Klíčky lucerny siatej sú prevenciou rakoviny i cukrovky
Lucerna siata je pokladom pre zdravie, pokožku i vlasy. Drobné semienka stačí dať naklíčiť a pridať, napríklad do šalátu alebo nimi ozdobiť pečivo s nátierkou či polievku. Aké sú benefity naklíčenej lucerny siatej?
-
Je nabitá množstvom živín
Ak si na tanier naservírujete 100-gramovú porciu klíčkov lucerny, do tela doplníte 2,1 g uhľohydrátov, 3,9 g proteínov, 1,9 g vlákniny, 38 % odporúčanej dennej dávky vitamínu K, 14 % ODD céčka, 9 % ODD kyseliny listovej, v menších množstvách obsahuje mangán, meď, fosfor, horčík, riboflavín, zinok, železo, tiamín a betakarotén,
-
Je pokladom pre ženy
Klíčky lucerny siatej by mali byť pravidelne zastúpené v jedálnom lístku žien, pretože obsahujú fytoestrogény, ktoré sa spájajú s prevenciou rakoviny prsníka.
Okrem toho sa podieľajú na znížení nepríjemných symptómov menopauzy, sú prevenciou osteoporózy, ktorou sú ohrozené najmä dámy po menopauze. Pomáhajú aj pri silnej menštruácii a predmenštruačnom syndróme.
Klíčky lucerny ocenia aj mamičky, ktoré dojčia, lebo sa spája s podporou tvorby materského mlieka.
Čo sa týka pokožky, tak lucerna priaznivo ovplyvňuje stav suchej pleti, napríklad vďaka betakaroténu. Chlorofyl má zasa na pokožku detoxikačné účinky.
Lucerna je takisto pokladom pre vlasy – široká škála vitamínov, minerálov, stopových prvkov i antioxidantov im dodáva zdravie a lesk.
-
Podieľa sa na znižovaní hladiny cukru v krvi
Existujú štúdie, ktoré zaraďujú lucernu medzi antidiabetiká, nakoľko má schopnosť znižovať hladinu glukózy v krvi. Tým pádom predstavuje výbornú prevenciu proti vzniku inzulínovej rezistencie a následne cukrovky.
-
Prospieva srdcu
Lucerna by nemala chýbať v jedálnom lístku tých, ktorí trpia vysokou hladinou cholesterolu. Tá je je jednou z hlavných príčin kardiovaskulárnych ochorení.
Podľa starších štúdií na zvieratách, lucerna znížila negatívne účinky cholesterolu u opíc. Zdá sa teda, že lucerna je jednou z vhodných potravín na zníženie hladiny cholesterolu v krvi.
Ako naklíčiť lucernu?
Základom sú kvalitné semienka. Zoženieme ich v obchodoch so zdravou výživou. Semienka jednoducho opláchneme a dáme do klíčiacej nádoby. Uložíme ich na tmavé miesto. Vyhovuje im teplota od 21 – 26 stupňov Celzia.
Nevyhnutné je ich pravidelne prepláchnuť, ideálne 3 razy denne. Po naklíčení klíčky dôkladne prepláchneme a konzumujeme celé, vrátane koreňov. Ideálne je, ak si ich doprajeme tepelne neupravené, pretože pôsobením tepla dochádza k zníženiu ich výživovej hodnoty.
Ak ich neskonzumujeme všetky, skladujeme ich v uzatvorenej nádobe v chladničke. Vydržia tam asi týždeň.
Mirka