Maliny (Rubus ideaeus L.)

V našich zemepisných šírkach sa maliny často vyskytujú ako divorastúce, ale nájdeme ich aj v záhradách, kde sa tiež oddávna pestujú a zberajú. Maliny sú metlovité opadavé polokry s priamymi stonkami, jemnými ostňami a striedavými nepárno perovito zloženými listami.  Listy sú na líci lesklozelené a na rube bieloplstnaté. Strapce s bielymi kvetmi vyrastajú v pazuchách listov dvojročných konárov, ktoré na konci vegetačného obdobia odumierajú.Plod tvorí veľa kostkovičiek červenej farby, ktoré tvoria plodstvo - malinu. V čase zrelostí vypadávajú z kvetných lôžok.

Plody malín obsahujú provitamín A, všetky vitamíny skupiny B, vitamín C, E aj minerálne látky. Zložené sú z 83 percent vody, 8-9 percent cukru, 14 percent kyselín a celulózy. Z malín sa zberajú v júli mladé listy a pozorne sa sušia, aby sa nezaparili. Droga obsahuje triesloviny, pektín, slizy, vitamín C a organické kyseliny. Používa sa vo forme čaju alebo je súčasťou iných čajovinových zmesí. V zmesi s rumančekom pôsobí proti nadúvaniu u detí. Lečivé látky obsiahnuté v maliníku zmierňujú podráždenie slizníc ústnej dutiny, hltanu, tráviacich ciest, pečene, sleziny. Podporujú vylučovanie moču a žlče. Zmierňujú celkové oslabenie organizmu, nervové vyčerpanie. Čaj z malinových listov, ktorý sa pije 2x denne v posledných troch mesiacoch tehotenstva pôsobí na relaxáciu maternice a uľahčuje pôrod. Čerstvé plody majú aj farmaceutický význam, pridaním cukru sa z nich pripravuje sirup, ktorý sa podáva pri horúčkach.

Využitie v kuchyni

Maliny sa konzumujú v čerstvom stave ako stolové ovocie. lch jemná, nezameniteľná chuť umožňuje použiť maliny na prípravu ovocných pohárov, zmrzlín, sladkých nákypov, pudingov, piškótových ciest a koláčov. Spracovávajú sa zaváraním, vyrábajú sa z nich kompóty, sirupy, marmelády a rôsoly. Maliny majú byť zrelé, ale nie prezreté. Dajú sa dobre spracovať aj na pretlak (napr. pri príprave detskej výživy) alebo prelisovať cez sito, ak chceme odstrániť zrnká.
 
Recepty
 
Malinová bublanina
 
Potrebujeme: 500 g malín, 5 vajec, 100 g stuženého tuku, 250 g práškového cukru, štipku soli, prášok do pečiva, 2 lyžice mlieka, 250 g polohrubej múky.
Žĺtky vymiešame s tukom a cukrom do penista, pridáme mlieko, múku zmiešanú so soľou a práškom do pečiva a zľahka vmiešame tuhý sneh z bielkov. Na vymastený a múkou vysypaný plech rozotrieme cesto a poukladáme naň umyté odkvapkané maliny. Upečieme a keď vychladne, posypeme práškovým cukrom.
 
Letný malinový punč
 
Potrebujeme: 4 kopčeky malinovej zmrzliny, 2 dcl sladkej smotany, 1 dcl malinového sirupu
Do dvoch vysokých pohárov rozdelíme zmrzlinu, zalejeme šľahačkovou smotanou, pridáme malinový sirup, zamiešame. Hneď podávame s lyžičkou a slamkou.
 
Malinový sirup
 
Potrebujeme: maliny, cukor. Na 1 kg malín potrebujeme asi 800 g cukru.
Maliny očistíme, opláchneme vodou, dáme do vhodnej nádoby a nasypeme kryštálový cukor. Premiešame a necháme 24 hodín odležať. Znova dobre premiešame a odšťavíme alebo prepasírujeme cez sito.
Šťavu varíme na miernom ohni asi 10 minút, plníme do fliaš a dobre uzavrieme.
 
Ing. IVONA ĎURlČOVÁ