Kreativita je žiadanou a cennou vlastnosťou, pomáhajte ju svojim deťom rozvíjať už odmalička

Tvorivá nátura je zdrojom rozvoja a poznania v mnohých oblastiach ľudského konania, od vedy cez techniku ​​až k umeniu. Vedci na základe svojich výskumov dávajú do súvislosti určitý typ výchovy a tvorivého založenia osobnosti v neskoršom veku. Ako rodič sa môžete pokúsiť formovať vášho potomka už od útleho veku a významne tak prispieť k pestovaniu tvorivého ducha. Aj keď na to neexistuje univerzálny recept, pár praktických tipov predsa len existuje.

Rozvíjanie tvorivosti v detskom veku je dôležité pre zdravý duševný rast každého juniora. V súčasnej dobe patrí tvorivosť k najžiadanejším kvalitám na trhu práce, originálni ľudia so schopnosťou tvorivého myslenia sú však obľúbení a vyhľadávaní aj v osobnom živote. Mať niekoho takého nablízku je pre okolie vždy veľké obohatenie. Ak chcete z vášho syna či dcéry spraviť nápaditého a podnikavého človeka, potom vedzte, že jednoduchý návod na to nenájdete. Čas a energie investovanej do rozvoja detí nikdy nepríde nazmar a vždy sa oplatí. Tvorivé osobnosti sa vyznačujú tým, že stále hľadajú nové, nevšedná riešenia, majú pružné myslenie, sú vnímavé, spontánne a zvyknuté čeliť novým situáciám nie ako problémom, ale výzvam.

Rigidná výchova bez dostatku voľnosti a priestoru pre objavovanie

Pochopiteľne, deti potrebujú nepoznaný svet nejako škatuľkovať, dať mu poriadok a pravidlá, aby sa v ňom cítili dobre a boli schopné stať sa platným členom ľudskej spoločnosti. Zamyslite sa ale nad tým, či vo svojej výchove neuplatňujete viac pravidiel, príkazov a zákazov, než je bezpodmienečne nutné. Dôvodom takéhoto počínania môže byť prehnaný strach alebo rodičovská pohodlnosť, výchova je tak jednoduchšia a o poznanie menej namáhavá. Stanovte mantinely, aby ste vašu ratolesť uchránili pred nebezpečenstvom, ale v rámci nich jej doprajte slobodu pre skúmanie. Dieťa zviazané nadmierou pokynov čoskoro stratí objavovací zápal a uspokojí sa len s tým, čo už dôverne pozná.

Podporujte dieťa v tvorivých aktivitách

V tom vám pri výchove môžu pomáhať špeciálne hračky. Nemáme však na mysli najrôznejšie elektronické hračky, ktoré dieťa síce spoľahlivo umlčia tak, že o ňom nebudete niekoľko nasledujúcich hodín vedieť, ale nenaučia ho kľúčovým schopnostiam. Tými sú napríklad schopnosť komunikovať a spolupracovať s ostatnými a prichádzať na nové riešenia. Na podporu rozvoja fantázie sú vhodné rozličné modelovacej hmoty, z ktorých môžu vznikať neopakovateľné diela. Pri takomto tvorení deti zamestnávajú predstavivosť a trénujú sa v zručnosti i jemnej motorike. Obľúbenou hračkou u rodičov aj detí pre kreatívne vyžitie je špeciálne ľahučká plastelína PlayFoam, tvorená mingoľôčkami z penového materiálu. Milujú ju aj mamičky, pretože sa ľahko upratuje, nezašpiní nábytok a nezašľape do koberca, “hovorí Marcel Pech, marketingový riaditeľ distribútora hračiek Pexi. “Tvarovacia plastelína z penových guľôčok je natoľko obľúbená, že sme uviedli na trh nové dve sady pre dievčatká aj chlapcov – Princezná a priatelia a Dino kamoši,” dodáva s tým, že materiál je prísne testovaný, a teda zdravotne nezávadný, nealergický, netoxický a nedráždivý.

Podpora a uznanie sú kľúčové

Zásadnú úlohu zohráva aj prístup zo strany rodičov. Ak bude mať dieťa zvedavú náladu, to najhoršie, čo môžete urobiť, je odbiť ho a dychtivosť po poznaní zadusiť hneď v zárodku. Venujte svojmu dieťaťu čas, trpezlivo odpovedajte na otázky a vysvetľujte. Motivujte ho k ďalšiemu poznaniu. Nebojte sa prejaviť uznanie, kedykoľvek si potomok sám poradí s riešením danej situácie alebo problému. Nenechávajte jeho usilovnosť bez povšimnutia a pravidelne ju doceňujte.