Kôpor – burina, ktorá má množstvo pozitívnych účinkov

Jeho chuť a aróma je nezameniteľná, avšak v našej kuchyni sa nevyužíva až tak často, čo je rozhodne na škodu. Čo by ste mali o tejto prospešnej bylinke vedieť?

Je jednou zo starodávnych byliniek

Zmienky o kôpre sa nachádzajú v Biblii a aj v starých egyptských rukopisoch, kde sa využíval na upokojenie detí s kolikou, pri žalúdočných vredoch či nespavosti. Žuvanie semien kôpru zasa osviežovalo dych, zmierňovalo menštruačné bolesti a zlepšovalo tvorbu materského mlieka.

Predstavuje bohatú zásobáreň vápnika

Nutričný profil kôpru je skutočne veľmi pôsobivý. Za zmienku stojí, napríklad zastúpenie vápnika – v jednej polievkovej lyžici sa nachádza viac kalcia ako v tretine šálky mlieka! Takže ak trpíte osteoporózou alebo hľadáte zaujímavý spôsob, ako doplniť do tela vápnik, dochucovanie jedál kôprom sa počíta.

Pomáha neutralizovať niektoré karcinogény

Esenciálny olej zo semien tejto byliny pomáha neutralizovať niektoré karcinogény, s ktorými sa stretávame počas dňa. Jedná sa, napríklad o cigaretový dym, výfukové plyny z automobilov a podobne. Kvalitný esenciálny olej možno použiť na dochutenie pokrmov, alebo zmiešať s ďalšími esenciálnymi olejmi a použiť v rámci aromaterapie.

Môže priniesť úľavu pri menštruácii

Pokiaľ máte problém s bolesťami brucha a kŕčmi pri menštruácii, úľavu vám môže poskytnúť práve kôpor. Existujú štúdie, ktoré dokázali pozitívne účinky tejto bylinky práve pri symptómoch predmenštruačného syndrómu.

Je pomocníkom pri úzkostiach a depresii

Kôpru sa pripisujú aj analgetické a antidepresívne účinky. To znamená, že nielen tlmí bolesť, ale je aj prírodným bojovníkom proti depresívnym a úzkostným stavom. Ďalším plusom je, že jeho užívaním neboli preukázané vedľajšie účinky.

Znižuje cholesterol

Pokiaľ trpíte vysokou hladinou cholesterolu v krvi, kľúčové je upraviť životný štýl. V rámci stravovania sa však vyplatí pridať medzi obľúbené koreniny aj kôpor. Podľa štúdií má totiž významnú schopnosť znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Je účinným repelentom

Potrebujete sa zbaviť dotieravého hmyzu prírodnou cestou? Výbornou voľbou je olej z kôprových semien. V rámci jednej zo štúdií, ktorá hodnotila 20 esenciálnych olejov z rastlín a ich schopnosti odpudzovať hmyz, sa na popredných priečkach umiestnil práve kôprový olej.

Bojuje proti baktériám

Kôpor má takisto významné antimikrobiálne účinky. Ešte v roku 2006 bola v časopise Journal of Food Science uverejnená štúdia, na základe ktorej boli preukázané antimikrobiálne vlastnosti kôprového oleja. Podľa nej je účinný napríklad proti zlatému stafylokokovi či kvasinke Candida albicans.

Obsahuje veľa živín

Jedna šálka kôpru obsahuje slušné množstvo betakaroténu, vitamínu C, mangánu, kyseliny listovej a železa. Samozrejme, zastúpené sú aj viaceré antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom.

Skvelo dochutí jedlá

Pokiaľ sa rozhodnete kôpor využívať v kuchyni častejšie, nezabúdajte na to, že typickú chuť dodá nielen tradičnej kôprovej omáčke, ale hodí sa aj na dochutenie zeleninových šalátov, zemiakových pokrmov, tvarohu či rýb. Na záver pripomíname snáď len to, že kôpor pridávame do jedla tesne pred dokončením, aby si zachoval nielen svoju chuť a arómu, ale aj obsah výživných látok.

Mirka