Miešané páry, vzťah s cudzincom, aké sú riziká?
Dnešná moderná doba bez hraníc nás láka, aby sme stále cestovali, spoznávali iné krajiny a miesta. Samozrejmosťou sú zahraničné čety a zoznamky s cudzincami. Náhodne stretnutie s príťažlivým mužom nenechá na seba dlho čakať. K tomu patrí zaiste aj to, že sa stretávame s cudzincami a preberáme niektoré ich kultúrne črty.
Mnoho Sloveniek sa na dovolenke bezhlavo zaľúbi práve do moslimského muža. Prečo tomu tak je? Čo ich k tomu vedie? Hovorí sa, že láska aj hory prenesie. Každá žena si myslí, že ten jej vyvolený je iný. Veď je predsa šarmantný, krásny, pozorný, dvorí jej, je vtipný, preukazuje jej lásku... Aj keď niekedy nemusí ísť iba o flirt, niektoré vzťahy s cudzincami naozaj vyjdú, žiaľ, je ich však menej ako tých, ktoré stroskotajú.
Aký je moslim - muž vo vzťahu?
Treba si dávať pozor, pretože moslimovia sú od prírody veľmi žiarliví muži a žena patrí iba im, nikto iný sa na ňu nemôže ani pozrieť. Nie ešte rozprávať, lebo potom je doma cirkus. Väčšinou sa jedná o majetníckych a egoistických mužov. Ženy, ktoré zažili vzťah s moslimom, tak spomínajú určité poradie, ktoré každý moslimský muž dodržiava. Prvý je Boh, druhá mama, tretí on sám, potom práca a neskôr partnerka. Žiaľ, toto poradie je úplne bežné.
Moslimský muž myslí inak. Dôležité priority sú pre nich jednoznačne rodina a práca. Partnerka býva zväčša ako doplnok. Keď sa ocitnete vo vzťahu s moslimom, treba rozhodne zabudnúť na výstredné správanie, flirtovanie s inými mužmi, odhaľovanie sa na verejnosti, veľké výstrihy a minisukne. Treba sa pripraviť aj na to, že väčšina mužov nebadane núti svoje manželky konvertovať na islam. Nie je to nič výnimočné. Takisto aj sexuálny život sa riadi podľa chuti a apetítu manžela. Samozrejmosťou je aj to, že deti automaticky musia byť podľa manžela - moslimovia.
Počet párov, ktoré sa spoznali a udržiavajú svoj vzťah prostredníctvom internetu stále vzrastá. Pribúda i tých, ktorí chcú potom aj spolu žiť. Ide o to, ako si páry poradia s kultúrnymi a spoločenskými rozdielmi.
Ako sa teda správať, aby vzťah dvoch cudzincov prežil?
Založiť si rodinu a vychovávať deti v inej kultúre si vyžaduje obrovskú dávku empatie, tolerancie a dôvery z oboch strán. Láska niekedy nestačí. Väčšie rozpory môže priniesť výchova detí, kde sa môžu prejaviť markantné rozdiely. Treba sa napríklad dohodnúť, aká bude materinská reč detí, či budú bilingválne, alebo budú hovoriť iba jedným jazykom.
A čo religiozita? Všetky tieto závažné otázky o výchove a smerovaní dieťaťa treba dopredu riešiť pred svadbou, alebo pred narodením dieťaťa. Niekedy môže byť aj problémom, kde budú žiť po svadbe, keďže pochádzajú z rozdielnych krajín. Vhodné by bolo pred svadbou žiť nejaký čas spolu, aby zistili, aké je to žiť v inom kultúrnom, sociálnom a ekonomickom prostredí. Dôležité tiež je, aby sa čo najskôr zoznámili obe rodiny a taktiež je nevyhnutné so svadbou počkať a nebrať si muža okamžite v čase extrémnej zaľúbenosti.
V prvom rade však treba zhodnotiť to, či sme schopní tak veľmi podstúpiť obeť, tolerovať partnera, veriť mu a upustiť od niektorých svojich zvyklostí a zásad. Niektorí moslimovia sú otvorenejší, liberálnejší a ústretovejší. Avšak väčšina je striktných, dodržiavajúcich islamské pravidlá, takže život s takýmto človekom nebude prechádzka ružovou záhradou a nie každá žena je natoľko silná, aby to zvládla.
Natalie