Každá kvapka oleja, ktorá neskončí vo výlevke, sa počíta
Na sviatočné štedrovečerné menu a dobroty spojené s oslavou Nového roka v kruhu najbližších sa mnohí tešíme už týždne dopredu. Pri upratovaní kuchyne však vždy riešime otázku, ako sa zbaviť oleja, ktorý nám zostal po vyprážaní vianočného kapra, či novoročných rezňov. Ideálne je zlikvidovať ho ekologicky, preto Kaufland ku koncu novembra 2020 vybavil zbernými nádobami na použitý kuchynský olej už všetkých 70 svojich predajní. Slováci tak budú môcť nákup spojiť aj so zodpovedným prístupom k svojmu okoliu.
Prepálený olej jednoznačne nepatrí do výlevky ani do bežného komunálneho odpadu. Už 1 deci oleja dokáže znečistiť tisíce litrov vody a naniesť kanalizačný systém. Preto je vhodné ho odovzdať na zbernom mieste rovnako ako ďalšie, pre životné prostredie nebezpečné odpady. Navyše, separovať olej je veľmi jednoduché.
Ako na to?
• Z vychladnutého oleja vyberte veľké zvyšky jedál, ako sú kosti a kože. Drobné nečistoty, ako napr. strúhanka po vyprážaní, nie sú problémom.
• Môžete zbierať spolu všetky druhy použitých rastlinných olejov a živočíšnych tukov. Výpek a šťava z mäsa tiež nie sú prekážkou. Pridať môžete aj olejový nálev z niektorých potravín, napr. sušených paradajok, konzervovaných rýb, či syrov.
• Určite tam však nevlievajte vodu, víno, kečup z jedla, či saponát.
• Vychladnutý, čiastočne vyčistený olej z panvice alebo fritézy zlejte ideálne do čistej, suchej, uzatvárateľnej plastovej nádoby.
• Veľkosť plastovej nádoby si vyberte podľa toho, ako často a koľko oleja používate na prípravu jedál.
• Vhodné sú fľaše, v ktorých bol olej zakúpený, alebo podobnej veľkosti.
• Nie je dobré dávať malé množstvo do veľkej fľaše, lebo obal potom zaberá veľa priestoru pri zbere a preprave a zároveň prichádza pre veľké množstvo prítomného vzduchu k rýchlejšej biodegradácii oleja.
Keď po sviatkoch pôjdete na ďalší nákup potravín, takto vyzbieraný olej môžete hneď vložiť do zbernej nádoby pri Kauflande. Prispejete tak k ochrane životného prostredia a navyše ešte poslúži na dobré účely. Z jedného kilogramu použitého kuchynského oleja sa dá vyrobiť približne 0,95 kilogramu bionafty, označovanej ako MERO, a z kuchynského odpadu, ktorý zostane po filtrácii oleja u spracovateľa, sa zase v bioplynových staniciach vyrobí bioplyn, z ktorého vzniká elektrická energia a teplo. Takýmto spôsobom sa z oleja, ktorý by v lepšom prípade skončil v zmesovom odpade, v horšom v našich vodách, vytvorí surovina, ktorá nájde svoje využitie v doprave, logistike, energetike, ale aj v našich domácnostiach.