KRÁĽOVSKY ŽIARIACA KRAJINA

   Republika Srí Lanka leží na ostrove Cejlón, ktorý nájdeme tesne nad rovníkom - medzi piatym a desiatym stupňom severnej šírky. Od indického subkontinentu ho delí prieliv široký 54 kilometrov, pričom na mieste nazývanom Adamov most je indický ostrov Pamban a srílanský ostrov Mamzar, vzdialené od seba iba 29 kilometrov. V Srí Lanke žije na ploche 65610 km2 vyše 16 mil. obyvateľov. Väčšinu, asi tri štvrtiny, tvoria Sinhálci, ďalej tu nájdeme početnú skupinu Tamilov a niekoľko drobných menšín. Rozpory medzi najväčšími národnostnými skupinami sa v poslednom čase zostrujú. Hlavným narušiteľom pokoja je ozbrojené hnutie Tigri oslobodenia.

 

PRINCÍP TRHU FUNGUJE
Životná úroveň Srí Lanky je oveľa vyššia ako v Indii, Pakistane, Bangladéši či Nepále. Po cestách jazdia autá známych svetových značiek, medzi ktorými prevládajú japonské. Ekonomika krajiny funguje na princípe trhu, čo sa priaznivo prejavuje na raste hrubého národného produktu. Aj vo vzdelanosti obyvateľstva je Srí Lanka oveľa ďalej  ako susedné ázijské krajiny. Vďaka povinnej a prísne kontrolovanej školskej dochádzke sa podarilo znížiť podiel analfabetov iba na 10 %. V roku 1972 bola založená aj univerzita. Cesta z medzinárodného letiska Katunayake do 32 km vzdialeného Kolomba vedie tropickou krajinou. Severnú hranicu mesta tvorí rieka Kelani-ganga, od ktorej sa Kolombo rozprestiera južným smerom asi do vzdialenosti 10 km. Do centra vchádzame cez starú časť mesta, ležiacu v blízkosti prístavu. V sinhalštine sa nazýva kalamba, z čoho pravdepodobne pochádza aj názov metropoly. Prístav patrí k najkrajším v južnej Ázii. Od 8. storočia slúžil arabským obchodníkom na vývoz slonoviny, korenia a drahokamov, neskôr sa stal doménou portugalských obchodníkov. S príchodom Butov získal na medzinárodnom význame.
 
ZÁHRADNÉ MESTO
Centrum Kolomba tvorí prístavná štvrť Fort a štvrť trhov a malých obchodov Pettah. Obidve sa rozprestierajú severne od jazera Beira, na ktorého brehu stojí budova parlamentu. Odtiaľ vedie široká nábrežná promenáda Galie Face Centre Road do modernej štvrte Galie Face, vystavanej na bývalom britskom dostihovom závodisku. Najviac  zaujímavostí ukrýva štvrť Pettah, obývaná spolu moslimami, hinduistami i kresťanmi. Nájdeme tu veľkú mešitu i hinduistické chrámy Kali Kovil a Kardhiresen Kovil, severne od nich rímskokatolícku katedrálu sv. Lucie v pseudobarokovom slohu z rokov 1910 až 1944. Hlavným lákadlom je však Národné múzeum, stojace uprostred parku Viharamahadevi južne od jazera Beira. Pre množstvo zelene býva Kolombo často nazývané "záhradným mestom" a patrí k najčistejším metropolám v juhoázijskom regióne. V blízkosti mesta sa rozprestierajú aj najznámejšie srílanské pláže: na severe v Negombe, ktorá je hlavným strediskom katolicizmu na ostrove, na juhu svetoznáme letoviská Beruwela, Bentota a Hikkaduwa. Pláže v prírodných zálivoch chránia pred vlnami Indického oceánu koralové útesy, preto ich vyhľadávajú nielen rekreanti, ale aj potápači.

