Klamstvá o duševnom zdraví. Neverte im!
V našich končinách stále mnohí považujú duševné choroby za tabu a človeka, ktorý navštevuje psychológa či psychiatra „za blázna“, a vôbec celkovo okolo duševného zdravia panuje množstvo mýtov. Ktoré sú tie najčastejšie?
Duševné ochorenia postihujú iba určité typy ľudí
Omyl! Depresia, úzkosť, panické poruchy či poruchy príjmu potravy postihujú širokú škálu ľudí rôzneho veku, pohlavia i vzdelania, pretože všetci musíme bojovať so stresom, tlakom, ktorý na nás vyvíja spoločnosť, negatívnymi myšlienkami či zmenami, ktoré prídu do nášho života. A nie každý z nás sa s tým dokáže popasovať bez ujmy.
Duševné zdravie je menej dôležité ako fyzické
Ak trápi naše telo nejaká fyzická choroba, jednoducho vyhľadáme lekára a riešime to. Nie také jednoznačné to je s duševnými chorobami, pretože mnohokrát sa hanbíme vyhľadať pomoc. Pritom duševné zdravie je minimálne také dôležité, ako zdravie fyzické. A čo je najdôležitejšie – telo a duša sú prepojené, a ak trpí telo, alebo duša, človek nikdy nemôže žiť naplno a šťastne.
Ľudia s duševným problémom sú leniví
Iba človek, ktorý zažil skutočnú depresiu, úzkostný stav, či sa pasoval s iným duševným problémom, vie, aké ťažké je niekedy prinútiť sa robiť bežné veci. Už len vstať z postele býva poriadne namáhavé, o pracovných povinnostiach ani nehovoriac.
Ak človek trpí duševným problémom, nemôže pracovať
Pod pojmom duševný problém sa skrýva množstvo diagnóz a pri mnohých z nich môže človeku pomôcť práve práca. Viete, koľko je na svete ľudí, ktorí trpia úzkosťami a v práci fungujú úplne normálne? Všetko je individuálne. V každom prípade to však treba konzultovať s odborníkom.
Duševné poruchy sa nedajú vyliečiť
Ak aj existuje diagnóza, ktorá sa nedá vyliečiť, určite sa dajú zmierniť jej symptómy, aby mohol človek žiť život bez veľkých obmedzení.
Duševné problémy sú dôsledkom zlej výchovy
Rodičia a rodina ako taká ovplyvňuje duševné zdravie zásadným spôsobom. Avšak ani tá najlepšia výchova nie je zárukou, že dieťa nebude v budúcnosti trpieť nejakým duševným problémom. Môže ísť o depresie, úzkosti, syndróm vyhorenia a mnohé ďalšie.
Vzniku duševných problémov sa nedá predchádzať
Prevencia je aj v tomto smere lepšia ako riešenie problémov. Je dokázané, že mnohým duševných chorobám sa dá predísť zdravým životným štýlom, kde patrí napríklad zdravá a vyvážená strava, pravidelné cvičenie, dostatočný spánok atď.
-w-