Lupiny – poraďte si s nimi sami!

Lupiny vo vlasoch v niektorých prípadoch i na ramenách – to nepoteší nikoho z nás. Nie vždy je okamžite nutné siahnuť po drahých preparátoch. Na úvod stačí niekoľko opatrení a lupiny zmiznú. Ako s nimi skoncovať?

Niekedy je naozaj ľahké odhaliť príčinu
Veľmi častým dôvodom vzniku lupín je zmena vlasovej kozmetiky. Za lupiny môžu byť zodpovedné šampóny, kondicionéry, masky, ale aj farby na vlasy, trvalá ondulácia a pod. Pokožka hlavy ich nemusí vždy prijať a dôsledok je jednoznačný – lupiny. Riešenie? Zbavte sa novej vlasovej kozmetiky a pokožke hlavy sa uľaví.

V nižšej miere si uvedomujeme, že lupiny môžu byť aj výsledkom zníženej imunity, alebo pretrvávajúceho stresu. Ak organizmus nemá dostatok živín a je sužovaný neustálym stresom, môže reagovať práve bielymi šupinkami vo vlasoch. Je potrebné čo najskôr obohatiť jedálny lístok a naučiť sa primerane relaxovať (napríklad športom).

Rozlišujte suché a mastné lupiny...
Suché lupiny sú najčastejšie dôsledkom nedostatku kožného mazu. Takéto lupiny veľmi ľahko spoznáte, pretože ich, bohužiaľ, nájdete aj na svojich ramenách. Spôsobuje ich kozmetika, alebo hormonálne výkyvy. Mastné lupiny majú žltkasté zafarbenie a vlasy sú pri ich výskyte mastnejšie ako inokedy. V tomto prípade za ne môže nadmerná produkcia kožného mazu (spôsobená napríklad častým umývaním vlasov).

Žihľavová kúra na mastné lupiny
Recept našich starých materí je účinný aj v dnešnej dobe. Na prípravu potrebujete výluh zo žihľavy (ideálne čerstvej), ktorým masírujete pokožku hlavy a vlasy ním opláchnete po každom umytí.

Maska na vlasy z marhuľového oleja na suché lupiny
Na prípravu potrebujete olej z marhuľových jadier (zoženiete ho v bio obchodoch a predajniach so zdravou výživou, môžete použiť aj alternatívu – olivový olej). Dve polievkové lyžice oleja zmiešajte s dvomi žĺtkami, naneste na 20 minút na pokožku hlavy krúživými pohybmi a opláchnite.

-mm-
Obrázok: freedigitalphotos.net, sippakorn