Kým budú oči a ruka slúžiť, svojej práce sa nevzdá

Kým budú oči a ruka slúžiť, svojej práce sa nevzdá

Vedenie kroniky patrí k základným povinnostiam obce i mesta. A tak trocha z povinnosti, ale vo veľkej miere i z nadšenia spisuje obecnú kroniku Zemianskych Kostolian Mariana Plachá.

Táto svižná dôchodkyňa svoju prácu na pamätiach obce začala ako korektorka. „Predo mnou kroniku písal nejaký pán a mne ju dával na opravu, a potom ju prepisoval. Najskôr som teda robila len jazykové korektúry a od 1985 samotnú kroniku. Začiatky boli veľmi ťažké. Nevedela som kde a ako začať. Zúčastnila som sa preto na školení Hornonitrianskeho osvetového strediska. Taktiež som si objednala knižku pre kronikárov. Dosť mi to pomohlo,“ hovorí Mariana Plachá.

Byť kronikárom vôbec nie je jednoduché. Potrebné je zúčastňovať sa na všetkých kultúrnych i športových akciách obce. Nevyhnutná je taktiež spolupráca s kultúrnymi inštitúciami a školami. Tie zaslaním podkladov a fotografií z podujatí vo veľkej miere uľahčujú prácu kronikára. A samozrejme všetko treba zapísať. Objektívne. „Kronikára nemôže robiť každý. V žiadnom prípade nesmiete v kronike prejaviť vlastný názor. Musíte byť odosobnený a vyjadrovať sa iba faktograficky. Dôležité je tiež, aby kronikár ovládal pravopis a štylizáciu. Aby vedel formovať myšlienky. Rozmýšľala som, kto by to po mne robil. No pokiaľ budú oči a ruka slúžiť, kronikárku budem naďalej robiť.“

 

Kronika je dôležitým historickým dokumentom každej obce. Preto si vyžaduje i primeranú ochranu. Aby nedošlo ku ich poškodeniu, originály kroník aj so všetkými doplnkovými prílohami, sú uložené v ohňovzdornej skrini v budove obecného úradu. „Kronika nie je u mňa. Je uzavretá na úrade a nesmie sa dať k nahliadnutiu. Napríklad na študijné účely sa môžu poskytnúť len záznamy. Kronika sa vystavuje napríklad pri výročí obce. Ináč sa nedostane von.“

Autor: TAMO
Foto: TAMO