RAZ PALMOVÉ HÁJE,RAZ RYŽOVÉ POLlA
Významné pamätihodnosti nájdeme v strednej časti ostrova. Asi 210 km severovýchodne od Kolomba leží Amuradhapura, vôbec prvé hlavné mesto Cejlónu. Sinhálski králi tu vládli v rokoch 380 pred Kr. až 993 po Kr., kým neustúpili pod tlakom Tamilov, prichádzajúcich z južnej Indie, a nepresťahovali sa do Pollnaruwy. Z Kolomba vedie do Amuradhapury pomerne dobrá cesta, lemovaná palmovými hájmi a ryžovými poliami, a tak nie je problém navštíviť mestské archeologické múzeum, kde boli zhromaždené najcennejšie nálezy z oblasti. Pred vstupom do komplexu svätyne Maha Vihare si kupujeme vstupenku, ktorá nám umožní navštíviť aj historické miesta v Pollonaruwe, Sigiriyi a skalný chrám v Dambulle. V ruinách sídelného mesta  možno nájsť dagoby - stavby, v ktorých sa uchovali Buddhove relikvie. Najväčšia z nich, Dagoba Ruwanveliseya, meria v obvode 315 metrov a je vysoká 110 metrov. Z neďalekého deväťposchodového palácového komplexu sa zachovalo 1600 kamenných stĺpov stojacich v štyridsiatich radoch. Z Amuradhapury mierime do Sigiriye, vzdialenej 100 kilometrov juhovýchodným smerom. Už zďaleka vidíme mohutnú skalu vysokú 183 metrov, vyrastajúcu z rovinatého kraja, z ktorej  podľa povesti vybudoval kráľ Kasyapa po zavraždení svojho otca nedobytnú pevnosť. Sigiriya bola sídelným mestom v rokoch 478 až 496. Skala, nazývaná taktiež Levia, patrila spolu s priľahlými záhradami na jej úpätí k najkrajším kráľovským sídlam na svete. Terasovité záhrady tvorila sústava rybníkov, kanálov, fontán a zelených plôch. Systém čerpania vody bol taký dokonalý, že keď po 1500 rokoch záhrady objavili, stačilo iba prečistiť potrubie a voda z nich vytekala rovnako ako v dávnej minulosti.
 
DIEVČA ZO SIGIRIYE
Skala sa v rovinatom teréne zdá byť na dosah ruky. Pod úpätím začíname stúpať po nekonečných schodoch. Asi v tretine prichádzame ku kolmému špirálovitému schodisku, vedúcemu k svetoznámym skalným freskám nazývaným Dievča zo Sigiriye, ktoré sa po 15 storočiach zachovali v prekrásnych farbách. Vyobrazené mladé dámy sú dodnes zvodné a plné života. O pár krokov ďalej za  skalným previsom, sa nachádza "zrkadlová stena", ktorej vápencová glazúra odzrkadľuje okolie dnes rovnako ako v časoch kráľov zo Sigiriye. Dostávame sa k terase, nad ktorou majestátne prečnieva skala v podobe levej hlavy. Zvierací  dojem zvýrazňujú vytesané predné laby, strážiace cestu k vrcholovej plošine. Tam sa možno dostať buď po schodoch vytesaných v skale v dávnej  minulosti, alebo po paralelnom oceľovom schodisku starom približne 50 rokov. Na 12000 štvorcových metroch rovnej plochy sa rozprestieralo letné kráľovské sídlo, z ktorého sa dodnes zachovali tri bazény a zvyšky stien. Pohľad dole završuje predstavu o záhradách na úpätí a približuje široké okolie Sigiriye.
 
