Liečebné termálne kúpele Sklené Teplice
Z HISTÓRIE ...
Obec Sklené Teplice začína písať svoju slávnu históriu už v roku 1340, keď za panovania kráľa Karola Róberta vznikla obec Skleno. Sklené Teplice boli vtedy známe výrobou skla. Miestna skláreň, ktorá sa pokladá za prvú v Strednej Európe, produkovala chemické sklo pre pokusy s vyťaženou rudou. V roku 1388 získalo celú obec panstvo blízkeho hradu Šášov. V chotári obce kedysi stál hrad Teplica, ktorý zanikol v 17. storočí.
Prvá zmienka o kúpeľoch je z roku 1550. Sklené Teplice vlastnili postupne rôzni feudálni majitelia. Koncom 17. storočia vymrel rod Lippayovcov a celý kúpeľný majetok pripadol štátu. Kúpele sa dostali do správy Banského úradu v Banskej Štiavnici, ktorý sa zaslúžil o výstavbu kúpeľných budov a liečebné využitie minerálnych prameňov.
Teplé pramene sa využívali aj pri práci v taviacich peciach pri zhutňovaní štiavnického striebra. K. O. Moller (lekár) napísal svojmu priateľovi, vtedy už známemu vedcovi Matejovi Belovi, historickú, prírodovednú a medicínsku štúdiu o termálnych vodách v Sklenom.
K M. Bel ju uverejnil vo svojom diele Hungariae novae et antiqae prodromus aj s dobovými rytinami. V spomínanej práci sa o sklenoteplických prameňoch píše: „Pramene vytekajú zo skaly tak narastenej, že kúpajúcim sa poskytuje strecha a tieň. Ich zvláštnosť je, že sa nielen sami využívajú na liečenie, ale aj ich bahno je liečivé.“
Kúpele v Sklených Tepliciach navštívil aj anglický výskumník Eduard Brown s poznámkou, že obyčajne cudzinci si všimnú také veci, okolo ktorých našinec prejde bez povšimnutia
.Angličan Brown spomína: „Je tam päť kúpeľov, do ktorých sa zostupuje po schodoch, priestranných a dobre chránených vysokou strechou pred nepriazňou počasia. Pramene sú veľmi čisté, ale usadenina na dne je červená a zelená. Brvná a lavice sa obaľujú kamenným povlakom, a keď do vody vložíme striebro zmení farbu akoby bolo pozlátené.“ E. Brown sa zmieňuje aj o unikátnej parnej jaskyni: „No najzaujímavejší z kúpeľov je ten, ktorý nazývajú Potným kúpeľom. Jeho pramenné vody stekajú po svahu a vtekajú do vybudovaného bazéna.“
Výnimočne vykreslil túto jaskyňu J. Tollius, keď napísal: „Neváhal som dlho skočiť do kúpeľa, neuspôsobeného rukou človeka. Zahanbuje sa remeslo pred takým divom prírody.“
PRVÝ VEDECKÝ SVETOVÝ KONGRES
Najslávnejšie udalosti v Sklených Tepliciach sa udiali v roku 1786. Najvýznamnejší osvietenecký vedec Ignác Anton von Born spustil do prevádzky amalgamačnú hutu v tejto obci a následne usporiadal kongresové stretnutie mnohých významných svetových vedcov. Na kongrese predstavil svoju metódu tzv. Bornovej nepriamej amalgamácie – chemického postupu, pri ktorom ortuť naväzuje na seba čiastočky vzácnych kovov.
Pri príležitosti predstavenia svojej metódy privítal Born v Sklených Tepliciach mnoho významných vedcov napr.: F. W. H. von Tubu, J. J. Ferbera ale aj J. W. Goetheho, ktorý nebol len spisovateľom, ale aj vášnivým mineralógom.
Termálne vody a kúpeľné zariadenia v Sklených Tepliciach so svojimi prírodnými zvláštnosťami i krásami a štýlovou architektúrou niekdajších kúpeľných zariadení si zasluhujú, aby im dnešok venoval aspoň takú pozornosť, akú im venovali naši predkovia.
LIEČEBNÉ TERMÁLNE KÚPELE, A.S. SKLENÉ TEPLICE
sa nachádzajú v prekrásnom údolí na úpätí Štiavnických vrchov, spájajúcom Hliník nad Hronom s obcou Podhorie, 12 km od Banskej Štiavnice, unikátneho skvostu svetového kultúrneho dedičstva. Kúpele ležia v idylickej lesnatej doline, ktorou preteká potok Teplá.
SLÁVNE PRAMENE
Raritou kúpeľov Sklené Teplice je výskyt termálnych prameňov s teplotou vody od 37ºC do 52,3ºC, z ktorých popri významných liečivých účinkoch vanie duch starej slávnej minulosti kúpeľov využívaných podľa historických prameňov už tisícročia. V kúpeľoch vyvieralo 14 prameňov pričom každý mal svoje meno. V súčasnosti je živých 6 prameňov . Termálne pramene sú klasifikované ako prírodná liečivá voda, stredne mineralizovaná, síranová, vápenato – horečnatá, horúca, hypotonická s obsahom magnézia, kalcia a železa.
