Kľúčové parametre kontaktných šošoviek

Či už používate kontaktné šošovky dlhšiu dobu alebo sa na ich nosenie ešte len chystáte, určite vás budú zaujímať parametre, podľa ktorých váš optometrista určuje vhodný variant kontaktných šošoviek. Každý pacient má rozdielne oči a rôzne očné vady, je dôležité, aby boli šošovky zvolené priamo na mieru každému individuálne.

Aké sú základné parametre kontaktných šošoviek?

    • Zakrivenie
Zakrivenie určuje strmosť alebo rovnosť kontaktných šošoviek. Zakrivenie šošovky by malo byť identické ako zakrivenie rohovky vašich očí. Zakrivenia rohovky oka zmeria lekár pomocou štrbinovej lampy. Zakrivenie je na krabičke označené skratkou BC - Base Curve a jeho hodnota sa pohybuje najčastejšie medzi 8.0 a 9.0.
    • Priemer
To, akú časť rohovky šošovka pokryje, určí priemer. Je to údaj, ktorý obsahuje šírku šošovky od jedného k druhému okraju. Obvykle má väčšina kontaktných šošoviek priemer v rozmedzí 13,5 a 14,5 mm. Na obale kontaktných šošoviek tento parameter nájdete pod skratkou DIA - diameter.
    • Sila
Sila kontaktných šošoviek určuje počet dioptrií. Tento parameter určuje schopnosť očí lomiť svetelné lúče. Jedná sa o inverzný hodnotu ohniskovej vzdialenosti. Šošovka, ktorá má ohniskovú vzdialenosť 1 meter, má 1 optiku 1 dioptrie. Platí tu teda priama úmera, čím viac dioptrií máte, tým horšie je váš zrak.

Na kontaktných šošovkách máte buď plusovú alebo mínusovú hodnotu. Plusová hodnota značí ďalekozrakosť, pacient teda zle vidia na blízko, naopak mínusové hodnota určuje krátkozrakosť, pri ktorej pacienti zle vidia na blízko.

Zakrivenie, priemer a sila sú tri základné parametre kontaktných šošoviek, ktoré stačí pre obstaranie sférických kontaktných šošoviek. Takéto šošovky majú po celej svojej ploche rovnakú silu. V prípade, že je vaša očná vada komplikovanejšie, pretože máte astigmatizmus alebo presbyopiu, potom je potrebné určiť aj doplnkové parametre šošoviek.

Aké sú doplnkové parametre tórických kontaktných šošoviek?

    • Osa
Osa udáva rotačný uhol krivky oka. Je meraná v stupňoch a na obale kontaktných šošoviek označená ako AXIS.
    • Cylinder
Ďalším doplnkovým parametrom pre tórické šošovky je cylinder, niekedy tiež zvaný valec. Tieto šošovky majú pred dioptrickou hodnotou mínusové znamienko.

Aké sú doplnkové parametre multifokálnych kontaktných šošoviek?

    • Adícia
Tento parameter je určuje hodnotu, ktorá je potrebná na korekciu zhoršeného videnia na blízko, dioptrie naopak určujú hodnotu potrebnú na korekciu u zhoršeného videnia do diaľky. Na krabičke je táto hodnota označovaná ako ADD.

Vlastnosti kontaktných šošoviek

Kontaktné šošovky nemajú iba parametre, ktoré určujú, k akej korekciu sú určené, ale tiež majú vlastnosti, ktoré určujú, ako pohodlné konkrétne šošovky budú. Tieto vlastnosti sa môžu líšiť u každého výrobcu. Vlastnosti, ktoré určujú pohodlnosť nosenia kontaktných šošoviek, sú napríklad zmáčavosť, pružnosť, trenie a podobne.

    • Modulus
Modulus alebo ak pružnosť je vlastnosť dôležitá predovšetkým u silikón-hydrogélových kontaktných šošoviek. Pridaním silikónu do výrobného materiálu šošoviek dochádza k zníženiu množstva vody. Preto majú silikón-hydrogélové kontaktné šošovky vyššia modul oproti hydrogélovým.
Pružnosť v podstate udáva, ako veľa možno šošovku deformovať a naťahovať. Je popisovaný ako schopnosť priľnutie šošovky k povrchu oka a jej odolnosť voči deformáciám pri stlačení.
    • Koeficient trenia
Dôležitou vlastnosťou kontaktných šošoviek je tiež to, ako klzký je ich povrch. Táto vlastnosť je nazvaná ako koeficient trenia (CoF). Koeficient trenia je dôležitá vlastnosť, pretože koreluje s komfortom nosenia šošoviek. Čím nižší koeficient trenia tým hodvábnejšiu a hladší povrch šošovky a jej pohodlnejšie nosenie.
    • Zmáčanlivosť
Zmáčanlivosť ovplyvňuje kontaktný uhol. Čím je tento uhol menší, tým je zmáčavosť väčšia. Vďaka zmáčavosti sú kontaktné šošovky schopné zachovávať vlhký povrch, tým umožní prekrytie očí slzným filmom, dobrú ostrosť videnia a tiež obnovu slznej vrstvy.
Ak ste nováčikom v nosení kontaktných šošoviek, potom sa môže stať, že budete musieť najprv vyskúšať niekoľko druhov šošoviek, aby ste našli tie pravé. Preto veľmi dôležité navštíviť očného špecialistu, ktorý zistí, aké kontaktné šošovky sú pre vás vhodné a môže vám poskytnúť vzorku na vyskúšanie.