Koľko bobuliek rakytníka si dopriať a prečo?

Ešte donedávna sme si mohli plody rakytníka natrhať čerstvé vo vlastnej záhrade alebo ich kúpiť od nadšených pestovateľov. Aktuálne sú v ponuke mrazené či sušené. Celoročne sú v predaji šťavy, čaje či rôzne výživové doplnky. Ak vás zaujíma, koľko bobuliek rakytníka si môžete denne dopriať a aké sú jeho benefity, čítajte ďalej.

Rakytník sa zaraďuje medzi najstaršie suchozemské rastliny na Zemi. O prvých pozitívnych účinkoch kra a jeho bobúľ sa hovorilo už v období Alexandra Veľkého – zranení vojaci i kone boli ošetrovaní listami a plodmi z tejto rastliny. Čo sa týka biochemických analýz, tak prvá bola vykonaná na konci dvadsiatych rokov minulého storočia. Aj dnes je rakytník zaujímavým predmetom výskumov odborníkov z celého sveta.

Zloženie bobuliek rakytníka

Jednou z najcennejších zložiek rakytníka je vitamín C. V jeho plodoch sa nachádza 400 – 600 mg/100 g. Okrem toho obsahuje karotenoidy, vitamín E, draslík, sodík, horčík, vápnik, železo, zinok, selén, monosacharidy, aminokyseliny, flavonoidy, polyfenolové zlúčeniny a mnohé ďalšie prospešné látky. Zloženie sa líši v závislosti od pôvodu, podnebia či spôsobu pestovania.

Pozitívne účinky rakytníka

Existujú predbežné klinické výskumy v Číne, podľa ktorých užívanie 10 mg extraktu flavonoidov z rakytníka trikrát denne po dobu 6 týždňov, znížilo hladinu cholesterolu v krvi, eliminovalo angínu pectoris a zlepšilo kardiovaskulárne funkcie u pacientov s ischemickou chorobou srdca a to bez vedľajších účinkov na obličky či pečeň.

Podľa ďalšej štúdie 28 g plodov rakytníka, skonzumovaných každý deň, výrazne znížilo riziko infekcií tráviaceho traktu.

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C i ďalších antioxidantov sa rakytník podieľa na posilnení imunity. Štúdie na zvieratách naznačujú, že má aj významnú protirakovinovú aktivitu.

Rakytníkový olej sa zasa javí ako dobrý pomocník pri riešení rôznych dermatologických problémov. Podľa štúdie na 151 pacientoch olej znížili opuch a bolesť pri popáleninách.

Koľko bobuliek rakytníka si denne dopriať?

Závisí to od celkového životného štýlu i spôsobu stravovania človeka. Ak sa snažíte jesť zdravo, pestro a vyvážene, bohato vám ako prevencia postačia 1 – 3 bobuľky denne. V chrípkovom období môžete dávku o niekoľko bobuliek zvýšiť.

Má užívanie rakytníka nejaké vedľajšie účinky?

Rakytník je vo všeobecnosti považovaný za bezpečný. Avšak neodporúča sa konzumovať pacientom pred a po operáciách, pretože môže spôsobiť nadmerné krvácanie. Užívanie doplnkov stravy z rakytníka by mali s lekárom skonzultovať pacienti s vážnejšími diagnózami, napríklad tí, ktorí užívajú lieky na vysoký krvný tlak.

Mirka