ZAMERANIE KÚPEĽOV
Kúpele Sklené Teplice sú vhodné pre pacientov aj pre širokú verejnosť hľadajúcu kľud, históriu, nádhernú prírodu a neobyčajnú termálnu vodu. Sú pravdepodobne posledné kúpele, ktoré vo svojich bazénoch vodu neriedia a neupravujú, keďže ju každý deň menia, čo umožňuje vstup aj osobám citlivým na bazénové vody a alergikom.
Kúpele poskytujú kúpeľnú starostlivosť pre skupiny v nasledovnom indikačnom zozname :
- nervové choroby
- choroby pohybového ústrojenstva
- choroby z povolania
Medzi kontraindikácie patria choroby srdcovo – cievneho aparátu a inkontinencia.
POBYTY V KÚPEĽNÝCH DOMOCH
Ponúkame liečebné a preventívne pobyty pre pacientov poisťovní, ako aj pobyty pre rodiny s deťmi, víkendové liečebné pobyty, či rôzne akciové liečebné pobyty v trvaní od 2 do 28 dní. K dispozícii máme jednolôžkové a dvojlôžkové izby, bunkové izby a pre tých náročnejších nadštandardné apartmány.
V areáli kúpeľov sa nachádza 5 kúpeľných domov s izbami nižšieho , ako aj vyššieho štandardu :
- Kúpeľný dom Goethe ( najvyšší štandard izieb )
25 izieb a 46 lôžok (2-lôžkové izby, bunkové 2+2, 1-lôžkové izby a apartmány). Objekt je po celkovej rekonštrukcii, pričom podkrovné izby sa rekonštruovali na jar 2010.
Izby sú vo vyššom štandarde vybavené lôžkom, stolíkom, skriňami, stoličkami, vlastným sociálnym zariadením, televízorom, telefónom, chladničkou. Okrem toho je tu druhá časť balneoterapie kúpeľov – liečebný bazén s minerálnou vodou s oddychovými miestnosťami a masážne priestory, 2 balneo vane na vaňový kúpeľ v termálnej vode, perlička, 1 vaňa na podvodnú masáž, 1 vírivá kaskáda. Objekt je prepojený s historickou pamiatkou – hudobný pavilón Kursalón, v ktorom sa nachádza kaviareň a cukráreň, centrálna recepcia a prijímacia kancelária. Konajú sa tu posedenia pri hudbe a tanečné zábavy.
- Kúpeľný dom Lenka
37 izieb a 74 lôžok (2-lôžkové izby a apartmány). Objekt je po celkovej rekonštrukcii. Izby sú štandardne vybavené lôžkom, stolíkom, skriňami, stoličkami, vlastným sociálnym zariadením, televízorom, telefónom a chladničkou. V objekte sa nachádza centrálna jedáleň.
- Kúpeľný dom Relax Thermal
28 izieb a 78 lôžok ( 2-lôžkové a bunkové 2+2 izby). Objekt je po celkovej rekonštrukcii s bezbariérovým prístupom. Izby sú štandardne zariadené lôžkom, stolíkom, skriňami, stoličkami a vlastným sociálnym zariadením, televízorom, chladničkou. Okrem toho sa v objekte nachádza balneoterapia – liečebný bazén s minerálnou termálnou vodou s oddychovými miestnosťami, oddelenie vodoliečby (vaňa na podvodné masáže 1 x, vane na vírivé kúpele 2 ks, škótske streky, perličky 2 ks, boxy na masáže 2 ks ), oddelenie peloidov, oddelenie elektroliečby, rehabilitácia IV, ambulancia lekára, ambulancia sestier, wellness saunový svet s 5-timi druhmi sáun a masážnymi kreslami, vonkajší termálny bazén s vodnými atrakciami /chrliča podvodné vírivky/ s vnútorným bazénom. V objekte sa nachádza tiež jedáleň, denný bar, či stolný tenis.
- Kúpeľný dom Park
27 izieb a 54 lôžok (2-lôžkové izby, bunkové 2+2, 1-lôžkové izby a apartmány). Objekt je po celkovej rekonštrukcii. Izby sú štandardne vybavené lôžkom, stolíkom, skriňami, stoličkami, vlastným sociálnym zariadením, televízorom, telefónom a chladničkou.
- Ústredný dom ( najnižší štandard izieb )
29 izieb a 57 lôžok (2-lôžkové izby a bunkové izby 2+2). Izby sú nižšieho štandardu bez vlastných sociálnych zariadení. Okrem toho sa v objekte nachádza časť balneoterapie kúpeľov – liečebný bazén po nedávnej rekonštrukcii nazývaný „Kúpeľ Márie Terézie“ rozdelený podľa teploty podávaných procedúr na dve časti s oddychovými miestnosťami a masážnymi priestormi. V zimných mesiacoch je súčasťou tohto kúpeľa i vonkajší sedavý bazén. V budove sa nachádza miestnosť vybavená rekondičnými stolmi, prístrojmi na cvičenie Shapemaster a Roletic.
