Ľanové semienka pre zdravé starnutie

Proces starnutia sa nedá zastaviť a podliehame mu všetci. Niektoré faktory však prispievajú k tomu, že tento proces je príliš rýchly a nezdravý.

Náš životný štýl zohráva veľkú úlohu pri starnutí a ak chceme prejsť aj do vyššieho veku v čo najlepšej kondícii a v zdraví, môžeme pre to niečo urobiť.

Niekedy stačí aj tak málo, ako zaradenie ľanových semienok do stravy a naša šanca na zdravé starnutie sa zvýši.

Prečo práve ľanové semienka

Ľanové semienka sú výborným zdrojom omega-3 a omega-6 esenciálnych mastných kyselín a vlákniny. Obsahujú tiež vitamíny skupiny B a vitamín E a z minerálov hlavne železo, horčík, fosfor, vápnik. Práve vďaka takémuto obsahu potrebných látok môžeme ľanové semienka právom nazývať „superpotravinou“.

Tieto semienka podporujú naše zdravie v mnohých ohľadoch. Pozrime sa ale na to, ako nás chránia pred predčasným starnutím.

Obsah antioxidantov

Vysoko spracované potraviny spôsobujú v našom tele zápaly, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu starnutiu organizmu. Takéto potraviny totiž vyvolávajú v tele takzvaný oxidačný stres, ku ktorému dochádza pri nadbytku voľných radikálov poškodzujúcich bunky. 

Ľanové semienka sú potravinou doslova nabitou antioxidantmi. Tie majú schopnosť znižovať riziko chronických ochorení typicky spojených so starnutím, ako je rakovina, srdcové choroby, mŕtvica, cukrovka a ochorenia obličiek.

Najmä lignany v ľanových semienkach majú silné antioxidačné vlastnosti, ktoré sú spojené s ochranou proti chorobám, ako je rakovina a srdcové choroby. Podľa niektorých zdrojov ľanové semienka obsahujú až 800-krát viac lignanov ako iné rastlinné potraviny.

Obsah omega-3 mastných kyselín

Ľanové semiačka majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré podporujú zdravie srdca a mozgu a sú nevyhnutné pre zdravé starnutie.

Tí, ktorí jedia stravu bohatú na omega-3, majú podľa Akadémie výživy a dietetiky nižšie riziko srdcových ochorení a úmrtí súvisiacich so srdcovými chorobami.

Vysoká hladina omega-3 v krvi je spojená s nižším rizikom demencie a Alzheimerovej choroby, čo potvrdila štúdia publikovaná v časopise Nutrients.

Navyše sú tieto kyseliny dôležité aj pre elasticitu pokožky, takže konzumácia ľanových semienok pôsobí aj proti predčasnej tvorbe vrások.

                                                          Zdroj foto: freepik.com

Obsah proteínov

Medzi hrozby starnutia patrí aj strata svalovej hmoty a sily, čo vedie k zlej rovnováhe a slabosti. Tieto faktory sú následne spojené s vyššou úmrtnosťou u starších ľudí.

Jednou z najlepších metód na udržanie zdravia svalov je pravidelný pohyb. Podporiť naše svalstvo však možno aj stravou bohatou na proteíny.

Podľa odborníkov u starších dospelých môže byť potrebné väčšie množstvo bielkovín na zachovanie a zvýšenie svalovej hmoty. Ľanové semienka obsahujú až viac ako 18g proteínov na 100g, čím predstavujú dobrý spôsob doplnenia bielkovín v strave.

Ako si ich dopriať

Ľanové semienka sú u nás ľahko dostupné počas celého roka. Dôležité je, aby sme ich konzumovali pomleté. Mleté ľanové semienka sú pre ľahšie stráviteľné a môžu poskytnúť viac živín ako celé semienka, ktoré môžu prechádzať tráviacim systémom nestrávené.  Pomlieť si ich môžeme doma, alebo si ich už kúpiť pomleté.

                                                             Zdroj foto: freepik.com

Existuje množstvo spôsobov, ako si tieto semienka zaradiť do stravy. Hodia sa ako súčasť smoothie, možno ich použiť na posypanie obilninovej kaše či granoly. Dajú sa pridávať i do šalátov, pečiva alebo nátierok. Z ľanových semienok sa tiež lisuje cenný olej.

Odporúča sa denne konzumovať 1-2 čajové lyžičky ľanových semienok.

 

Zdroj: https://www.livestrong.com/article/13774652-flaxseed-healthy-aging/

 

 

 

Zdroj foto: freepik.com