Ľubovníkový olej – pomocník nielen pri bolestiach chrbta a kĺbov
Ľubovníkový olej je známy aj pod názvom svätojánsky olej. V ľudovom liečiteľstve je veľmi obľúbený a používa sa pri rôznych zdravotných problémoch.
Súčasťou ľubovníkového oleja môže byť buď extrakt z ľubovníka bodkovaného, ktorý je v slnečnicovom oleji, alebo sa z kvietkov urobí macerát, ktorý sa naloží do základového oleja, tzv. nosiča. Ľubovníkový olej si teda môžete pripraviť aj doma – čerstvo nazbierané umyté kvietky dáte do slnečnicového oleja, nádobu uzatvoríte a necháte niekoľko týždňov lúhovať na slnečnom a teplom mieste. Pričom kvietky treba zbierať za slnečného počasia. Kvety sú bohaté na katechíny, rutín, triesloviny, betakarotén, vitamín C, kvercetín a ďalšie látky.
Na čo všetko sa používa ľubovníkový olej nielen v ľudovom liečiteľstve?
- Pomáha pri reume a nervových bolestiach. Na uvoľnenie nervov zo zablokovaných platničiek medzi stavcami sa odporúča použiť obklady z ľubovníkového oleja.
- Prináša úľavu pri bolesti chrbta a kĺbov. Pri bolestiach chrbta ho možno aplikovať ako masážny olej.
- Napomáha hojeniu rán, pomliaždenín i zlomenín. Na tento účel sa využíva už od obdobia stredoveku. Ak máte ranu po cisárskom reze či inej operácii, nanášajte na ňu ľubovníkový olej.
- Obsahuje hypericín, ktorý zlepšuje činnosť kožných buniek, a preto je vhodný aj na kožné problémy, ako sú napríklad ekzémy.
- V prípade suchej pokožky je vhodné votrieť ho po kúpeli do vlhkej pokožky.
- Je ideálny aj v rámci rozličných vyživujúcich kúr na vlasy – stačí ho naniesť po celej dĺžke vlasov a na vlasovú pokožku, nechať 30 minút pôsobiť a zmyť.
- Ľubovníkový olej má schopnosť eliminovať tvorbu vrások, pretože pleť vyživuje a hydratuje. Je dobrým prídavkom k bežne používanému krému či séru. Výhodou je i to, že ho možno použiť na všetky typy pleti, vrátane citlivej.
- Má výborné čistiace, antiseptické a protizápalové účinky.
- Pomôže pri spálenej pokožke od nadmerného slnenia.
- Povzbudzuje pri depresiách a eliminuje stres.
- Napomáha nastoliť hormonálnu rovnováhu a pomáha predchádzať únave. Je vhodný pre ženy v klimaktériu.
- Môže sa pridať aj do kúpeľa – po kúpeli bude pokožka pružná a hebká.
- Tehotné ženy si môžu olej nanášať na bruško a prsia, pretože tak eliminujú vznik nevzhľadných strií.
Pozor na slnko!
Ľubovníkový olej je bezpečný na používanie, no nikdy by ste ho nemali nanášať na pokožku, ak sa chystáte von na slniečko, pretože na pokožke môžu vzniknúť nepekné červené škvrnky. Olej je možné užívať aj vnútorne v množstve 1 čajovej lyžičky ráno nalačno a večer pred spaním.
-w-