LEŽIACI BUDHA NEZNEPOKOJUJE
Asi 60 km vzdialená Pollonaruwa bola sídelným mestom sinhálskych kráľov od ôsmeho storočia. Palácový okrsok, ktorý má rozlohu desiatich hektárov, si zaslúži pozornosť každého návštevníka. Obdivujeme zvyšky chrámov Thuparama so štvorcovým pôdorysom a Watadage s kruhovou základňou. Najznámejšou turistickou atrakciou nielen Pollonaruwy, ale možno aj celého ostrova je posvätný okrsok Gal Vihara. Pozostáva zo štyroch monumentálnych sôch vytesaných priamo do skaly, ktorým dominuje ležiaci Budha dlhý 14,1 metra. V skutočnosti socha nepôsobí takým obrovským dojmom ako na obrázkoch. Možno kvôli ležiacej polohe nevzbudzuje priveľký rešpekt, skôr privoláva pocit pokoja.
Po návšteve vari najfotografovanejšieho objektu celého ostrova pokračujeme smerom k Dambulle, kde nás lákajú svetoznáme skalné chrámy. Z parkoviska ide  priamo k cieľu vydláždená cesta. V odpočívadle pre turistov nedôverčivo zanechávame obuv a bosí pokračujeme na nádvorie skalného komplexu, ležiaceho vo výške 180 metrov, ktorý tvorí päť nádherne zdobených jaskynných priestorov. Prechádzame ich jednu po druhej. Prítmie umocňuje ich tajomnosť a vyvoláva zvedavosť. Stropy zdobia maľby znázorňujúce Budhu v tisícorakých podobách. Rovnaký motív vidieť aj na sochách vytesaných do pôvodnej skaly a dnes akoby vyrastajúcich z dlážky. Sprievodca nám vysvetľuje, že nejde o prírodné jaskyne, ale o umelo vyhĺbené priestory.
 
PLATÍ SA ZA HLAVU
Dambullu opúšťame plní dojmov, ku ktorým určite patrí aj ten posledný. Náš sprievodca, napriek tomu, že sme ho vôbec nepotrebovali, natiahol na záver svojho výkladu dlaň ako napokon každý jeho kolega pred ním. Nezavrel ju však ani vtedy, keď sa na nej objavil obrázok George Washingtona na americkom platidle. "Ste dvaja, tak dva," protestoval dôrazne.
Prechádzame oblasťou severne od Kandy, kde sa pestuje najmä korenie. V priebehu krátkej zastávky nám v jednej záhrade predviedli rôzne úžitkové druhy rastlín, ktoré Európan pozná len z exotických vôní jedál. Kandy, metropolu centrálnej provincie a posledné hlavné mesto sinhálskeho kráľovstva, nemôžeme pri návšteve Srí Lanky vynechať. Leží na rovnomennom jazere, asi 125 kilometrov severovýchodne od Kolomba, a má dnes vyše 100 tisíc obyvateľov. Preslávil ho najmä chrám Dalda Maligawa, v ktorom opatrujú cennú relikviu - Budhov zub. Od roku 1774 každoročne usporadúvajú na jeho počesť jednu z najväčších procesií v juhovýchodnej Ázii zvanú Escala Perahera. Koná sa na prelome júla a augusta a trvá desať po sebe nasledujúcich nocí. Kandy sa vtedy zaplní tanečníkmi, hudobníkmi a slávnostne odenými slonmi, ktorí nepretržite pochodujú mestom.
 
PROTI SMÄDU CEJLÓNSKY ČAJ
Zaujímavá je aj poloha metropoly obklopujúca jazero a rozpínajúca sa do blízkych kopcov. Z jednej strany vodnej plochy sa rozkladá centrum mesta, na druhej obdivujeme honosné vily zasadené uprostred exotickej prírody. Po nábreží sa neustále prechádzajú davy ľudí. Obľúbeným cieľom Britov v priebehu ich koloniálnej nadvlády bolo aj Nuwara Eliyu. Mesto ležiace vysoko v horách je centrom pestovania vynikajúceho cejlónskeho čaju a má dokonca aj golfové ihrisko. Cesta späť do Kolomba ubehla prekvapujúco rýchlo. Ubytujeme sa priamo v strede mesta, blízko budovy parlamentu, a vlastne priamo na pobreží Indického oceánu. Slnko sa chystá zapadnúť a súmrak na seba nenechá dlho čakať. Začínajúca búrka osvetľuje mesto a v tejto chvíli si spomíname, čo vlastne názov Srí Lanka znamená v sinhlaskom jazyku - kráľovsky žiariaca krajina.
 
IVAN BREZNEN