Malinami proti migréne
Okrem výnimočnej chuti majú mnoho pozitívnych účinkov na zdravie. Drobné bobuľky sú aj bojovníčkami proti migréne a pomáhajú vyrovnať sa lepšie so stresom.
Ak vás často trápia migrény, mali by ste sa zamerať na konzumáciu potravín, ktoré obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B a horčík. Podľa odborníkov je možné dostatočným príjmom týchto živín znížiť výskyt i intenzitu migrény. Potravín s obsahom týchto vitamínov je neúrekom. Výborným zdrojom sú aj maliny, ktoré sa oplatí konzumovať aj z ďalších dôvodov.
- Majú málo kalórií a veľa vlákniny
Ak držíte diétu a máte možnosť konzumovať čerstvé, poprípade mrazené maliny, robíte dobre. Sto gramov tejto pochúťky obsahuje iba okolo 50 kalórií, ale veľa vlákniny. Tá ma zásluhu na tom, že skvelo zasýti a zjete menej. Navyše maliny pomôžu telo zbaviť toxínov a pôsobia diureticky.
- Spomaľujú starnutie a brzdia vznik ochorení
Udržať si mladosť a vitalitu do vysokého veku nemusí byť len nesplneným želaním, aj keď vplyv na to má mnoho faktorov. Napríklad v malinách nájdete antokyány, ktoré pozitívne vplývajú na cievy, quercetín a katechíny majú protizápalové účinky.
- Organizmus chránia a posilňujú
Sto gramov šťavnatých malín pokryje dennú potrebu vitamínu C takmer na 50 percent. Okrem toho, že je významným antioxidantom, je prítomný takmer pri všetkých funkciách v ľudskom tele. Pomáha pri hojení rán a pomáha organizmu vyrovnať sa so stresom.
- Dopĺňajú minerály a elektrolyty
Maliny sú pokladom pre zdravie aj z dôvodu obsahu minerálov a stopových prvkov. Draslík stabilizuje krvný tlak, železo je nevyhnutné pre krvotvorbu, horčík bojuje proti migréne, svalovým kŕčom a podieľa sa na zabezpečení psychickej pohody. Meď pomáha pri vstrebávaní železa, vápnika a horčíka, je dôležitá pre tvorbu kolagénu a elastínu. Podieľa sa na tvorbe červených krviniek.
- Sú potrebné pre správne fungovanie látkovej výmeny
V tomto smere zohrávajú dôležitú úlohu hlavne vitamíny zo skupiny B. Ich hlavnou činnosťou je premena sacharidov, tukov a bielkovín na energiu. Sú potrebné aj pre správne fungovanie mozgu. Ich príjem je vhodné zvýšiť v stresových obdobiach a pri depresii.
- Z malinových listov si môžete pripraviť chutný čaj
Zápar sa pripravuje z čajovej lyžičky vňate, ktorá sa zaleje vriacou vodou a nechá sa lúhovať 10 minút.
-w-