KRÁSA Z CELÉHO SVETA
V kozmetike s ktorou sa denne stretávame sa objavujú desiatky zložiek pochádzajúcich z opačných kútov sveta. Naučte sa v nich orientovať! Vydajte sa s nami na cesty za krásou...
„Nie je nutné čítať dlhé opisy výrobkov, stačí ak sa naučíme spoznávať účinky ich základných zložiek“ začína kozmetička Mária Lánová. Mnohí výrobcovia totiž stavili najmä na prírodné zložky, ktoré v rôznych koncentráciach pridávajú do balzamov, šampónov, krémov či gélov. Všetky majú pre naše telo rôzne pozitívne účinky, treba ich len vedieť správne zúžitkovať.
BAMBUCKÉ MASLO
V kozmetike sa skrýva pod názvom shea butter alebo karité maslo. „To sa získava z orechov divo rastúceho stromu shea tree, ktorý sa vyskytuje v afrických oblastiach. „Hmota sa získava trením sušených orechov a jej účinky denne testujú ženy z celého sveta“ vysvetľuje kozmetička. Africké ženy túto zložku, ktorá na strome dozrieva až po dvadsiatich piatich rokoch využívajú proti bolesti chrbta a krížov, či v starostlivosti o pleť a telo. Exotickú plodinu nájdete v pleťových, ale aj vlasových prípravkoch, no kozmetickú revolúciu spôsobuje najmä pre suchú, citlivú a problematickú pleť. „Shea butter spomaľuje jej starnutie podporou elasticity, chráni pred UV žiarením, lieči ekzémy, má protizápalový a antiseptický účinok, hojí popraskanú pokožku, slúži ako prevencia proti striám, má upokojujúce, ochranné a hydratačné účinky a je ideálny na suché, drsné časti rúk a nôh či ošetrenie pier.“ Kozmetiku s obsahom tejto látky nájdete v drogériách, lekárňach, biopredajnich i na internete. Ak si chcete byť isté jeho 100% prírodným zložením bez pridaných chemických látok a konzervantov, poobzerajte sa po čistom bambuckom masle v biokvalite. „Jeho výhodou je, že pri kontakte s teplotou ľudského tela sa rozpúšťa, splynie s pokožkou, preniká do jej najhlbších zložiek a na povrchu vytvára ochranný film. Zároveň však neupcháva póry a umožňuje pokožke voľne dýchať.
CHILLI
„Chilli papričky patria medzi plody rastlín, ktorým sa najlepšie darí v Južnej Amerike a ako prvý Európan ich ochutnal Kryštof Kolombus. Pre svoju charakteristickú chuť a arómu sa využívajú najmä v kuchyni, málokto však vie, že obsahujú aj vitamín C, betakarotén, minerály a kapsaicín, ktorý môže nielen za nepríjemné štípanie, ale aj množstvo pozitívnych efektov“ vysvetľuje Mária Lánová. Toto afrodiziakum sa v kozmetike bežne využíva pre dodanie špecifickej vône, ale zároveň na liečbu problematickej pokožky. Pomáha vyplavovaniu škodlivých látok z tela, bojuje s plesňami a baktériámi, podporuje prekrvenie, pomáha s liečbou kŕčových žíl a pôsobí antibakteriálne. „Extrakty tohto pálivého zázraku sa využívajú v prípravkoch pre hygienu tela, zväčšenie pier či liečbu reumy“ zakončuje odborníčka. Dopriať si ich však môžete aj v exotických sprchových géloch či deodorantoch, ktoré v letnom období pôsobia naozaj osviežujúco.
KOKOS
Na kokosové palmy sme si zvykli najmä pri morských pobrežiach. Dužina kokosových orechov sa však výrazne preslávila aj v kozmetickom priemysle, kde sa využíva viac ako 2000 rokov. Jeho typickou vlastnosťou je tuhá konzistencia, ktorá sa mení na tekutú až pri 24 ̊C. „Vo všetkých produktoch ľudia oceňujú najmä špecifickú vôňu, no to nie je jediné pozitívum tejto zložky. Olej je ideálny najmä pre suchú a citlivú pokožku, pretože chráni a zvláčňuje. Priam predurčený je pre masážne oleje, balzamy na pery, regeneračné prípravky po slnení, výživné masky na vlasy či upokojujúce balzamy a fluidy po depilácii“ menuje kozmetička. Imunitu pokožke celého tela dodáva vďaka vysokému obsahu vitamínov A,C a E, čo sa prejavuje menším počtom vrások a prežiarením pokožky. V biopredajniach hľadajte extra panenský kokosový olej, ktorý môžete využiť ako na pokožku, tak i v kuchyni.
