Koriander (Coriandrum sativum)
Pôvod korianderu nie je jednoznačne známy. Možno však predpokladať, že pochádza z oblastí Blízkeho východu a južnej Európy. Zaujímavosťou je, že zmienka o tejto rastline sa nachádza aj v Biblii, konkrétne v knihe Exodus a časti, ktorá hovorí o návrate Izraelitov z egyptského otroctva. O existencii korianderu vedel slávny Hippokrates a Plinius. V súčasnosti sa pre komerčné účely pestuje v Rumunsku, Maroku a Egypte.
Krátky pohľad do mytológie
Mýty a legendy sú súčasťou ľudstva od nepamäti. V Číne predstavovali semienka symbol, ktorý udeľuje nesmrteľnosť. V Peru boli v dávnych dobách používané semená a listy. Starovekí Egypťania využívali iba listy a to na prípravu polievok. Zaujímavosťou je, že nažky korianderu boli objavené v starobylých hrobkách 21. dynastie v Egypte.
Pozrime sa detailnejšie na popis rastliny!
Koriander je známy svojimi semienkami okrúhleho tvaru, ktoré dorastajú do dĺžky 5 milimetrov. Na jednej strane sú mierne špicaté. Najčastejšie sa okrúhle semená vyskytujú v hnedej, zelenej a bielej farbe. Semená sú vhodné na sušenie. Disponujú sladkou chuťou a intenzívnou vôňou. Citlivé chuťové bunky odhalia jemnú citrusovú arómu. Listy sa využívajú ako liečivá rastlina. Podobne ako plody majú aromatickú vôňu.
Ako koriander používať?
Najčastejšie sa s koriandrom stretávame v podobe sušenej koreniny. Guľôčky sa hodia do dusených jedál a polievok. Koriander je súčasťou niektorých národných špecialít. V Taliansku sa pridáva do klobás, v Anglicku do tlačenky a stabilnú pozíciu má v arabskej kuchyni pri príprave jahňaciny a kozľaciny. V Thajsku sa využíva dokonca koreň rastliny. Výnimkou nie je použitie v sladkých pokrmoch. Výborne sa hodí do koláčov a pečiva.
Koriander zmiešaný s ostatnými koreninami je vhodný ako korenina na ryby a kuracie mäso. Môžete ho nájsť v jednom balíčku s čili korením.
Liečivé účinky rastliny
Koriander je často zložkou čajových zmesí určených proti nadúvaniu. Osvedčené sú stimulačné účinky na tráviaci systém a prospešné pôsobenie na nervovú sústavu človeka. Obsahom antioxidantov je predurčený k zmierneniu koliky. Je vhodný na používanie aj u malých detí, ktoré trpia kolikou. Babky bylinkárky používali koriander na rany, aby zabránili vzniku infekcie. Najskôr však treba ranu dôkladne umyť mydlom. V Ázii je jeho využitie oveľa bohatšie. Domorodí obyvatelia pripravujú liečivé prostriedky určené na bolesť hlavy, zápal spojiviek, vredy alebo opuchy.
Pestovanie rastliny
Koriander možno pestovať v nádobách alebo na záhradke. Obľubuje svetlé a suché miesta. Nemá rád vlhkosť. Nezabúdajte, že sa nekamaráti s feniklom. Radšej ich držte od seba ďalej. Pozrime sa na pestovanie v kvetináči. Odporúča sa nádoba s priemerom 20 až 30 centimetrov a 15 centimetrovou hĺbkou. V susedstve sa môžu nachádzať kôpor, pažítka a rozmarín.
Nutričné informácie
100 gramov = 30 g vlákniny, 20 g tuku, 11 g bielkovín a 11 g škrobu
MIMI
Foto: flickr/dinesh_valke (Creative Commons License)