KRACH SVB FINANČNÚ KRÍZU NESPUSTÍ. BANKOVÝ SEKTOR JE ZDRAVÝ

Finančný svet šokovala piatková správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB), ktorá je v rebríčku najväčších amerických bánk na 16. mieste z pohľadu výšky aktív. Banka sa ocitla v problémoch kvôli nedostatku likvidity, následne zaznamenala výbery vkladov vo výške 42 miliárd amerických dolárov za jediný deň. Jedná sa o druhý najväčší krach retailovej banky v USA, čo vyvolalo obavy týkajúce sa zdravia bankového sektora a toho, či sa súčasná situácia nepodobá finančnej kríze z roku 2008.

K situácii sa už vyjadrila aj americká centrálna banka Fed. Tá spolu s ministerstvom financií oznámila zaručenie všetkých vkladov SVB, čím chce podporiť momentálne kolísajúcu dôveru v bankový systém. Jerome Powell na čele Fedu, tak jasne vydal trhom signál, že veľké banky padnúť nenechá.

Pri páde banky sa asi každému vybaví otázka, či nie sme svedkami opakujúceho sa roku 2008. Vtedy pád Lehman Brothers odštartoval finančnú krízu. Situácia okolo SVB je ale iná. Nevnímame ako pravdepodobné, že by mal krach SVB vyvolať podobný efekt ako pád Lehman Brothers v roku 2008.

Situácia je rozdielna hneď z niekoľkých dôvodov:
•    dnešný stav globálneho hospodárstva je na tom lepšie. Svetové ekonomiky sú silnejšie a makroekonomické čísla ako nezamestnanosť a podiel nesplácaných úverov sa stále drží nízko aj napriek vysokej inflácii a úrokovej sadzbe,
•    investičná banka Lehman Brothers bola oveľa väčšia a vo finančnom systéme dôležitejšia v porovnaní so SVB, pričom jej krach naplno odhalil slabiny v bankovom sektore v podobe toxických produktov v súvahách bánk. Vtedy stál za finančnou krízou prepad zdanlivo bezpečných derivátových aktív zaistených hypotékami (CDO, MBS), ktoré vlastnila veľká časť bánk ako v USA tak aj Európe.

SVB, ktorá sa zameriava na financovanie začínajúcich firiem a startup-ov, príliš dôležitú úlohu v globálnom bankovom systéme nehrá. Podľa analytikov môže pád banky znamenať problémy pre menších hráčov, v podobnej situácii sa totiž nachádzajú banky ako napríklad Signature Bank a First Republic, dominový efekt celého bankového sektora by však ich pád spôsobiť nemal. Riziko pre celý sektor alebo dokonca svetové ekonomiky preto nevnímame ako veľké.
Dobrý signál pre trhy vydáva aj veľmi rýchla reakcia federálnych úradov. Dnes je bankový sektor ako taký zdravý, čo potvrdzujú veľmi dobré finančné výsledky popredných bánk. Kvalita úverových portfólií je vysoká. Podiel delikventných úverov (s oneskoreným splácaním) v amerických bankách dosahuje hodnotu iba 1,19 %, čo je najnižšia hodnota v celej pozorovanej histórii od roku 1985. Len pre porovnanie – pred pádom Lehman Brothers predstavovala táto hodnota 3,72 %.

V pondelok popoludní vystúpil s vyhlásením aj americký prezident Joe Biden, ktorý sa snažil najmä o upokojenie situácie. Nie je podľa neho treba prepadať prehnanej panike. Pokiaľ by niečo mohlo spôsobiť ďalšie problémy, budú to práve napríklad „run-y“ na banky v podobe rýchlej snahy vyberania hotovosti. Ľudia by si podľa Bidena mali byť istí, že ich peniaze uložené v amerických bankách sú v bezpečí a sú k dispozícii na výber v momente ich potreby.