GINKO BILOBA
V Japonsku, Číne a Kórei je Ginko posvätné, preto sa tradične vysádzalo v okolí chrámov a v období opadávania lístia sa mu ľudia pri jeho zbere chodili klaňať. Ginko biloba prezývané aj ako najstarší liek na svete sa v kozmetike používa vďaka očarujúcim listom rastúcich na stromoch starých aj 2000 rokov. Prirodzene sa tieto stromy nachádzajú iba na malom území pohoria Tianmu Shan v Číne, no pre svoju vysokú odolnosť sa stal súčasťou parkou po celom svete. Jeho pozitívne účinky pre zdravie opísal známy čínsky lekár pred viac ako 1000 rokmi. V súčasnosti sme sa však naučili využívať najmä jeho pozitívne účinky pre krásu tela. Aby ginko „fungovalo“ čo najlepšie je ideálne kombinovať ho s dostatočným prísunom selénu, betakaroténu a vitamínov E a C. „Ginko obsahuje vysoké množstvo flavonoidov, terpénov a organických kyselín, ale aj špecifický komplex látok, ktorý nenájdeme v žiadnej inej rastline. Kozmetika s touto zložkou chráni pred účinkami voľných radikálov, má antioxidačné vlastnosti, pomáha prekrveniu končatín a rozžiaruje pokožku, urýchľuje hojenie rán a potláča kožné ochorenia takmer okamžite“ radí Mária Lánová. Túto zložku nájdete v pleťových tonikách, krémoch i šampónoch určených pre poškodené vlasy či osviežujúcich telových šampónoch.
TEA TREE
Aj táto zložka má exotický nádych, kedže bola pred 1000 rokmi objavená austrálskymi domorodými kmeňmi, ktoré si z lístkov latinsky prezývanej rastlinyMelaleuca alternifolia vyrábali masky na tvár. Aj vďaka tomu sú mnohé výrobky s čajovnkovým olejom zdobené tradičným umením týchto kmeňov. Tajomstvo takzvaných magických bahnových jazierok v krajine protinožcov je tak odhalené! Išlo totiž o jazierka do ktorých padali lístky čajovníka a tak kúpanie v nich pôsobilo na kondíciu tela i pokožky. Paradoxne s čajom nemá táto rastlina okrem vône spoločné vôbec nič. Kozmetiku z tohto éterického oleja a obsahom účinnej zložky terpinenol však používajú po celom svete najmä pre silné antiseptické účinky. Čajovníkový olej sa lisuje za studena uplatní sa preto v domácnosti pre všetkých členov rodiny od narodenia až po zrelý vek, pretože upokojí, regeneruje, vypína a podporuje hojenie. Tea Tree Olej je špecifický najmä tým, že napriek olejovitej konzistencii nie je určený iba pre suchú pleť, ale, naopak, pre mastnú a zmiešanú pleť, ktorú trápia zápalové prejavy.„V praxi to znamená, že Tea Tree ošetruje zapareniny, preležaniny, atopické ekzémy či extrémne suchú, svrbiacu, podráždenú a popraskanú pokožku na ľakťoch i pätách. Svoje stále miesto má v boji proti akné, lieči zápal, vysušuje vyrážky a hojí kiahne. Vhodný je však i na ošetrenie popálenín, drobných raniek či soláriom podráždenej pokožky. Niekedy je ideálne používať olej v 100% koncentrácii. Pre citlivú pleť či pravidelné používanie sa však odporúčajú jeho riedené formy v podobe mliek, gélov, toník či krémov! Pred jeho prvou aplikáciou vždy radím, vyskúšať olej na malom kúsku pokožky a sledovať reakciu nasledujúcich 24 hodín. Olejček neodporúčam, pre istotu, používať budúcim mamičkám počas tehotenstva. Naopak, veľmi vhodný je pri masážach kŕčových žíl či ako prevencia proti zarastaniu chĺpkov“ upozorňuje odborníčka. Austrálska esencia bola akceptovaná aj Európskou Farmakologickou Komisiou a v súčasnoti patrí medzi terapeutické látky.
