Máte po štyridsiatke či päťdesiatke? Tieto potraviny sú kľúč k zdraviu a pohode
Počas života sa neustále vyvíjame a s tým súvisia aj zmeny, ktorými prechádza naše telo. U žien tieto zmeny súvisia aj s menštruačným cyklom a hormónmi. S vekom približujúcim sa štyridsiatke či päťdesiatke sa mení ženský cyklus a prichádza menopauza.
Aby sme sa aj v tomto veku udržiavali v pohode a zdraví, je dobré zahrnúť do svojho života určité úpravy životného štýlu, hlavne stravovacích návykov.
Čo sa deje po štyridsiatke
Po štyridsiatke nás môže nepríjemne prekvapiť pokles energie, častejší hlad a s tým spojené aj mierne priberanie na váhe.
Pomôcť si v tomto období môžeme vhodným výberom potravín. Na čo sa zamerať?
Bielkoviny
Bielkoviny sú dôležité pre kvalitu svalovej hmoty, ktorá má tendenciu s vekom klesať. Odporúča sa zahrnúť do stravy kvalitné zdroje bielkovín, ako sú:
-
Chudé mäso
-
Ryby a morské plody
-
Vajcia
-
Mliečne výrobky
-
Strukoviny (fazuľa, šošovica, cícer)
-
Orechy a semená
Vláknina
Vláknina je prospešná pre správnu funkciu tráviaceho systému a môže pomôcť proti priberaniu na hmotnosti.
Zamerajme sa preto na potraviny ako:
-
Ovocie a zelenina
-
Celozrnné produkty
-
Strukoviny
-
Orechy a semená
Vitamíny a minerály
Po štyridsiatke je tiež potrebné zamerať sa na príjem niektorých vitamínov a minerálov, aby sme nášmu telu zabezpečili všetko, čo potrebuje. Ide najmä o nasledovné:
-
Vápnik a vitamín D pre zdravé kost (nachádzajú sa v mliečnych výrobkoch, tučných rybách a obohatených potravinách, vaječnom žĺtku, strukovinách, maku a ďalších). Vstrebávanie vápnika možno podporiť pravidelnou fyzickou aktivitou, najmä chôdzou či behom.
-
Vitamín B12 pre nervový systém (jeho zdrojom sú mäso, ryby, mliečne výrobky a obohatené potraviny).
-
Železo pre tvorbu červených krviniek, pomáha tiež predchádzať únave a malátnosti. (nachádza sa hlavne v červenom mäse, strukovinách, či melase)
Zdroj: freepik.com
Fermentované potraviny
Veľmi prospešné sú aj fermentované potraviny, ktoré ovplyvňujú baktérie v našom čreve, prispievajú k udržiavaniu správnej hladiny cukru v krvi, podporujú zdravie srdca a môžu pomôcť proti hormonálnym výkyvom. Oplatí sa zaradiť do stravy jogurt, miso, kefír a rôznu fermentovanú zeleninu, ktorú si dokážeme jednoducho vyrobiť aj doma.
Po päťdesiatke
Po päťdesiatke sa v strave snažíme zamerať navyše aj na podporu zdravia mozgu a srdca. Preto je dobré do stravovacieho plánu zahrnúť zopár ďalších prvkov.
Horčík
Dôležitý pre funkciu svalov a nervovej sústavy. Nachádza sa v orechoch, semenách, celozrnných produktoch a tmavej listovej zelenine.
Omega-3 mastné kyseliny
Tieto látky prospievajú zdraviu srdca, mozgu, kostí i svalov a pomáhajú tiež regulovať hladiny hormónov.
Po 50-tke by sme sa mali snažiť jesť častejšie potraviny, ako sú losos, sardinky a makrela, orechy a semená.
Zdroj: freepik.com
Fytoestrogény
Fytoestrogény sú zlúčeniny, ktoré sa vyskytujú v rastlinách a majú podobný účinok ako estrogény v tele. Počas menopauzy dochádza k poklesu hladiny estrogénu, preto môže byť nápomocné pridať do stravy potraviny bohaté na fytoestrogény.
Patria sem sója, ľanové semienka, chia semienka, tofu a mnoho ďalších. Vďaka tomu možno predchádzať niektorým príznakom menopauzy a podporiť celkové zdravie v tomto období.
Zaradením týchto potravín si môžeme aj vo vyššom veku udržiavať lepšie zdravie a pohodu. Ak k tomu ešte pridáme pravidelný pohyb, dostatok spánku a dobrý pitný režim spolu s antistresovými aktivitami, urobíme pre naše zdravie naozaj veľa.
Zdroj foto: freepik.com