Kedy je to salmonelóza?
Najčastejší výskyt salmonelózy je prevažne v kolektívnych zariadeniach. Teda v škôlkach, školách, reštauračných zariadeniach, liečebných domoch, v menšej miere v domácnostiach. Pri nečakanej častej návšteve WC a pocitu na zvracanie nás prepadne myšlienka – čo ak je to salmonelóza?!
Väčšina hnačiek je na vírusovom základe, bakteriálnym hnačkám však kraľuje jednoznačne salmonelóza. Salmonela je baktéria, ktorá žije v črevnom trakte ľudí a zvierat. Ku kontaminácii dochádza nedostatočným umytím rúk po kontakte so stolicou. Druhým zdrojom infikovania sú produkty týchto zvierat akými sú mlieko, vajcia, mäso (hydinové, hovädzie) a nedostatočná tepelná príprava týchto produktov. Infikovaná potravina nemení vzhľad ani chuť, je nemožné rozpoznať ju. Preniesť nákazu môže i mucha, ktorá predtým ako vám sadla na potravinu, sedela na infikovaných výkaloch. Salmonela prežije i ťažké mrazy, zabíja ju však teplota vyššia ako 70 °C – minimálne po dobu 5 minút.
Najčastejším príznakom je hnačka, prudké zvracanie, bolesti brucha, hlavy a vysoké teploty. Niekedy sa v stolici objaví krv alebo hlien. Inkubačná doba salmonelózy je 48 hodín, ale zväčša nastupujú príznaky už po 8 hodinách. Najväčšie nebezpečenstvo spočíva však v dehydratácii, kde pri nedostatočnom dopĺňaní tekutín môže dôjsť k tachykardii až strate vedomia. Vyšetrenie sa robí výterom z konečníka. Pri potvrdení diagnózy sa liečba skladá z troch častí. Prvá časť pozostáva z pravidelného dopĺňania tekutín v podobe neperlivých minerálok a nesladeného čierneho čaju, v horších prípadoch je to infúzna liečba. Druhá časť je založená na diéte, kde sa vám na dlhšiu dobu stanú najlepšími priateľmi mrkva a ryža. Posledná časť pozostáva z farmakologickej liečby a tou je napríklad podávanie čierneho uhlia, liekov proti zvracaniu, proti horúčke.
Používanie antibiotík sa neodporúča, pretože predlžujú dobu liečby. Vyliečený človek ešte niekoľko týždňov po chorobe vylučuje salmonelu. Prevencia by mala spočívať v dodržiavaní hygienických zásad, zásad osobnej hygieny, dôkladným umývaním potravín, jesť potraviny dostatočne tepelne spracované. Najzákladnejším pravidlom pri prevencii pred všetkými chorobami, ktoré spôsobujú črevné a žalúdočné ťažkosti platí – každú podozrivú potravinu jednoducho vyhoďte.
S.H.