Krvilačná Čachtická pani. Skutočne bola taká krutá a sadistická?

Kto v skutočnosti bola Erzsébet Báthoryová?
Pýta sa slovenská autorka Michaela Ella Hajduková vo svojej najnovšej knihe Kráľovná krvi.

Jednej noci neďaleko Čachtického hradu zachráni mladá Cigánka Darvulia život šľachtickej dievčine. Ani jedna z nich netušila, že sa ich cesty opäť spoja. Na dlhý čas. Darvulia patrí k spoločnosti komediantov, no vyzná sa v tajoch bylín i liečenia ako málokto a to je dôvod, prečo ju grófka Erzsébet Báthoryová chce stoj čo stoj do svojich služieb. Darvulia však ovláda nielen oheň, ale aj čosi, čím sa ženy zaoberať nesmú. V temniciach grófky tečie krv a za jej chrbtom sa dejú veci, o ktorých nemá ani potuchy. Intrigy, politika, nenávisť... Po smrti manžela sa stáva ohromne bohatou vdovou a krvavé potoky z jej hradov vyvrú na svetlo sveta.

Mocná, rozhodná a inteligentná žena? Krutá a prchká majiteľka panstiev a poddaných? Alebo krvilačný démon, sadistická beštia a sériový vrah? Pravda ostáva ukrytá v žalároch a svetlách sviec, v krvi a smrti.

 „Jemným mystickým prvkom je istá postava. Darvulia je síce historická postava, ale nevieme o nej takmer nič. Odkiaľ a ako sa dostala na dvor grófky, ani ako a kedy z neho odišla,“ približuje Michaela svoj príbeh. „Vieme však, že jej meno sa objavuje v úzkej spojitosti s grófkou Báthoryovou a že bola liečiteľkou a ránhojičkou.“

Jej meno môže odkazovať na rôzne národnosti aj na rumunskú a cigánsku. Preto z nej urobila rumunskú kočovnú cigánku, komediantku, liečiteľku a ženu, ktorá sa tajne zaoberá čímsi, čo veľmi zaujme samotnú grófku.  Z histórie je jasné, že tieto dve ženy určite niečo spájalo.

Veľmi zaujímavou a tak trochu aj zvláštnou postavou je Ana Darvulia. Je rozprávačkou, nositeľkou istého posolstva a preto sú niektoré časti písané v prvej osobe z jej pohľadu, hoci román je vyrozprávaný z pohľadu tretej osoby.

Pozrite si BOOK trailer: 

 

„Erzsébet je moja srdcová záležitosť, mňa samú táto žena roky zaujíma a fascinuje,“ prezrádza Michaela Ella Hajduková. „Čítala som a čítam o nej všeličo možné, a tiež pozerám rôzne dokumenty.  Mnohé z nich iba opakujú, čo už bolo stokrát povedané, dokonca ma „fascinuje“ ako dokážu nedokázané veci časom vydávať za fakty, len preto, že sa roky omieľajú. Okrem toho bežne v podzemiach hľadajú dôkazy o krvavej grófke, fabulujú krvilačné príbehy a s nočnými svetlami a zvukmi strašia divákov.“

Erzsébet bola – aj na základe jej najnovšej knihy Kráľovná krvi - rozhodne zaujímavá a záhadná žena. V príbehu sa snažila poukázať na fakty, ktoré sa v iných knihách buď ignorovali, alebo prekrútili, pretože tak lepšie vyhovovali obrazu krvavej grófky, ktorý sa tu už desaťročia podáva z generácie na generáciu ako ľudová slovesnosť. Nie sú to veci, ktoré objavila Michaela. Iba ich pomáham šíriť, lebo grófka si to podľa nej zaslúži.

 Michaela Ella Hajduková

Po štúdiu na Prešovskej univerzite sa uchytila v novinách Košický večer ako redaktorka spravodajstva a publicistiky. Momentálne však už niekoľko rokov pracuje v Knižnici pre mládež mesta Košice. V roku 2012 jej vyšla prvá kniha Všetky moje tváre.

Autorka sa špecializuje na príbehy, v ktorých sa prepájajú časové roviny a do každej vkladá menší či väčší mystický prvok. Obľúbené sú jej vojnové romány ZlatovláSSka, či Berlínske hviezdy. Spracováva však aj témy okolo historických osobností ako Ľudovít Štúr, či Vlad III. Dracula.

Milan Buno, knižný publicista