Machu Picchu – vôňa diaľok

Cestovateľsky je Peru veľmi zaujímavou destináciou. Okrem množstva iných lákadiel, je práve tajomné Machcu Picchu miestom, ktoré by rád navštívil nejeden zvedavec. Pozostatky mesta vyspelej civilizácie Inkov dodnes vrhajú mnohé otázky, na ktoré nie sú jednoznačné odpovede. Tajomné mesto Inkov tak vábi pohľady celého sveta.
 
Až do začiatku 20.storočia nebolo Machu Picchu známe. Americký archeológ Bingham objavil toto tajuplné miesto a pomenoval ho v kečuánskom jazyku ako Starý vrch, teda Machu Picchu. Krása prírody, ktorou boli Inkovia doslova obkľúčení, vyráža dych. Nádherné údolie rieky Urubamba a končiare okolitých vrchov dodáva mestu Inkov mystickú atmosféru. Turisti majú obrovský záujem navštíviť toto miesto, a tak stále stúpa vstupné.
 
Záhadou ostáva, či mesto bolo ukryté vysoko v horách kvôli možným nepriateľom, alebo či to bolo predovšetkým obradné miesto zámerne položené tak vysoko, aby bolo blízko Slnku. Je potvrdené, že tu prebiehali obrady spájané s uctievaním božstva slnka.
 
Na stavbu mesta nebola vôbec použitá malta ani železné nástroje, dokonca sa nepoužili ani ťažné zvieratá. Celé bolo postavené z kameňov dôkladne opracovaných tak, že do seba presne zapadali. Mesto tvoril chrámový komplex, kráľovská časť a časť, v ktorej žili obyčajní obyvatelia mesta. Otvorené ploché námestie bolo pravdepodobne miestom zhromažďovania všetkých obyvateľov počas slávností a obradov.
 
Inkovia pestovali na stupňovitých terasách, ktoré sa tu dodnes nachádzajú, zemiaky, kukuricu a zeleninu. Pôdu prinášali zdola, z údolia rieky až do výšky viac ako 2000 m. Terasy mali pomenovanie „andenes“, z čoho je odvodený aj názov pohoria Andy. To, ako mesto zaniklo, nie je presne známe. Pravdepodobne sa jeho úpadok spája s rozvratom ríše Inkov. Jeho obyvateľstvo nemohlo tušiť, že ich mesto bude raz vyhľadávanou turistickou destináciou.
Tí, ktorí už majú návštevu za sebou, rozprávajú s veľkým nadšením o tomto magickom mieste sveta.
 
Agáta Galisová