Karlove Vary sú výnimočné a prameň Vřídlo nemá obdobu

Karlove Vary sú bezpochyby výnimočnými kúpeľmi, neobyčajnou turistickou destináciou a majú ,,genius loci\". V dejinách zažili vzostupy i slabšie obdobie. Vždy však boli samy osebe pojmom a synonymom exkluzivity, kvality a mysticizmu okolo zdravia. Predovšetkým rituál pitia vody z najznámejšieho prameňa Vřídla (Žriedla) má nespochybniteľné účinky.

Riaditeľ spoločnosti Bohemia-lázně (Bohemia kúpele), a. s., Karlove Vary, Jiří Sluka, k tomu hovorí: ,,Presvedčte sa sami o výnimočnosti Karlových Varov. V zariadeniach spoločnosti Bohemia-lázně, a. s., Karlove Vary, nájdete ubytovanie i s procedúrami už od 45 Eur na deň. Už od tejto ceny môžete absolvovať okrem klasických liečebných pobytov aj niekoľkodňové wellness, relaxačné, rehabilitačné a regeneračné pobyty. Využite výnimočné mimosezónne ceny a doprajte si svetoznáme kúpele za prijateľné ceny. Na vlastnom tele sa presvedčíte o liečivých účinkoch výnimočného Vřídla.“

Dodáva, že Vřídlo je hlavným karlovarským prameňom, ktorého teplota dosahuje 73 °C a tryská do výšky 12 metrov. Každú minútu vytryskne na zemský povrch 2 000 l vody. Ak si predstavíme Vřídlo ako kmeň stromu, ostatné pramene sú vetvami tohto stromu. Už niekoľkokrát v minulosti sa ukázalo, že niektoré žriedla sa niekedy stratili a znovu objavili. Karlovarská voda je prírodný iónový roztok obsahujúci rozpustený oxid uhličitý. Hlavnými rozpustenými látkami sú sodík, vápnik, draslík, horčík a ďalej síran, chlorid a mnoho ďalších minerálnych látok v malých až stopových množstvách. Celkový obsah minerálnych látok je cca 6,4 g / 1 l a obsah CO₂ medzi 560 - 980 mg v litri. Karlovarské pramene sa chemickým zložením nepatrne líšia, zvlášť v stopových prvkoch. Líšia sa hlavne teplotou a množstvom plynného oxidu uhličitého. Zvlášť teplota prameňov má vplyv na množstvo rozpustených minerálov. Chladné pramene (pod 50 °C) majú skôr preháňací účinok, teplejšie naopak. Okrem Vřídla sú vo Varoch aj tieto pramene: Prameň Karla IV., Dolný zámocký prameň, Horný zámocký prameň, Trhový prameň, Mlynský prameň, Rusalkin prameň, Prameň kniežaťa Václava I., Prameň kniežaťa Václava II., Libušin prameň, Skalný prameň, Prameň slobody, Sadový prameň, prameň Štěpánka, prameň Hadí.

,,Pitie karlovarskej minerálnej vody je základom liečenia v našej spoločnosti Bohemia-lázně v Karlových Varoch. Kvalita liečenia je priamo závislá na kvalite prírodného liečebného zdroja a karlovarské pramene sa radia k najefektívnejším prírodným zdrojom v Európe. Pitnú liečbu predpisuje lekár, ktorý na základe zdravotného stavu pacienta predpíše množstvo konkrétneho prameňa. Denná dávka minerálnej vody sa pohybuje od 0,6 l a odporúča sa piť 3x denne vždy polhodinu až hodinu pred jedlom. Voda sa pije priamo pri prameňoch zo špeciálne upravených kúpeľných pohárikov pomalými, neveľkými dúškami. Vhodné je pri tom nesedieť - lekári odporúčajú pomalú prechádzku. Pitná kúra sa v prípade liečby tráviaceho traktu počíta ako hlavná procedúra," vysvetľuje J. Sluka.

