Manikúra od dávnych čias...
Všetky ženy sa chcú páčiť a k základom krásy určite patria upravené nechty. Hitom modernej doby sú gelové či akrylové, ale história o ich starostlivosti je stará viac ako pätnásťtisíc rokov. Ľudia si ich ozdobovali rôznymi predmetmi. Jeden z materiálov na okrášlenie nechtov boli časti mušieľ, ktoré sa lepili živicou. O manikúre sa prvýkrát začalo hovoriť v Arabských krajinách. V dávnej minulosti si ľudia manikúru nerobili. Prvé zmienky o skrášlení nechtov máme z Babylonie, kde si na to vyrábali prístroje zo zlata. Samotné slovo manikúra pochádza z anglického jazyka manus – ruka, cura – starostlivosť.
V 17. storočí sa objavila Francúzska manikúra, ktorú pozná každý z nás. V tomto období, ženy neuznávali dlhé nechty, a tak ich skôr mali zaoblené do tvaru mandle. Jej základom je biele zakončenie nechta. V súčasnosti je lak na nechty, či pilník výbavou každej dámy, ale ako vznikli? Všetko začalo v roku 1910, keď americká firma z New Yorku - Flowery Manicure Products objavila a naplnila obchody s kozmetikou - papierovými pilníkmi. Čo sa týka laku na nechty ten bol prinesený na trh v roku 1917. Bol priesvitný s nádychom do ružova.
Keď hovoríme o histórii manikúry nesmieme zabudnúť na hennu, ktorú si na seba nanášala už Kleopatra. Dokonca do nechtových lôžok sa vstrekovalo organické farbivo, aby nechty rástli už farebné. Čo sa týka farieb, jednoznačné prvenstvo mala červená, ale obľúbené boli aj čierna a zelená.
Dĺžka nechtov, je v dnešnej dobe ľubovoľná. No my vieme, že v Číne, keď vládla dynastia Ming základom každého dôležitého muža boli dlhé nechty, dokonca až od 20 do 30cm. Viete si predstaviť, že by ste ich mali také?
Hitom 80. rokov začali byť umelé nechty a s nimi prišiel aj akryl. Náhrada za prirodzenú krásu obišla celý svet. Sú odolné voči mechanickému poškodeniu a človek sa vie s nimi vžiť naozaj rýchlo, stále vyzerajú krásne a prirodzene. Stáva sa však, že ľudia sa cítia s nimi dosť nemotorne a po náraze to veľmi bolí. Akryl vyšiel z módy a začal štart gélu pod UV žiarením.
V dnešnej dobe existujú mnohé technológie ako okrášliť svoje ruky a ženy dokážu minúť až niekoľko desiatok eur na to, aby mohli zaujať.
Michaela Luxová