete. Väčšina detí uprednostňuje sladké mliečne čokolády a tie horké im veľmi nechutia. Avšak práve tie horké s obsahom kakaa okolo 70% sa dajú v malom množstve považovať za dobrú alternatívu aj pre zdravie. Pokiaľ vaše deti na takéto čokolády zvyknuté nie sú, skúste najskôr tie s 50-60% obsahom kakaa, alebo čokoládu vynechajte.
5. Zábavné drobnosti
Kto povedal, že na Mikuláša musia byť v balíčku len samé sladkosti a jedlé veci? Prečo nepotešiť naše deti drobnosťami v podobe pasteliek, fixiek, nálepiek, omaľovánok alebo rôznych knižiek so zábavnými aktivitami? Takéto darčeky určite deti potešia a navyše podporia ich kreativitu.
6. Domáce koláčiky
Milou a zdravou súčasťou mikulášskeho balíčka môžu byť aj doma pečené medovníčky alebo iné koláčiky. Vďaka domácej výrobe si viete ustrážiť množstvo a druh sladidla, ako aj výber múky a ďalších ingrediencií.
Zdroj foto: freepik.com
Ako vidieť, vytvoriť zdravý mikulášsky balíček nie je až tak náročnou úlohou. Určite to stojí za to, pretože ide o zdravie našich detí. A ak zvyknú dostávať balíčky aj od príbuzných (starí rodičia, krstní rodičia či iní príbuzní radi obdarúvajú deti na Mikuláša), je namieste porozprávať sa s nimi o tom, čo by v balíčku malo, respektíve určite nemalo, byť.
Zdroj foto: freepik.com