Ďalej upozorňuje na účinky minerálnej vody. Prírodný liečebný zdroj sa používa na liečbu ochorení zažívacieho traktu, poruchy látkovej výmeny (cukrovka, vyššia hladina tukov v krvi, dna). Teplé pramene sa využívajú k pitnej kúre, ku kúpeľom a na výplachy. Všetky liečebné kúpeľné pobyty Bohemia-lázní Karlove Vary prebiehajú v sanatóriu Kriváň a hoteloch Slovan a Concordia, ktoré sú umiestnené v blízkosti kolonád. Všetky kúry poskytujú v novo vybavenej balneoprevádzke s viac ako 45 druhmi procedúr. Ako jedny z mála kúpeľov v rámci pobytu ponúkajú 24-hodinovú lekársku pohotovosť. Spolupracujú so všetkými zdravotnými poisťovňami. Hradené sú liečebné kúpeľné pobyty s programom diabetologickým, rehabilitačným a rekondičným po onkologických ochoreniach. Redukčný ani preventívny program bohužiaľ poisťovne nepreplácajú. Pre pohodlie hostí je tu možnosť parkovania vo vlastnom parkovacom dome. Firmy môžu k svojim prezentáciám či firemným stretnutiam využiť klimatizovanú konferenčnú sálu.

Okrem klasických liečebných pobytov sú k dispozícii tiež vianočné, silvestrovské, veľkonočné, alebo niekoľkodňové relaxačné a regeneračné pobyty. Programy oslovujú všetky vekové kategórie. Víkendové wellness pobyty ponúkajú skvelé možnosti odpočinku i aktívneho strávenia voľného času - plávanie v relaxačnom bazéne, zahriatie v saunovom kútiku a schladenie v ľadovej komore alebo sprchovacích chrličoch.

Liečebné procedúry spočívajú predovšetkým v kúpeľoch, masážach, elektroliečbe, svetloliečbe a zábaloch. Z masáží je v ponuke klasická masáž čiastočná, reflexná masáž, podvodná masáž. Elektroliečbu a fyziatrické výkony zastupujú - diadynamik, diathermie, endo vaco, ultrazvuk, VAS-07, magnetoterapia. Svetloliečbu - biolampa, laserová terapia, solux. Klienti majú k dispozícii aj tepelné procedúry - parafín, parafango, jednorazové rašelinové zábaly, rašelinový zábal klasický, kryoterapia, zábalová vaňa Haslauer.

Mesto Karlove Vary ponúka aj mnoho kultúrnych akcií. V novembri sa tu koná 50. Jubilejná Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka 12. - 20. 11. 2015 (http://www.singingcompetition.eu/index.php/kalendar). Okrem toho sú vo Varoch stále výstavy v Galérii umenia či v Becherovej vile, k dispozícii sú múzeá Becherovky, sklárne Moser, Múzeum voskových figurín a výlety do okolia (https://www.karlovyvary.cz/cs/kalendar-akci).

Podrobnosti o jednotlivých kúpeľoch v zariadeniach Bohemia-lázně, a. s., Karlove Vary

Perličkový kúpeľ
Kúpeľ v žriedlovej vode o teplote 37 - 38 °C. Perličkový kúpeľ blahodarne pôsobí na ľudský organizmus. Mikromasážou kože dochádza k lepšiemu prekrveniu a celkovej relaxácii organizmu. Svojim mierne sedatívnym účinkom pozitívne ovplyvňuje nespavosť, neurózy, psychosomatické choroby. Kúpeľom dochádza k uvoľneniu svalového napätia, preto sa účelne využíva pri liečení pohybového aparátu.

Uhličitý kúpeľ
Kúpeľ v minerálnej žriedlovej vode s teplotou 32 - 35 °C, s prímesou CO₂. Vstrebávaním oxidu uhličitého kožou dochádza k výraznému zlepšeniu prekrvenia pokožky, spomaleniu srdcovej činnosti a k zníženiu krvného tlaku.

Suchý uhličitý kúpeľ
Táto procedúra plne využíva pozitívny účinok oxidu uhličitého na periférny obeh ľudského organizmu. Pacient leží v nepriedušnom plastikovom vaku, ktorý je naplnený cca 125 l plynu. Počas procedúry dochádza k zvýšeniu obsahu CO₂ v pokožke, čo vedie k rozšíreniu všetkých ciev a súčasne k zvýšeniu obsahu kyslíka v krvi. Odporúča sa pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení, pri liečbe lymfatických opuchov, pri doliečovaní zranenia pokožky, pri potláčaní reumatických problémov. Zvýšené prekrvenie svalov a telesných orgánov, vrátane mozgu, má za následok posilnenie nervového systému, zlepšenie činnosti vegetatívneho nervového systému a celkové posilnenie imunitného systému.

