Melón – brat uhorky a tekvice

 

Áno, je to tak, melón je naozaj bratom uhorky a tekvice. Je to zelenina patriaca do čeľade tekvicovitých. Prekvapené? Slovo ovocie nám evokuje niečo šťavnaté a sladké, a čo si budeme nahovárať, melón rozhodne šťavnatý a sladký je. Tak kto sa má v tom vyznať?!
 
Ovocie či zelenina, na tom nezáleží, kto by nemiloval túto 5000 rokov starú zeleninu? Ich pôvod je s najväčšou pravdepodobnosťou spojený s Afrikou, kde dodnes voľne rastie ako popínavá rastlina s jemne žltými kvetmi. Zmienka o nich siaha až do čias faraónov, kde sú zobrazované na nástenných maľbách v hrobkách faraónov, či do čias starých Peržanov. Do Nového sveta ich doniesol Columbus.
 
U nás sa začal pestovať v polovici 19. storočia. Poznáme dva druhy melónov: cukrový a vodový. V našich končinách je najčastejšie používaný vodový červený melón. Jeho zrelosť si overíte tak, že stopka melóna je mierne vysušená a zatočená. V horúcich letných dňoch si nevieme predstaviť nič osviežujúcejšie ako je dobre vychladený melón. Pre jeho veľký podiel vody (viac ako 90%) je ideálny na doplnenie tekutín. Obsahuje menší obsah cukru a žiadny tuk. Z minerálnych látok je zdrojom vápnika železa, jódu, zinku, magnézia, sodíka, draslíka. Z vitamínov je to A,C,B. Melóny majú blahodarné účinky na telo: čistia krv, upravujú krvný tlak, priaznivo pôsobia na črevá a obličky, sú odbúravačom stresu, sú močopudné, odstraňujú nečistoty z tela. Dokonca i málo obľúbené jadierka čistia priedušky a horné dýchacie cesty. Obľúbenosti melónov sa teší celý svet, dnes sa melóny líšia chuťou, farbou, šupkou, veľkosťou i tvarom. Dokonca existujú melóny, ktoré sú bez jadierok, či kockového tvaru. Takže dobrú chuť alebo ak chcete, na zdravie!
 
Agáta Galisová