Lesný kúpeľ upokojí i posilní imunitu
Posledné týždne trávili v prírode viac času aj tí, ktorí možno turistike a prechádzkam v prekrásnych slovenských horách bežne až tak neholdujú. Príroda upokojuje, zlepšuje náladu a posilní obranyschopnosť.
Vyvolal vo vás pojem lesný kúpeľ zvedavosť? Nuž, neľakajte sa, nebudete sa pri ňom kúpať v lesnom potoku a ani si so sebou nemusíte vziať bazén či vaňu. Lesný kúpeľ je o niečom inom. Dokonca nie je ani podmienkou mať v blízkosti hory, bohato postačí aj väčší park.
Lesný kúpeľ je známy aj ako Shinrin Yoku (shinrin-yoku). Pojem pochádza z japončiny, pričom shinrin znamená les a yoku kúpeľ. V Japonsku je súčasťou prírodnej a preventívnej medicíny.
Ako praktizovať lesný kúpeľ? V prvom rade si musíte nájsť pokojné miesto v prírode alebo v parku. Vypnite si mobil, odložte fotoaparát a choďte tam, kde sa vám zažiada. Bez akéhokoľvek plánu. Celá podstata lesného kúpeľa spočíva v tom, že sa snažíte všetkými zmyslami vnímať okolité prírodné prostredie – šum listov, spev vtákov, zurčiaci potok, praskajúce konáre, hrejivé lúče slnka, drsnú kôru stromov, vôňu kvetov a tak ďalej. To znamená, že je dôležité zapojiť všetkých päť zmyslov.
Japonci a aj vedecké štúdie zdôrazňujú, že podstatnú rolu pri lesnom kúpeli zohrávajú fytoncídy, éterické oleje z dreva. Jedná sa o antimikrobiálne prchavé organické látky pochádzajúce zo stromov. Vraj najviac fytoncídov je v lese do jedenástej hodiny dopoludnia.
Na benefity lesného kúpeľa sa sústreďujú aj výskumníci a viacero vedeckých štúdií preukázalo jeho prospešné účinky na telesné i duševné zdravie človeka.
Pozitíva lesného kúpeľa
-
Navodzuje relaxáciu a znižuje stres
Stres je neraz každodennou súčasťou našich životov. Je veľmi dôležité, aby sme sa ho naučili zvládať a našli rovnováhu, napríklad medzi prácou a oddychom. Ak žijeme v strese dlhodobo, samozrejme, prejaví sa to negatívne aj na našom zdraví. Stres hrá totiž podstatnú úlohu pri vzniku mnohých akútnych či chronických ochorení. Už polhodinová pomalá prechádzka v lese, so zapojením všetkých zmyslov, hladinu stresu výrazne zníži a dodá energiu.
-
Podporuje obranyschopnosť
Lesný kúpeľ sa spája s významným posilnením obranyschopnosti. Zdá sa, že významnú rolu tu zohrávajú už spomínané fytoncídy, najmä alfa-pinén a limonén. Ak je človek vystavený týmto látkam, významne to zvyšuje aktivitu NK buniek. Okrem toho pri lesnom kúpeli klesá hladina stresových hormónov a zvyšuje sa expresia protirakovinových proteínov. Aspoň to tvrdí štúdia japonských vedcov z roku 2010.
-
Znižuje tlak krvi
Pobyt v prírode upokojuje, v dôsledku čoho dochádza k zníženiu stresových hormónov a, naopak, k zvýšenému vylučovaniu hormónov dobrej nálady. To sa, samozrejme, priaznivo odzrkadlí aj na tlaku krvi.
-
Podporuje kognitívne funkcie a zlepšuje kreativitu
Podľa štúdie vedcov z univerzít v Utahu a Kansase dopadli testy kreativity Backpackers o 50 percent lepšie, ak ich účastníci strávili štyri dni v prírode bez elektronických zariadení.
-
Benefitov je oveľa viac
Lesný kúpeľ so sebou prináša oveľa viac pozitív. Napríklad aj dostatočné množstvo vitamínu D, ktorý je potrebný pre silné kosti i obranyschopnosť. Okrem toho pravidelný pobyt v prírode zlepšuje duševné zdravie, je prevenciou depresie či úzkostných porúch.
Chcete čerpať benefity lesného kúpeľa? Zájdite do lesa, pomaly kráčajte, dýchajte zhlboka a zapojte všetky zmysly. Skúsite to?
Mirka