Kultová klasika Pýcha a predsudok v novom preklade
Pred dvomi rokmi vyšla klasika Malé ženy od Louisy May Alcottovej. V novom preklade, komplet dve knihy a veľmi pekná, dobová obálka.
V takomto dizajne vyšla teraz aj ďalšia úžasná klasika: Pýcha a predsudok od Jane Austenovej. Román, ktorý očaril milióny čitateľov po celom svete preložila Danka Jacečková.
„Knihy Jane Austenovej patria medzi literárne klenoty. Stále dorastajú nové generácie dievčat a žien, ktoré nanovo prepadajú čaru tajomného pána Darcyho z knihy Pýcha a predsudok,“ hovorí prekladateľka vydavateľstva Ikar Danka Jacečková.
Ľúbostné peripetie medzi nezávislou slečnou Bennetovou a hrdým pánom Darcym sú skvostnou ukážkou dvorenia a spoločenských pomerov na začiatku 19. storočia. Hrdinovia románu na jeho stránkach roztancujú delikátnu štvorylku plnú flirtovania, pôvabu a dôvtipu, ktorá poteší a pobaví nielen priaznivcov románovej tvorby regentského obdobia v Anglicku.
Autorka Jane Austenová nazvala román „svojím drahým dieťaťom“ a jeho hrdinku Elizabeth „najrozkošnejším stvorením, aké sa kedy v knihách objavilo“.
Nechýba láska, pýcha, predsudky, spoločenské konvencie, zlomené srdcia, nádej i smútok, spoločenský škandál aj pochopenie. Pritom autorka sa na to všetko díva odľahčene a s obrovským porozumením – z každej situácie a pasáže cítiť, že Austenová bola mimoriadne šikovnou pozorovateľkou s bystrou mysľou, a čo viac – dokázala to dať na papier, aby pobavila a upútala.
Pýcha a predsudok sa najskôr volala Prvé dojmy, knižne vyšla v roku 1813, len štyri roky pred smrťou Austenovej.
Jane Austenová
Anglická spisovateľka, zakladateľka tzv. moderného románu, ktorá si získala priazeň čitateľov zobrazovaním každodenného života anglickej strednej triedy a spoločenských pomerov na prelome 18. a 19. storočia a brilantným opisom medziľudských vzťahov.
Medzi jej najúspešnejšie romány patrí Rozum a cit (1811) a Pýcha a predsudok (1813), ktoré sa za vyše dve storočia po smrti autorky vďaka neutíchajúcej priazni čitateľov zaradili do zlatého fondu svetovej literatúry.
Jane Austenová bola siedme z ôsmich detí v rodine reverenda Georgea Austena. Obaja rodičia podporovali u detí lásku k vzdelávaniu a ku knihám a vytvorili tak vhodné prostredie na Janinu neskoršiu tvorbu. Napriek živému opisu citov a ľúbostných zápletiek sa nikdy nevydala, trpela zdravotnými problémami a svoje knihy publikovala anonymne, takže čitatelia sa dozvedeli jej meno až po jej smrti v roku 1817.
Milan Buno, knižný publicista