Kedy sa röntgenu u zubára nevyhneme a prečo nie je dôvod na obavu?

Od objavenia röntgenových lúčov uplynulo takmer 130 rokov. To je dosť dlhý čas na to, aby sa spôsob, akým vidieť to, čo je skryté, zdokonalil a aby sa zmiernili jeho nepriaznivé dôsledky na ľudský organizmus. 

Na čo je dobrý RTG zubov a aké sú jeho riziká?

Samozrejmou súčasťou niektorých budúcich úkonov ošetrenia zubov by malo byť röntgenové vyšetrenie.
„RTG patrí v stomatológii medzi pomocné vyšetrovacie metódy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou dôkladného vyšetrenia pacienta. Pomocou RTG snímok dokážeme diagnostikovať ochorenia, ktoré voľným okom a ani niekoľkonásobným zväčšením modernými optickými prístrojmi nevidíme,“ vysvetľuje MDDr. Matúš Adamička, stomatológ zo zubnej kliniky Dr. Martin. „Pacientovi dokážeme pomocou RTG snímky objaviť zubný kaz, prípadne ochorenia závesného aparátu (parodontitídu) a taktiež iné ochorenia v skorom štádiu, čo nám umožňuje zakročiť a vyliečiť ochorenie skôr, ako pacientovi spôsobuje problémy.“

Kedy sa röntgenovým lúčom nevyhneme?

Pri niektorých zákrokoch je RTG nevyhnutnou súčasťou, občas je dokonca potrebných urobiť aj viac RTG snímok.

„Veľmi dôležité je použitie RTG snímok pri endodontickom ošetrení, a to na diagnostiku ochorenia, zhotovenie meracej snímky, ktorá podáva informáciu o správnom rozšírení kanálikov, až po snímku po plnení kanálikov na kontrolu precíznosti plnenia,“ detailne vysvetľuje odborník z kliniky Dr. Martin.

RTG je taktiež neodmysliteľnou súčasťou protetickej stomatológie, kde lekárovi poskytuje informáciu o presnom zhotovení a dosadení koruniek a mostíkov v medzizubných priestoroch. „Pri zavádzaní zubných implantátov okrem využitia 3D RTG snímky využívame aj klasické menšie intraorálne snímky na kontrolu presnosti zavedenia implantátu vo vzťahu k okolitým štruktúram.“

V dobrých rukách odborníka ste vtedy, keď zhotoví snímok aj kvôli korekcii chrupu zubným strojčekom. „Röntgenové snímky sa využívajú aj pri korekcii krivých zubov neviditeľným strojčekom, keďže ten sa pacientom zavádza na zdravý chrup,“ spresnil Daniel Kodaj zo Starlynr. „Okrem preventívnej funkcie má RTG svoje opodstatnenie pri korekcii krivých zubov preto, lebo odhaľuje presné postavenie zubov od koreňa po korunku a je tak nevyhnutnou súčasťou plánovania liečby,“ dodáva D. Kodaj zo spoločnosti Starlynr zaoberajúcej sa výrobou neviditeľných strojčekov.

Je zubný RTG nebezpečný?

Zubný röntgen nie je nebezpečný. Pri OPG snímke je dávka ionizujúceho žiarenia cca 0,002 mSv, čo sa rovná asi 5 dňom prirodzeného žiarenia. Pri intraorálnom RTG vyšetrení (záhryzovej snímke) je dávka žiarenia cca 0,00065 mSv, čo je porovnateľné so zhruba 6,5 hodinami prirodzeného žiarenia.

Máme nárok na RTG vyšetrenie chrupu zadarmo?

Podľa informácií ministerstva zdravotníctva medzi zdravotné výkony plne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia podľa nariadenia vlády č. 777/2004 Z. z. patrí aj RTG zubov, okrem materiálu RTG snímky (kód výkonu D52 a D54)

Čo odhalí OPG panoramatický röntgen

  •  zápaly pri koreňoch zubov
  •  cysty
  •  subgingiválny zubný kameň
  •  parodontitídu a ústup kosti
  •  retinované zuby
  •  nadpočetné zuby
  •  fraktúry
  •  priebeh koreňov zubov
  •  uloženie zubov múdrosti