Mäta prieporná
Blahodarné účinky mäty už viac ako tri tisíc rokov pravidelne využíva napríklad spoľahlivá čínska medicína, odkiaľ sa táto rastlina „zázračnica“ rozšírila do celého sveta. Rimania ňou dokonca prekrývali pozostatky „alkoholických orgií“ a ženy v starovekom Grécku si zase jej masťou natierali stuhnuté ramená či nohy. A pretože patrí k najznámejším divoko rastúcim rastlinám, ktorým sa darí aj v našich podmienkach, jej využitie je neprehliadnuteľné. Mäta sa využíva tak v kozmetike, ako i v medicíne. Poznáme ju v podobe čajov, ale aj ako zložku kozmetických prípravkov. Protizápalový a antiseptický účinok rastliny sa využíva pri zápaloch horných dýchacích ciest a slizníc ústnej dutiny. Výplachom zo zmesi mäty, rumančeka a šalvie môžete bojovať proti nepríjemnému zápachu z úst. Bylinky treba povariť vo vode, krátko lúhovať a precediť. Týmto odvarom treba prepláchnuť ústa niekoľkokrát denne. „V kozmetike sa využívajú listy mäty najmä pre výskyt silíc obsahujúcich jedinečný mentol. Ten dráždi chladové receptory, ktoré potom potláčajú citlivosť nervových zakončení a dokážu zmierniť, či potlačiť svrbenie, miernejšiu bolesť, pálenie, ale aj iné nepríjemné pocity. Výrazná aróma mäty pohladí tiež dušu. Potláča psychické napätie a pomáha zbaviť sa stresu“ hovorí Mária Lánová. Mätu nájdete napríklad v kúpeľových olejoch, pleťových tonikách, zubných pastách, ale aj šampónoch, kde chladivý mentol pôsobí uvoľňujúco, zmierňuje svrbenie a zbaví vás neželaných lupín.
-
Kokosové tajomstvo
Saloos bio kokosový olej – Caffé late, M+H SLOVAKIA, www.mhslovakia.sk, 100 ml, predaj v bioobchodoch a lekárni, 7,05 €
Relaxačný prírodný produkt z bio kokosového oleja a z extraktu z kávových bôbov povzbudí a regeneruje unavenú pleť aj myseľ. Dokonale ošetruje, hydratuje a zjemňuje všetky typy pleti vrátane citlivej, chráni pred jej vysychaním a spomaľuje jej starnutie. Výťažky z kávových zŕn vypínajú pokožku, aktivizujú myseľ a dobrú náladu. Je vhodný na každodennú starostlivosť o pokožku celého tela a tváre a na relaxačné masáže.
-
Mätový pomocník
Selsun Blue Dual Action - Šampón proti lupinám so zdvojeným účinkom a mentolom, Eki, www.eki, 200 ml, predaj v lekárni, 10,89€
Umývacia emulzia obsahuje 1% sírniku seleničítého, ktorý je v klinickej praxi považovaný za najúčinnejšie činidlo proti lupinám, pretože obmedzuje množenie mikroorganizmov a zárodkových buniek a znižuje množstvo zrohovatelých buniek pokožky. Prípravky Selsun Blue sú vyrobené tak, aby zachovávali fyziologickú rovnováhu pokožky vďaka aktívnym zložkám, ktoré sa v nich nachádzajú. Selsun Dual action pre všetky typy vlasov obsahuje chladivý mentol pôsobiaci uvoľňujúco proti svrbeniu a lupinám a zanecháva na vlasoch zdravý lesk. Vlasy sú, navyše, po použití prípravku ľahko „ovládateľné“ a držia tvar.