Keď močový mechúr neposlúcha

Teplé počasie je tu, hor sa von! Ako sa však dá tráviť voľný čas mimo domu, keď máte stále urgentnú potrebu odbiehať na toaletu? Očami sa uisťujete, aby bolo WC vždy dostupné v blízkej vzdialenosti, pretože nikdy neviete, kedy to znovu na vás príde. Toto nie je bežný stav, ale ochorenie nazývané hyperaktívny močový mechúr.
Hyperaktívny močový mechúr – čo to vlastne je?
Až 20% ľudí trpí hyperaktívnym močovým mechúrom, avšak väčšina z nich o tom ani netuší. Je dôležité vedieť čo toto ochorenie predstavuje a aké má príznaky. Over-active bladder, v preklade z anglického jazyka, znamená rozdráždený močový mechúr. Za normálnych okolností je sval močového mechúra uvoľnený, pretože sa postupne napĺňa. Keď je do polovice plný, začne sa naťahovať, čo vyvoláva pocit, že je čas vyhľadať toaletu. Pri hyperaktívnom močovom mechúre vysiela sval močového mechúra nesprávne signály do mozgu. Tie naznačujú, že už je naplnený a je potrebné ho urgentne vyprázdniť. Močový mechúr sa môže cítiť plnší ako v skutočnosti je. Tento jav spôsobí, že človek potrebuje náhle, nečakane a urgentne ísť na WC.
Trpím na hyperaktívny močový mechúr?
„V prípade, že močíte viac ako 8x cez deň a viac ako 1x v noci a máte silné nutkanie na močenie, ktoré nedokážete oddialiť, najskôr ide o hyperaktívny močový mechúr (HMM). Toto ochorenie je pomerne časté a postihuje ľudí v každom veku. V dospelosti sa vyskytuje asi u 20% populácie.“ vysvetľuje doktorka MUDr. Lédererová. Hlavným príznakom hyperaktívneho močového mechúra je urgentná potreba močenia. Človek to nevie ovládať, nemá nad tým kontrolu a musí sa vo veľa prípadoch rýchlo ponáhľať. Dodáva doktorka Lédererová : „Prítomná je aj noktúria (zobudenie sa zo spánku kvôli močeniu). V ťažších prípadoch je prítomná aj urgentná inkontinencia – samovoľný únik moču, ktorý nasleduje po urgencii.“ Ak máte dojem, že pociťujete niektorý z príznakov a nie ste si istý, otestujte sa. Jednoducho, rýchlo a anonymne – na webovej stránke www.jetovsuchu.sk nájdete krátky dotazník, na základe ktorého sa dozviete odpoveď na otázku: „Trpím na hyperaktívny močový mechúr?“
Liečba
Hyperaktívny močový mechúr sa dá účinne liečiť. Na potvrdenie tejto diagnózy konzultujte svoje problémy s vaším lekárom. Urológ vás vyšetrí a predpíše vám najvhodnejšiu medikamentóznu liečbu. Vysvetľuje  doktorka Lédererová: „Medikamentózna liečba hyperaktívneho močového mechúra prebieha tak, že pacientovi napíšeme niektorý liek z kategórie liekov prvej línie. Zavoláme si ho o mesiac na kontrolu, aby sme videli, či ten liek za tú dobu mal nejaký efekt, či ho pacient dobre toleroval a či nemal nejaké výrazné nežiaduce účinky. Pokiaľ bola liečba efektívna stáva sa, že naozaj trafíme už prvým liekom ,tak môžu potom v tejto liečbe pokračovať. Pokiaľ liečba mala nejaké úskalia, nebola efektívna, mal nežiaduce účinky alebo všetko dokopy, tak sa snažíme nájsť taký konkrétny liek, ktorý bude uňho dobre fungovať a zároveň ho bude tolerovať. Ďalšie kontroly potom prebiehajú á 3 až 6 mesiacov. Liečba by mala prebiehať aspoň 1 rok a potom roku sa môže skúsiť prerušiť. U niektorých ľudí dôjde k zlepšeniu stavu a už nie je potrebné liečiť. Nevieme tento fenomén zatiaľ vysvetliť, ale sú ľudia, ktorí už potom liečbu nepotrebujú. Sú takí, ktorí vysadia liek a do týždňa sa musia vrátiť späť na liečbu, lebo sa im okamžite zhorší stav.“  Aby človek docielil najlepšie výsledky, je potrebná zmena životného štýlu vo forme behaviorálneho tréningu – obmedzenie takých látok, ktoré dráždia močový mechúr. Ak pacient dodržiava liečbu a terapiu, príznaky sa mu môžu nielen zlepšiť, ale v niektorých prípadoch aj úplne vymiznúť.

Každodenné triky na skrotenie močového mechúra

  •     vyhýbať sa alkoholu, fajčeniu a sýteným nápojom
  •     obmedziť kofeínové nápoje (káva, čaj, kola)
  •     udržiavať správny pitný režim – 1,5-2,5 litra denne podľa váhy jednotlivca
  •     cvičiť Kegelove cviky (posilnenie svaloviny panvového dna)
  •     vysadiť korenisté a štipľavé jedlá
  •     snažiť sa ísť každé 2 hodiny na toaletu