Lopúchom proti kožným chorobám
Tradičná medicína využívala lopúch na elimináciu mnohých chorôb. Starým materiam lopúch slúžil samostatne alebo ho miešali s inými liečivými rastlinami. Uplatňoval sa najmä ako výborný čistiaci prostriedok ľudskej krvi. Babky bylinkárky odporúčali lopúch na liečbu kožných problémov, artritídy, dny a chorôb, ktorých príčina mohla tkvieť v toxínoch prítomných v tele.
Lopúch a jeho liečivé vlastnosti
- Liečivé využitie má predovšetkým koreň rastliny, no aj jeho ďalšie časti sú jedlé a bohaté na výživné látky. Lopúch má schopnosť detoxikovať a zlepšovať prekrvenie. Tieto dva účinky predurčujú rastlinu na liečbu kožných ochorení. Pomáha pri lupienke, ekzémoch, akné a abscesoch. Je dobré, ak sa vnútorné užívanie lopúcha kombinuje s obkladmi, ktoré sa prikladajú na postihnuté miesta.
- Okrem kožných problémov si lopúch poradí aj s ranami a popáleninami, na ktoré si rovnako, ako pri kožných problémoch prikladáme obklad. Lopúch pomôže pri hojení a zmierni nepríjemnú bolesť.
- Detoxikácia má pozitívny vplyv na celý organizmus. Výnimkou nie je ani pečeň, ktorú navyše podporuje látka s názvom inulín. Inulín obsiahnutý v lopúchu je dobrý aj pre pacientov s diabetom.
- Ďalej lopúch rieši problémy s mykózou medzi prstami, podporuje rast vlasov a potenie, má diuretické a mierne laxatívne účinky. Uvedená schopnosť prospieva obličkám a lymfatickému systému. Má schopnosť znásobiť chuť do jedla.
Lopúchom proti únave
Lopúch disponuje celým radom prospešných látok, ktoré bojujú proti únave a sú podporným prostriedkom imunitného systému. Lopúch pomáha aj pri úzkostných poruchách a chronickom únavovom syndróme.
Podpora trávenia a tráviace problémy
Koreň z lopúcha upravuje trávenie. Pomáha pri gastritíde a žalúdočných vredoch.
Návod na prípravu:
Na prípravu použijeme 2 čajové lyžičky drveného lopúcha, ktoré krátko povaríme v ½ litri vody. Necháme odstáť, precedíme a podávame.
MIMI
Obrázok: freedigitalphotos.net, marin