Kozmetický receptár

Príroda je v tomto čase naozaj štedrá a ponúka nielen plnú náruč zdravých dobrôt na stôl, ale otvára nám aj dvere do toho najlacnejšieho kozmetického salóna na svete. Prosím, ráčte vstúpiť.

-    Bobule červenej ríbezle používala ľudová kozmetika na zosvetlenie pieh. Vyzreté plody roztlačíme alebo rozmixujeme na kašu, premiešame s trochou medu a nanesieme na miesta s vyššou pigmentáciou. Necháme pôsobiť dvadsať minút a zmyjeme. Postup treba trpezlivo opakovať.

-    Na ošetrenie nečistej pleti je dobrá šťava z čerstvých rajčiakov. Zmiešame ju s lyžicou glycerínu a pomocou vatového tampóna alebo štetca nanesieme na tvár. Avšak pozor, nesmie prísť do styku s partiou okolo očí. Po štvrť hodine zmyjeme a pokožku ošetríme hydratačným krémom.

-    Podráždenej pleti, najmä u mladých dievčat, pomôžu petržlenové obklady. Čerstvú vňať oberieme, lístky dobre opláchneme, rozložíme ich na uterák namočený v teplej vode a na desať minút priložíme na tvár. Aplikujeme raz týždenne.

-    Petržlen je dobrý aj na zmenšenie ťažkostí s opuchom viečok: 200 g čerstvej vňate varíme v pol litri vody na miernom ohni 10 minút, vývar precedíme a vo forme obkladov používame ráno i večer.

-    Tonizačne a hydratačne pôsobí ružový zápar: Hrsť okvetných lupeňov ruží nasypeme na sito, ktoré dáme na nádobu s vriacou vodou. Nakloníme sa nad ne, hlavu zakryjeme uterákom a takto tvár naparujeme 5 až 10 minút. Procedúra je vhodná pre každý typ pleti, okrem tej, na ktorej sú rozšírené žilky.

-    Akné sa darí liečiť lopúchovým koreňom. Nastrúhame ho, povaríme v troche vody a zmiešame so zemiakovou múčkou na rozotierateľnú kašu. Po vychladnutí ju nanesieme na 15 minút na vyčistenú tvár a zmyjeme harmančekovým odvarom.

-    Veľa môžeme urobiť pre svoju pokožku zvýšenou konzumáciou listovej zeleniny. Obsahuje totiž veľa vitamínu C a beta karoténu, čo sú látky nevyhnutné na zachovanie pružnosti pleti. Šaláty navyše zaplnia žalúdok minimom kalórií.

-    Pleť osviežime maskou z čerstvej karotky. Kúsok zeleniny najemno nastrúhame, premiešame s jedným dobre ušľahaným bielkom a zahustíme sušeným mliekom alebo smotanou. Počas 20 minút pôsobenia treba odpočívať a zavreté očné viečka zakryť tampónom namočeným v borovej vode.