Jicama je stvorená do šalátov

 

Jicama je v Mexiku považovaná za ovocie pokryté hnedou šupkou, ktorú treba pred konzumáciou odstrániť. V našej kultúre by sme ju na základe vzhľadu považovali skôr za zeleninu, pretože pripomína repu.
Vo vnútri je jicama biela, disponuje charakteristickou chuťou pripomínajúcou sladké ovocie a oriešky. Jicama je v podstate hľuza, ktorá môže dosiahnuť hmotnosť niekoľkých kilogramov. Na konzumáciu sú určené plody s hmotnosťou okolo troch až štyroch kíl. Ostatné časti rastliny môžu byť pre človeka toxické.
 
Zaujímavosti o jicame
 
Jicama (Pachyrhizus erosus) pochádza z oblastí Mexika a Strednej Ameriky. Aktuálne je využívaná najmä v mexickej kuchyni. Chutná je surová, ak sa dochutíčili korením, soľou a citrónovou šťavou. V chladničke a na tmavom mieste vydrží niekoľko týždňov bez toho, aby utrpela jej výživová hodnota.
 
Je jicama zdravá?
 
Jicama, nazývaná aj mexická kvaka, je z hľadiska výživy veľmi prospešná. Obsahuje minimálne množstvo kalórií (38 kalórií na 100 gramov), veľa vlákniny, cenných antioxidantov a asi 90 percent vody. V prvom rade je jicama vhodná pre zlepšenie trávenia a odstránenie ťažkostí so zápchou.
V dnešnej dobe je pre zdravie človeka nevyhnutný vitamín C, ktorý je významným antioxidantom – bojuje proti voľným radikálom, chráni pred zápalmi a vírusmi. V 100 gramoch jicamy sa nachádza približne 30 percent odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu.
Jicama obsahuje aj neveľké zásoby vitamínov skupiny B, ktoré podporujú činnosť nervovej sústavy, bojujú proti depresii a smútku. Horčík, meď, železo a mangán výživovú hodnotu jicamy len a len zlepšujú.
 
Ako jicamu využiť?
 
Pred použitím je potrebné jicamu umyť a zbaviť šupky, ktorá je nejedlá. Následne môžeme plodinu variť, použiť na prípravu šalátov alebo ju ugrilovať či vysmažiť. Hodí sa k rozličným druhom mies. Veľmi chutné sú čerstvé šťavy.
 
MIMI
Obrázok: flickr.com, marin