Lapacho, čaj so širokým spektrom účinkov
Lapacho, vnútorná kôra stromu Lapacho, je starým liečebným prostriedkom Inkov. Pochádza z krajín Južnej Ameriky a je charakteristický červenými, prípadne fialovými kvetmi, ktoré nádherne voňajú. Dorastá do výšky 30 metrov a patrí medzi ozdobu pralesov v Paraguaji, Argentíne a Brazílii. Dožíva sa niekoľkých stoviek rokov.
Vo svetovom meradle mu vedci začali venovať pozornosť až v prvej polovici minulého storočia. Dnes ho bez problémov nájdeme v lekárňach a špecializovaných obchodoch.
V časoch, keď sa ľudia v snahe zbaviť sa zdravotných ťažkostí opäť vracajú k prírode, sa dostáva Lapacho na výslnie. Predstavuje univerzálny prostriedok, ktorý je vhodný na liečbu mnohých chorôb. Na trhu je dostupný aj vo forme kvapiek.
Lapacho a liečba rakoviny?
Vedci skúmali účinky kôry resp. vnútornej výstelky kôry stromu Lapacho v súvislosti s rakovinovými ochoreniami. Zistili, že čaj obsahuje látky, ktoré bojujú proti rakovine. Problém pozostáva v dávkovaní rastliny. Pozitívne účinky v liečbe rakoviny možno dosiahnuť len veľmi vysokými dávkami kôry, ktorých požívanie má rad silných negatívnych účinkov. Z tohto dôvodu zaujali vedci k tomuto využitiu Lapacha skôr skeptické stanovisko.
Lapacho disponuje pozitívnymi účinkami na imunitný systém
Zdravotné výhody čaju Lapacho sú preukázateľné v mnohých oblastiach. Prioritné je pôsobenie v oblasti stimulácie imunitného systému a pôsobivé antibakteriálne účinky. Lapacho sa odporúča pri chrípke, nachladnutí a vírusových ochoreniach. Látky v čaji sa vyznačujú analgetickými účinkami. Rany, opary a bodnutie hmyzom – aj v týchto prípadoch je možné použiť Lapacho. Okrem toho sa čaj vyznačuje diuretickými účinkami a je prírodným antibiotikom. Čaj sa podieľa na zlepšení krvného obehu, liečbe cukrovky, infekcií močového mechúra a žalúdočných ťažkostí. Odporúča sa ženám, ktoré opakovane trpia vaginálnymi kvasinkovými infekciami spôsobenými Candida albicans. Čaj sa vyznačuje miernymi laxatívnymi účinkami, preto je vhodný pre tých, ktorí trpia zápchou.
Tajomstvo prípravy čaju
K tomu, aby človek mohol čerpať všetky zdravotné výhody čaju, je potrebná správna príprava a dodržiavanie zásad užívania. Čaj sa neodporúča užívať dlhšie ako 6 týždňov. Po tejto dobe je nutná prestávka v trvaní 1 mesiaca. Lapacho nie je vhodný pre tehotné ženy. Pri predávkovaní hrozí nevoľnosť, pociťovanie závratov a hnačka.
Čaj sa pripravuje nasledovne – 2 čajové lyžičky kôry varte v litri vody 5 minút. Nezabudnite, že čaj treba po uvarení nechať vylúhovať aspoň 15 minút.
MIMI