Celkový vírivý kúpeľ
Celkový vírivý kúpeľ je špeciálna podvodná masáž prostredníctvom trysiek na dne a po obvode vane. Pri kúpeli sa využívajú účinky žriedlovej minerálnej vody (36 - 38 °C) a masáže svalstva jemnými vodnými lúčmi. Pozitívnym účinkom tejto procedúry je zlepšenie prekrvenia celého organizmu, uvoľnenie svalových spaziem, tlmí aj bolesti pri ochorení pohybového ústrojenstva. Je vhodná pre stavy po operáciách alebo úrazoch pohybového aparátu, pri svalových atrofiách.

Vírivý kúpeľ dolných / horných končatín
Kúpeľ dolných / horných končatín v žriedlovej vode s teplotou 36 - 38 °C. Masírovanie pokožky spôsobí jej zvýšené prekrvenie a prehriatie tkanív, tým sa podporuje rýchlejšie vylučovanie škodlivých látok z tela. Pravidelné opakovanie kúpeľov vedie k uvoľneniu svalových spaziem. Procedúra má analgetický účinok.

Kneippov chodník
Veľmi pozitívne účinky na zlepšenie prekrvenia dolných končatín, zmiernenie ich opuchov, zmiernenie pôsobenia počiatočných kŕčových žíl, ako aj pri bolestiach hlavy a migrenóznych stavoch má striedavý nožný kúpeľ, ktorý je súčasťou vodoliečby Kneippovho typu. Ide o aktívny pohyb v chodníku s teplou vodou (35 - 40 °C) a so studenou vodou (10 - 15 °C). Odporúča sa tzv. bocianí krok. Pre dosiahnutie cieleného efektu, t.j. posilnenie žilných stien ich rozťahovaním v teplej a zmršťovaním v studenej vode, sa cyklus opakuje najmenej 10-krát. Štvorkomorový galvanický kúpeľ (hydrogalvan)

Elektroliečebná metóda spájajúca účinky jednosmerného prúdu s účinkom teplej vody, hydrostatického tlaku a hydrostatického vztlaku. Kúpeľ s teplotou 38 °C sa podáva v zariadení, ktoré tvoria dve vaničky na horné a dve na dolné končatiny. Elektrický prúd vstupuje rovnomerne celým ponoreným povrchom a vyvoláva aktívne prekrvenie, pôsobí na zlepšenie metabolizmu tkanív, zmenšuje opuchy a zmierňuje bolesti. Procedúra sa predpisuje pri poruchách prekrvenia končatín, inervácie, poúrazových stavoch či reumatologických indikáciách. Nie je vhodná pre pacientov s kardiostimulátorom a endoprotézou.

Celkový vodný peloidný kúpeľ (rašelinový kúpeľ)
Kúpeľ z miestnej prírodnej rašeliny zmiešanej s žriedlovou vodou s teplotou 38 °C. Ľudský organizmus sa v peloidnom kúpeli pomaly šetrne prehrieva a teplo pôsobí aj na hlboko uložené vnútorné orgány. Tlakom sa vytláča krv a lymfa z dolných končatín. Tento efekt je relatívne priaznivý, ale súčasne sa stláča dutina brušná a hrudná s možným nepriaznivým vplyvom na kardiorespiráciu. Pri liečbe pohybového aparátu je však efekt jednoznačný - zvýšenie rozsahu pohybu a úľavy od bolestí u degeneratívnych kĺbových ochorení a degeneratívnych ochorení chrbtice.

Hydropunktúra
Obľúbená procedúra na zlepšenie prekrvenia a prehriatie určitej časti tela, ktorá je často predpisovaná lekárom ako prostriedok liečenia pohybového aparátu. Ide o variant podvodnej masáže prostredníctvom prúdu vody z trysiek umiestnených na dne hydropunktúrnej vane. Celý proces je riadený automaticky s možnosťou nastaviteľnej voľby (teplota vody 36 - 38 ° C; časti tela, ktoré majú byť masírované; čas procedúry).

Škótske streky
Stimulačná procedúra založená na aplikácii tepla a chladu aj mechanického dráždenia pokožky prúdom vody. Prekrvenie dolných a horných končatín pôsobí na zmiernenie svalovej bolesti pri degeneratívnych ochoreniach pohybového aparátu, ako aj funkčných poruchách prekrvenia dolných a horných končatín.

Ďalšie informácie sú na: www.bohemia-lazne.cz.