Jesenné a zimné priberanie je skutočné. Prečo sa to deje a ako tomu predchádzať?
Aj vám sa zdá, že počas jesene a zimy pravidelne priberiete zopár kilogramov? Ak vás to trápi, možno vás poteší fakt, že nie ste ani zďaleka sami. Navyše, jesenné a zimné priberanie nie je len príčinou sviatočného maškrtenia počas vianočných sviatkov. Ide o fenomén, ktorý má i vedecky podložené príčiny.
Môžu za to (aj) hormóny
Jedným z výrazných faktorov, ktoré stoja za nárastom hmotnosti v tomto období, sú hormonálne zmeny.
Počas chladných mesiacov dochádza k zvýšeniu produkcie hormónu melatonínu, ktorý reguluje spánok. Jeho zvýšené hladiny vedú k pocitom únavy a ospalosti, v dôsledku čoho býva tiež znížený záujem a energia na pravidelný pohyb. Jednoducho povedané, v chladných mesiacoch sa nám chce viac odpočívať.
Druhým kľúčovým hormónom, ktorý prispieva k nárastu hmotnosti v chladnejších mesiacoch, je serotonín. Ide o hormón ovplyvňujúci náladu. Nedostatok slnečného svetla môže spôsobiť pokles serotonínu a tým aj horšiu náladu (u niektorých ľudí môže viesť až k depresii).
Zlá nálada sa napokon spája s vyššou chuťou na jedlo, obzvlášť sladké a kalorické pochúťky.
Štúdia z roku 2019 zistila, že aj hladina leptínu (hormónu, ktorý vyvoláva pocit plnosti) sa mení v závislosti od ročného obdobia. V teplejších mesiacoch sa zvyšuje a v chladnejších mesiacoch klesá.
Zdroj foto: freepik.com
Ďalšie príčiny priberania
Okrem vyššie uvedených hormonálnych príčin sú za naše jesenné a zimné kilá zodpovedné aj ďalšie faktory. Ide najmä o nasledovné:
- Menej pohybu - v chladnom počasí a s nedostatkom slnečného svetla sme celkovo menej aktívni a pohyb nás až tak neláka. Preto máme v tomto období väčšie sklony k pasivite, čo sa podpíše aj na našej hmotnosti.
- Sviatky - za nadbytočnými kilami stoja aj vianočné sviatky, ktoré sa v našich končinách spájajú s hodovaním.
- Emocionálne jedenie - počas chladného obdobia sme viac náchylní na hľadanie útechy v jedle.
Čo s tým?
Tu je niekoľko tipov, ktoré nám môžu pomôcť predchádzať priberaniu počas chladných mesiacov:
- Pravidelný pohyb - výborné sú napríklad prechádzky na čerstvom vzduchu. Možnosťou sú však aj fitnescentrá a rôzne skupinové cvičenia, ktoré fungujú asi v každom meste, stačí si len vybrať. Alternatívou je aj domáce cvičenie - existuje množstvo online cvičebných programov, ktoré človeka povedú krok za krokom.
Zdroj foto: freepik.com
- Strava - aj počas chladnejších mesiacov sa snažme dopriať si čo najviac čerstvých potravín v podobe ovocia a zeleniny, ďalej celozrnné výrobky a kvalitné bielkoviny. Pozor na lákadlá v podobe rôznych maškŕt a fast food jedál.
- Pitný režim - prevenciou priberania na váhe je aj dostatočný pitný režim. V jesennom a zimnom období na dostatok tekutín mnohí z nás zabúdajú, preto je dobré zamerať sa aj na túto oblasť. Pozor však na sladené nápoje.
- Spánok - je dokázané, že nedostatok spánku zvyšuje riziko priberania. Snažme sa preto pravidelne spať aspoň 7–8 hodín denne.
- Dobrá nálada - aj naša psychika môže prispievať k váhovému prírastku. Keď nás prepadne smútok, jedlo býva častou útechou. Starajme sa preto aj o svoju dušu a doprajme si meditáciu, relax a dostatok činností, ktoré nás upokojujú a pozdvihujú našu náladu.
Aj keď jesenné a zimné priberanie je skutočným problémom, za ktorým stoja aj hormonálne faktory, netreba hádzať flintu do žita.
Niektoré veci síce neovplyvníme, stále však môžeme urobiť veľa pre to, aby sme sa nadmernému priberaniu čo najviac vyhli.
Zdroj štúdia: https://nutritionandmetabolism.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12986-019-0348-5
Zdroj foto: freepik.com