Keď kvôli nedočkavosti robia ľudia finančné chyby
Čo bolo kedysi, dnes už neplatí. Veci sa menia. A takisto sa mení aj správanie ľudí.
Nanešťastie, nie vždy k lepšiemu, pretože čo sa financií týka, Slováci sa čoraz rýchlejšie zadlžujú.
Pritom sa možno nezdá, že ide o niečo vážne. Veď dnes si berie pôžičku či úver na bývanie veľa ľudí. Skôr je to bežný spôsob fungovania. Podľa štatistík NBS si len v decembri 2016 zobrali Slováci spotrebné úvery vo výške 279 miliónov eur.
Prečo tak veľké číslo? Možno aj preto, lebo ľudia sa už nerozhodujú len podľa výšky úročenia, ktorá bola niekoľko rokov dozadu najdôležitejším kritériom pri rozhodovaní.
Dnes je to najmä rýchlosť, s akou si ľudia môžu od banky alebo nebankovej spoločnosti požičať. Nemôžeme sa ani diviť, že preferencie sa takto zmenili, keď žijeme v dobe nedočkavosti, kedy ľudia chcú hneď všetko a čo najrýchlejšie.
Okrem rýchlosti pri požičaní peňazí hrá podstatnú rolu aj to, či klient už v minulosti využíval služby banky alebo nebankovej spoločnosti. Ďalším kritériom je spokojnosť so službami.
No rýchle rozhodnutia založené na týchto kritériách nemusia automatický znamenať aj najlepšie možné rozhodnutie.
Z prieskumu, ktorý si dala urobiť mBank prostredníctvom agentúry MNS Market Research, vyplýva, že až 53% ľudí si zobralo hneď prvú ponuky pôžičky, ktorú im poskytli. A iba každý piaty klient si pozrel aspoň tri ponuky pred tým, ako urobil rozhodnutie.
Pritom je to zvláštne, keďže pozrieť si viacero ponúk na internete a spočítať splátky cez úverovú kalkulačku danej banky veľa času nezaberie.
Otázka teraz znie, či podobnú chybu budete robiť aj vy. Zoberiete hneď prvú ponuku bez toho, aby ste si pozreli, či sú na trhu aj výhodnejšie?