Kde nájdete najdrahšie umelecké diela všetkých čias?

Legendárne diela umelcov, ktorých hodnota sa vyšplhala do závratných výšok môžu verejní návštevníci uzrieť na vlastné oči v priestoroch prestížnych svetových galérií. Aj keď väčšinou ide iba o niekoľkodňové výstavy, niektoré z globálne najdrahších umeleckých skvostov ostávajú ako súčasť stálych expozícií.

1. Salvator Mundi

S finálnou sumou presahujúcou 450 miliónov amerických dolárov bola v roku 2017 ukončená dražba aktuálne najdrahšej maľby na svete. Azda najuznávanejší renesančný umelec Leonardo da Vinci sa zaslúžil o vytvorenie diela s názvom Salvator Mundi, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou znázorňuje Ježiša Krista v podobe zhmotňujúcej predstavy umelca. V súčasnosti sa dielo nachádza vo vlastníctve saudskoarabského princa, avšak k jeho trvalému vystaveniu doposiaľ nedošlo.

2. Interchange

Druhú priečku v rebríčku najdrahších umeleckých diel obsadzuje dielo Intechange, ktorého neprehliadnuteľnej abstrakcii podľahol v roku 2015 Kenneth Griffin, ktorý maľbu ocenil na neuveriteľných 312 miliónov amerických dolárov. Holandský maliar Willem de Kooning patril k uznávaným abstraktným maliarom a v rodnej krajine zastupoval smer expresionizmu, o čom svedčí aj jeho cenovo najhodnotnejšie dielo. Záujemci majú možnosť prezrieť si túto olejomaľbu v Inštitúte umenia v Chicagu (Art Institute of Chicago) s približne 300 000 maľbami a ikonickou sochou leva priamo pred vchodom. 

Zdroj: unsplash.com

3. The Card Players

Názov The Card Players v tomto prípade zahŕňa sériu hneď piatich malieb, o ktorých vytvorenie sa v rozmedzí rokov 1890 až 1895 postaral svetovo známy Francúz Paul Cezanne. Každý obraz znázorňuje okamihy typického dňa v Provensálsku, a to výstižne v podobe mužov hrajúcich tradičné kartové hry (od čoho sa odvíja i názov celej série obrazov). Provensálsky stereotyp sa síce objavuje na všetkých piatich obrazoch, ale odlišnosťou je počet osôb, ktoré sa umelec rozhodol zakomponovať do deja. Jednotlivé diela boli ohodnotené na 250 až 300 miliónov amerických dolárov a kusovo sú umiestnené v Metropolitan Museum of Art v New Yorku, Musée d\'Orsay v Paríži, The Courtauld Institute of Art v Londýne a v zbierke umenia Barnesovej nadácie.

4. Nafea Faa Ipoipo

Nafea Faa Ipoipo je veľavravným dielom postimpresionistického maliara Paula Gauguina (celým menom Eugène Henri Paul Gauguin), Parížana, ktorý svojimi maľbami zobrazoval dobre známe a často i rutinné situácie, ktoré boli spojené s jeho početnými zahraničnými cestami. Pod pôvodným názvom Nafea Faa Ipoipo sa ukrýva prostá otázka „Kedy sa vydáš?“, pričom autor prevažnú časť obrazu venoval dvom ženám obklopených tahitskou prírodou. Cena obrazu sa v roku 2014 vyšplhala takmer na 300 miliónov amerických dolárov a v súčasnosti je majetkom katarskej kráľovskej rodiny. Doposiaľ bola maľba na očiach verejnosti iba pri príležitosti individuálnych výstav venovaných výlučne Gauguinovi.

5. Number 17A  

Obraz Number 17A sa do histórie abstraktného umenia zapísal vďaka americkému umelcovi Jacksonovi Pollockovi, ktorý má na svojom konte hneď niekoľko vysoko cenených skvostov. Jeho majiteľom sa stal Kenneth Griffin (kupec Interchange), ktorý sa rozhodol zaplatiť sumu 200 miliónov amerických dolárov. V poradí piate najdrahšie umelecké dielo na svete je však momentálne vystavené v jednej zo súkromných nehnuteľností majiteľa bez prístupu verejnosti.

6. No 6 Violet Green And Red

No 6 Violet Green And Red sústreďuje v sebe fialovú, zelenú a červenú farbu v pomerne symetrických častiach, ktoré maľbe dodávajú viditeľný poriadok umeleckých prvkov. Američan s lotyšskými koreňmi Mark Rothko bol v období svojej najväčšej slávy známy predovšetkým abstraktným umením zameraným na pestrosť farebných odtieňov. Nepochybne sa tak aj dielo No 6 Violet Green And Red považuje za jeden z pilierov Rothkovej umeleckej kariéry. Jeho hodnota dosiahla sumu 186 miliónov amerických dolárov.

7. Pendant Portraits Of Maerten Soolmans And Oopjen Coppit

Pod dvojicu legendárnych historických portrétov manželského páru sa podpisuje jedno z najväčších mien celého umeleckého sveta - Holanďan Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Portréty boli vytvorené priamo počas svadobného večera a symbolika ostáva zachovaná aj po takmer štyroch storočiach. Výstava i preprava oboch portrétov totiž ešte nikdy neprebehla oddelene a tak aj ich kúpa prebehla spoločne na úrovni 180 miliónov amerických dolárov. V súčasnosti sú obrazy striedavo vystavované v múzeu Rijksmuseum v Amsterdame a v Louvre v Paríži.


Zuzana Bánska