Kiwano – pochúťka, ktorá má mnoho zdravotných benefitov
Na prvý pohľad pripomína tekvičku s ostňami, alebo lepšie povedané výčnelkami, či uhorku. Aj preto sa kiwano často nazýva africkou uhorkou alebo melónom. Čo sa týka chuti, tá sa odvíja od odrody a úrovne zrelosti – v niekom evokuje kiwano chuť banánu, inému skôr pripomína kivi, citrón či uhorku. Dôležité je však hlavne to, že kiwano obsahuje veľa prospešných látok a je príjemným oživením jedálneho lístka, ktorý by mal byť, ako všetci vieme, čo najpestrejší.
Ako kiwano konzumovať?
Konzumácia kiwana nie je žiadna veda. Stačí ho umyť a prekrojiť. Môžeme konzumovať zelenú dužinu aj so semienkami napríklad lyžičkou, alebo sa semienok zbaviť pasírovaním cez sito. Potom ich môžete zasadiť, pretože kiwano nie je náročné na pestovanie a darí sa mu aj v našich podmienkach.
Pestovanie je jednoduché
Ak chcete mať „svoje“ kiwano, je to jednoduché, pretože sa pestuje podobne ako uhorky. Keď semiačka vyberiete z dužiny, umyte ich v teplej vode a nechajte niekoľko hodín namočené. Na jar ich zasaďte do vlhkého substrátu a koncom mája môžu ísť na záhradku. Dôležité je, aby teplota vonku neklesla pod 10 stupňov Celzia, pretože kiwano pochádza z Afriky a nízke teploty mu nevyhovujú. Kiwano má dlhé výhonky, ktoré sa odporúča priebežne skracovať, pretože to podporuje kvitnutie. Plody sú vhodné na zber počas leta.
Výhody konzumácie africkej uhorky v kocke
Je nabitá množstvom živín
Kiwano obsahuje slušné množstvo vitamínu C, E, betakaroténu a vitamínov skupiny B. Z minerálov sú zastúpené horčík, železo, fosfor, meď, zinok a vápnik. Nechýba malé množstvo proteínov a, samozrejme, antioxidanty, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom.
Prospieva zraku
Už samotná farba africkej uhorky napovedá, že je nabité betakaroténom a ďalšími karotenoidmi, ktoré sú okrem iného dôležité pre zdravý zrak – chránia pred vznikom makulárnej degenerácie a katarakty. Okrem toho je betakarotén silným antioxidantom.
Je pomocníkom pri chudnutí
Aj v prípade, že chudneme, mali by sme dbať na pestrosť jedálnička, aby nášmu telu nechýbali dôležité látky. Nuž a kiwano obsahuje množstvo prospešných látok a z hľadiska chudnutia má aj ďalšie plusy. Určite poteší skutočnosť, že 100 g tejto šťavnatej pochúťky obsahuje iba 44 kcal. Správnemu fungovaniu metabolizmu napomáhajú i vitamíny zo skupiny B, ale napríklad aj zinok. Samozrejme, v kiwane sa nachádza aj vláknina, ktorá zasýti a prospeje tráveniu.
Zlepšuje náladu
Ste v strese, máte náladu pod psa alebo vás trápia úzkostné stavy? Dajte si namiesto bežných sladkostí kúsok africkej uhorky. Prečo? Vedecké štúdie naznačujú, že kiwano obsahuje zlúčeniny, ktoré pomáhajú regulovať niektoré stresové hormóny, čo sa pozitívne odzrkadlí aj na duševnom rozpoložení.
Zlepšuje kognitívne funkcie
Pozitívny vplyv na zdravie mozgu má, napríklad zastúpený vitamín E a vitamíny zo skupiny B. Špeciálne vitamín E je spojený so zníženým rizikom vzniku Alzheimerovej choroby.
Spomaľuje starnutie
Vedci zatiaľ elixír mladosti neobjavili, ale ak chceme spomaliť starnutie, môžeme tak urobiť aj konzumovaním pestrej stravy. Do nej rozhodne patrí aj kiwano, ktoré vďaka betakaroténu, vitamínu C i antioxidantom spomaľuje starnutie organizmu a, samozrejme, má aj pozitívny vplyv na zdravie a kvalitu pokožky.
-w-