Káva je spoločenská udalosť
V kultúrnych dejinách ľudstva sa na mnoho súčasných zvykov, bez ktorých si život ani nevieme predstaviť, prišlo iba náhodne. Napríklad také nápoje. Okrem vody, hádam všetky ostatné vymysleli ľudia. Žiadny iný živočích si nepripravuje malinovku, pivo, či víno, a to už nehovorím o teplých nápojoch ako je čaj alebo káva.
Zrejme odpradávna v tom máme veľkú záľubu. Teraz možno pobúrim milovníkov piva a vína, ale najžiadanejšou tekutinou v poslednom storočí, kdekoľvek na svete je káva. Káva sa pije vždy a všade.
V britských Timesoch sa objavil článok o nových výskumoch vplyvu kávy na chlapskú potenciu. Brazílski vedci zistili, že pitie kávy povzbudzuje mužskú plodnosť. Nechcem špekulovať nad tým, či vedcov finančne podporuje kávový trust v Sao Paule, ktorý je známy ako najväčší producent týchto zelených a červených bobúľ na svete. Jedno však viem iste, že mnohé potraviny, ktoré nám ponúka reklama nepôsobia vždy blahodarne na náš organizmus.
Ale pozor, toto vyhlásenie sa netýka kávy. Káva je nápoj lahodný, povzbudzujúci, s mierne horkou príchuťou, tmavý až čierny a jeho účinky na naše trávenie i myslenie sú veľmi zdravé. Na kávu môžete získať návyk, ale nie je to droga. Káva je totiž spoločenská udalosť. S kávou ste v spoločnosti aj keď ste sami doma, sedíte v kresle a pred vami rozvoniava lahodná šálka plná rozkošnej chuti.
Pitie kávy nie je veľmi stará záležitosť. Na jej účinky sa prišlo v dobách Mohameda, v čase počiatkov islamu v arabských krajinách. Samozrejme, že náhodne. Legenda hovorí, že istý pastier z etiópskeho kláštora sa sťažoval na rozdivočené kozy, ktoré pojedli akési neznáme bobule z divého kríka. To ho priviedlo na myšlienku uvariť si z nich nápoj. Bol veľmi osviežujúci a mal príjemnú chuť.
Keďže islam zakazuje piť alkohol, tak si arabský svet začal pochutnávať na qahwah, či po turecky kahweh, čo v preklade znamená povzbudzujúci. Myslím, že týmto jediným slovom moslimovia vystihli najdôležitejšiu vlastnosť tejto príjemnej tekutiny.
Marián Lucký