Kamélia japonská - camelia japonica
V minulosti bola kamélía veľmi rozšírená a obľúbená kvetina. Zámožnejší pestovatelia jej stavali skleníky, jej kvety nosievali ako ozdobu šiat, umelci maľovali obrazy s kaméliami a tiež slávny Dumasov román sa volá Dáma s kaméliami.
Neskôr táto krásna kvetina upadla do zabudnutia, pretože sa o nej tvrdilo, že je náročná, má veľké požiadavky, že je nevďačná. Toto tvrdenie však neobstojí, pretože každá kvetina vyžaduje patričnú opateru a má niektoré zvláštnosti v pestovaní, ktoré jej musíme vytvoriť.
Kamélia je drevina, ktorá vytvára kríky, prípadne stromčeky až do výšky 2 m. Je ozdobná peknými tvrdými tmavozelenými listami a v čase kvitnutia má množstvo krásnych kvetov, ktoré však nevoňajú. Kamélia nemá rada náhle zmeny životných podmienok, ako rýchlu zmenu teploty, zmenu v polievaní, premiestňovanie, prievan a pod. Pri premiestňovaní treba dbať na to, aby sa dostala znovu do tej istej polohy, ináč jej poopadávajú všetky kvetné puky. Vyžaduje ľahšiu záhradnú zeminu, ktorá neobsahuje vápno s prímesou jemného piesku. Rozmnožuje sa odrezkami, v domácnosti sa však táto práca neodporúča, preto kupujeme už vypestované kríky. Mladé kríky presádzame podľa potreby častejšie vždy na jar, staršie len po niekoľkých rokoch. Polievame mäkkou odstátou vodou podľa potreby tak, aby koreňový bal nevysychal, ale aby nebol ani primokrý. Vyhovuje jej stála teplota 8-10 °C. V lete ich umiestnime vonku na chránenom mieste proti vetru a priamemu slnečnému žiareniu. Koncom septembra ich dáme opäť do bytu do miestnosti, kde je teplota 4 - 6 °C, neskôr aspoň 8 °C.
Skoršie odrody kvitnú pri správnom polievaní už asi od novembra do jari, neskoršie odrody ponecháme dlhšie na chladnejšom mieste a kvitnú až na jar.
(kk)
Foto:www.flikr.com
From sunnyUK