Krása a starnutie nemusia bolieť
Moderná žena vie o kyseline hyalurónovej naozaj veľa. Vie, že je to telu prirodzená látka, ktorá má konzistenciu ako gél a je veľmi dôležitá pre život bez bolesti aj mladistvý vzhľad. Vie, že s pribúdajúcimi rokmi jej množstvo v tele klesá, čo vidieť nielen navonok, ale prejavuje sa to aj bolesťami. Vie však, že sú aj iné možnosti ako krémy a injekcie?
„Kyselina hyalurónová je prirodzenou súčasťou ľudského tela, hlavne bunkových stien, a má mnoho funkcií,“ hovorí lekárka MUDr. Ivana Húšťová. „Vzniká pomocou enzýmov vo vnútri našich buniek a cez bunkovú membránu postupne preniká do medzibunkového priestoru. Vďaka svojej molekulárnej štruktúre viaže vodu a získava gélovú konzistenciu. Je schopná vodu absorbovať, udržať a uvoľňovať podľa potrieb organizmu, preto je významným prvkom pri správnej hydratácii. Má však aj ochrannú funkciu, baktériám, vírusom a cudzorodým látkam dočasne zabraňuje preniknúť do vnútra bunky. Dôležitú úlohu má aj pri transporte výživných látok.“ Znamená to, že kyselina so skratkou HA je do veľkej miery zodpovedná za pružnosť našich tiel zvonka aj zvnútra, za svieži vzhľad, bezbolestné pohyby a podieľa sa aj na správnom fungovaní imunitného systému.
Stále menej a menej
Ako však roky plynú, naše telesné schránky produkujú čoraz menej tejto úžasnej kyseliny. Prvý úbytok poznať už okolo 25. roku života! Samozrejme, ešte to veľmi nevidíme a necítime. Pleť, vlasy, nechty, kĺby, všetko je svieže a plné sily. No už v tomto období je tu jedno „ale“. „Životnosť kyseliny hyalurónovej v organizme je veľmi krátka, takmer dve tretiny, ktorú si telo samo vyprodukuje, sa v organizme spotrebuje v priebehu jediného dňa. Rýchlosť, akou sa kyselina hyalurónová v tele stráca, je veľmi individuálna a závisí od životného štýlu, pohybovej aktivity, metabolizmu a v neposlednom rade aj od genetiky,“ vysvetľuje MUDr. Húšťová. Aby telu chýbala čo najmenej, je rozumné postarať sa o pravidelný prísun kyseliny hyalurónovej už v tomto veku.
Dva hlavné dôvody
Dôvodov, prečo by sme mali dbať na to, aby mal organizmus kyseliny hyalurónovej stále dostatok, je viacero, ale dva sú najvýznamnejšie a zároveň spolu úzko súvisia: zdravie a mladistvý vzhľad. Keďže HA je súčasťou maziva v kĺboch a zabezpečuje, aby to pri pohybe čo najmenej drelo a bolelo, je dôležité postarať sa o jej dostatok. Lebo ak začnú bolieť kĺby, znamená to problémy s pohybom, a tým problémy s líniou, kondíciou a nielen mladistvým vzhľadom, ale aj pocitom, že sme stále plné energie a života.
Naopak, ak telu zabezpečíme dostatok kyseliny hyalurónovej vo vhodnej forme, ideálne takej, ktorá pôsobí zvnútra smerom von, oveľa dlhšie bude vitálny a mladistvý celý organizmus.
Čože je to štyridsiatka?!
Jasné, že nič! Ale s množstvom kyseliny hyalurónovej to začína vyzerať veľmi povážlivo. Ženy, ktoré jej úbytok nezačali riešiť skôr, teraz možno začínajú ľutovať. Podľa niektorých štúdií, okolo 40. roku života sa vlastná produkcia kyseliny hyalurónovej v tele redukuje až o 50 % a to už naozaj vidieť aj cítiť! Na stave pokožky, ktorá sa uvoľňuje a povoľuje, na vlasoch, nechtoch, na stave svalov a aj kĺby začínajú pobolievať...
Ak ste si teraz predstavili injekcie, zadržte, pretože tento spôsob aplikovania kyseliny hyalurónovej do tela nie je jedinou cestou. Je aj cenovo menej náročné, bezbolestné riešenie, na ktoré si netreba rezervovať termín u lekára a potom rátať s časom na hojenie rán a opätovnú aplikáciu o pol roka! Môžete siahnuť po čírej kyseline hyalurónovej určenej na pitie, ktorá je jediná svojho druhu na našom trhu.
„Presne tak, veda a výskum pokročili, vďaka čomu je dnes už dostupná aj bioaktívna molekulárna kyselina hyalurónová v tekutej forme. Jednoducho ju pijete a vďaka jej skupenstvu sa všetka vstrebe do organizmu. Ako keby v sebe mala navigáciu, presne odhalí miesta, kde v tele chýba a tie vyplní. Okrem toho podporuje organizmus pri tvorbe vlastnej kyseliny hyalurónovej,“ vysvetľuje Katarína Demetriou, majiteľka kozmeticko-farmaceutickej spoločnosti Pharma MKL, benefity tekutej formy kyseliny hyalurónovej. „Ďalšími nespornými výhodami sú dlhodobé hydratačné, regeneračné a antioxidačné účinky a bezbolestný spôsob omladzovania, ktoré pôsobí nielen navonok, ale aj vo vnútri tela.“
Po šesťdesiatke SOS
Približne po šesťdesiatke telo produkuje o 90 % menej kyseliny hyalurónovej než zamlada. Nieže by organizmu nechýbala, naopak, stále ju potrebuje. Nejaká tá vráska človeku vo veku možno pristane, ale nie je dôvod mať zníženú kvalitu života pre bolesti kĺbov, ak je ich príčinou nedostatok tekutiny v medzikĺbových priestoroch.
Užívanie kyseliny hyalurónovej na pitie iste pomôže a okrem už spomínaných benefitov vitálne ženy po šesťdesiatke určite ocenia aj to, že ich kyselinka bude nútiť dodržiavať pitný režim. „Nie je tajomstvom, že deti a ľudia vo vyššom veku nemajú pocit smädu, preto niekedy zabúdajú prijímať tekutiny v dostatočnom množstve. Kyselina hyalurónová na seba dokáže naviazať až tisícnásobne viac vody, než je jej objem, takže jej užívanie nenásilne núti človeka dostatočne piť,“ hovorí Katarína Demetriou z Pharma MKL.
Čo ste o kyseline hyalurónovej nevedeli
- Približne 55 % z celkového množstva kyseliny hyalurónovej v organizme sa nachádza v pokožke. Zvyšok je v slizniciach, chrupavke, v očiach, v tekutine medzi kĺbmi, v pľúcach, obličkách, svaloch a v mozgu.
- Dôležitú úlohu má aj pri hojení rán a novotvorbe buniek.
- Nachádza sa aj v pupočnej šnúre.