VÝBER PROCEDÚR :
Na výber máme viac ako 60 liečebných, relaxačných, rehabilitačných procedúr poskytovaných v oblasti balneológie a fyzioterapie. K dispozícii máme niekoľko druhov termálnych bazénov, ktoré ponúkame ako kúpeľným hosťom, tak aj širokej verejnosti. Klientom hľadajúcim relax a oddych je k dispozícii saunový svet, široká ponuka rôznych masáží a skrášľujúcich procedúr. Pre aktívnejších ponúkame produkty na zníženie hmotnosti a tvarovanie postavy a mnoho ďalších ...
Európsky unikát
Jaskynný parný kúpeľ „ PARENICA“
Jaskyňa sa vytvorila v travertíne vyzrážanom z termálnych roztokov s hĺbkovým obehom vody. Termálne vody rozpúšťali vápence v podloží neovulkanitov Štiavnických vrchov a po hlbokých tektonických poruchách vystupovali na povrch. Výstup termálnej vody už oddávna znamenal istú atrakciu nielen pre miestnych obyvateľov, ale aj pre širší okruh záujemcov i bádateľov.
O horúce pramene sa zaujímali aj známi zahraniční bádatelia. K.O.Moller, ktorý urobil aj rozbor vody a podrobne informoval Mateja Bela o význame týchto prameňov. Podobne ako Brueckmann nezabudol ani na krátky opis Parenice. Bel potom v jeho známom diele Prodromus opísal jaskyňu ako parný kúpeľ pod nemeckým názvom Schwitzloch a pod slovenským Parenicza. K tomuto opisu S. Mikovíni vyhotovil aj medirytinovú ilustráciu.
Moller upozornil na to, že jaskyňa bola v minulosti menšia a mala nízky vchod. Rozšíril ju uhorský palatín František Vešeléni, ktorý po stranách dal urobiť, aby sa tu zmestilo aj 15 ľudí. Spomína, že zo stien a klenby odteká studená i teplá voda, ktorá na laviciach vytvára pestrofarebný kamenný povlak.
V súčasnosti sa jaskyňa nachádza v pekne vybudovanom areáli kúpeľov Sklené Teplice, nad jaskyňou je postavená liečebná budova, cez ktorú sa dostaneme do vlastných podzemných priestorov.
Atraktivity a zaujímavosti okolia
Priamo v kúpeľoch si môžete v letných, ale aj zimných mesiacoch zaplávať v termálnom kúpalisku alebo absolvovať pešie túry po turistickom značkovanom chodníku, resp. v kúpeľnom parku prechádzajúcom do lesoparku. V okolí sú rekreačné oblasti v blízkom meste Banská Štiavnica pri jazere, kde v zimnom období je možnosť lyžovania s vlekom, alebo 12 km od kúpeľov sa nachádza lyžiarske stredisko Salamandra Resort, ďalej oblasť Sitna a Počúvadlianske jazero.
Blízke stredoveké banské mesto banská Štiavnica a technické banské diela v jej okolí zapísané vo svetovom zozname kultúrnych pamiatok pri UNESCO, poskytuje nevšedný kultúrny zážitok prehliadkou meštianskych domov, kostolov, ulíc a námestí. Banské múzeum a pamiatky banského charakteru sú zaujímavým dokladom vyspelej vedy, techniky a baníctva od 13. storočia až donedávna.
Pri Banskej Štiavnici vo Svätom Antone je barokový kaštieľ rodiny Koháry, v ktorom je dnes múzeum špecializované na lesníctvo, drevárstvo, poľovníctvo a dobové bývanie šľachty v 18. a 19. storočí.
Kremnica láka nielen svojím historickým jadrom, mestskou pamiatkovou rezerváciou, ale aj múzeom mincí a medailí, ešte aj dnes fungujúcou mincovňou postavenou pred rokom 1434. Múzeum mincí a medailí poskytuje prehľad o takmer siedmych storočiach mincovníctva a medailérsta v Kremnici.
Vzdialenejšie mestá sú mesto Zvolen so zámkom zo 14. storočia a mestská pamiatková rezervácia Banská Bystrica – stredoveké banské mesto.
Kúpele ponúkajú zapožičanie bicyklov, vychádzky do prekrásnej prírody, posedenie v Slovenskej kolibe pri cimbalovej muzike so slovenskými špecialitami, komerčným rybolovom na Repišti ( 2 km ), kde Vám pripravia na grile to čo si chytíte.
V lete kultúrne podujatia na letnej terase v areáli kúpeľov.
Kontakt
Liečebné termálne kúpele, a.s.Sklené Teplice
Sklené Teplice
966 03
Slovenská republika
Tel. : +421 918 503 786
email:marketing@kupele-skleneteplice.sk
web:www.kupele-skleneteplice.sk