Lyžiarsky výstroj-čo sa viac oplatí? Požičanie alebo kúpa? Čo všetko tvorí výstroj na lyžovanie?
Raz za čas tento okrídlený výrok použije každý z nás. Platí to na dané situácie, ale aj napr. pri výbere oblečenia. Výnimkou nie je ani lyžiarsky výstroj. Niekedy sa stáva, že sa nadchneme pre danú vec, v tomto prípade pre lyžovanie a nakúpime si kompletný výstroj na lyžovanie. No po pár spusteniach zo svahu zistíme, že nás lyžovanie nebaví a lyže, lyžiarky i palice, do ktorých sme investovali možno stovky eur odložíme do skrine.
Preto, ak stojíme pred dilemou, či si lyžiarsky výstroj požičať alebo radšej doň investovať, mali by sme si položiť základnú otázku-ako často lyžujeme a či nás táto aktivita baví. Od toho sa totiž odvíja všetko ostatné. Ak sme aktívnymi lyžiarmi a sme na svahu každú sezónu, určite sa nám oplatí kúpa lyžiarskeho výstroja. Skúsení lyžiari určite ocenia napr. lyže Atomic, ktoré sú povestné svojou kvalitou. Naopak, keď stojíme na lyžiach prvýkrát nevediac, či nájdeme v lyžovaní záľubu, mali by sme si výstroj najprv požičať a potom zvažovať ďalšie kroky do budúcna.
Ako vybrať kvalitné lyžiarky?
Aby sme si radosť z lyžovania užili naplno, potrebujeme mať kvalitný lyžiarsky výstroj, ktorého samozrejmosťou sú aj lyžiarky. Do ich kúpy by sme určite mali zainvestovať, aj keď nie sme profesionálmi v lyžovaní. Nosíme ich totiž na nohách, ktoré sú pri lyžovaní veľmi dôležité. Nemôžeme si preto dovoliť, aby nás napr. omínali alebo boli príliš voľné.
Pri výbere lyžiarok sa treba riadiť tzv. flex indexom-tvrdosťou lyžiarok. Flex index závisí od našej úrovne lyžovania. Pri výbere tvrdosti treba zohľadniť aj našu hmotnosť a silu nôh. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia tvrdosť, tým profesionálnejší lyžiar. Pozornosť musíme venovať aj veľkosti lyžiarok a ich dĺžke. Opäť platí, že by nás nemali tlačiť, ale ani doslova lietať na nohe. Za vyskúšanie stoja napr. lyžiarky Rossignol, ktoré sú veľmi obľúbené a žiadané vďaka vysokej kvalite.
Dôležitá súčasť výbavy každého lyžiara
Možno patríte k tým lyžiarom, ktorý lyžiarske palice nepoužívajú a cítite sa bez nich slobodnejšie. Je to, samozrejme, individuálna voľba každého lyžiara, treba si však uvedomiť, že palice nie sú na to, aby nás obmedzovali, ale pomáhali nám udržiavať rovnováhu na svahu.
Vo všeobecnosti platí, že správnu dĺžku palíc je možné zistiť buď výpočtom- telesnú výšku vynásobíme číslom 0,7 alebo v praxi skúšaním. Nemali by byť príliš krátke, aby sme sa nehrbili, ale ani príliš dlhé, aby nás neťahali dozadu. Ak hľadáte kvalitné lyžiarske palice, ktoré by spĺňali všetky Vaše požiadavky, vyskúšajte napr. lyžiarske palice Leki, ktoré uspokoja potreby aj najnáročnejších lyžiarov.