Jeseň sa v Kaštieli Čičmany ponesie v znamení folklóru

Kto má rád slovenský folklór a ľudové tradície, ten nemôže vynechať niektoré z podujatí, ktoré sa budú konať na jeseň v rázovitej obci Čičmany, známej maľovanými zrubovými drevenicami. Milovníci folklóru sa stretnú v tunajšom vynovenom barokovo – klasicistickom Kaštieli Čičmany, kde je dnes penzión s reštauráciou. V sobotu 1. septembra sa uskutoční Stretnutie folklórnych súborov z okolia Čičmian, v sobotu 29. a v nedeľu 30. septembra tu bude Celoslovenské stretnutie fujaristov a v nedeľu 7. októbra 2018  Škola plieskania bičom.

Hovorí riaditeľka Kaštieľa Čičmany Ing. Berta Piešová: ,,Najvýznamnejším z týchto podujatí je Celoslovenské stretnutie fujaristov, v rámci ktorého na nádvorí Kaštieľa Čičmany očakávame vyše 60 fujaristov a stovky návštevníkov. Sme radi že národná identita a kultúrne tradície nie sú našim ľuďom ľahostajné. Práve Čičmany, ktoré sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry, sú dôstojným miestom pre sviatok fujaristov. Vďaka zápisu do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO je dnes fujara známa aj vo svete. Pozývame všetkých milovníkov folklóru, ale aj ľudových zvykov  a architektúry, aby navštívili Čičmany a vychutnali si krásu ľudovej tvorby. A to nielen počas avizovaných kultúrnych podujatí, ale počas celého roka.“

Dodáva, že k dispozícii je im Kaštieľ Čičmany, čo je dnes penzión s reštauračnými službami a hostincom. Ponúka ubytovanie pre 27 osôb v deviatich komfortne zariadených dvojlôžkových izbách s možnosťou jednej až dvoch prísteliek. Vo vynovených priestoroch kaštieľa nájdete na stenách originálnu výzdobu s čičmianskymi motívmi. Pôvodne zemepanský kaštieľ  bol postavený koncom 18. storočia a v roku 2015 prešiel kompletnou rekonštrukciou. Posledným vlastníkom bol gróf Leopold Berchtold, minister zahraničia Rakúsko-Uhorska. Kaštieľ je ideálny nielen ako základňa pre turistiku, ale aj na konanie firemných eventov, teambildingov, menších kongresov a firemných večerí.

Reštaurácia kaštieľa reprezentuje domácu kuchyňu. Pochutnáte si tu na  marinovaných plátkoch z diviny, grilovanom zubáčovi, pečených rebrách a kolenách, kačici, haluškách i pirohoch, grilovanom oštiepku, štrúdli i palacinkách. Čapujú Gambrinus, Pilsner Urquell a kofolu. Poteší vonkajšie sedenie a veľká oplotená záhrada, kde môžu bezpečne šantiť deti. V nej je aj miniatúrny čičmiansky domček, v ktorom sú hračky, tabuľa a krieda pre deti.
 

  • Obec Čičmany

Rázovitá obec Čičmany je známa doma i v zahraničí svojou nezameniteľnou, národopisnou lokalitou, charakteristickou starobylými krojmi, svojráznym folklórnym prejavom a predovšetkým maľovanými drevenicami. Čičmany sú najvyššie položenou obcou žilinského okresu – nachádzajú sa v čičmianskej kotline pod vrchom Strážov, v Strážovských vrchoch, v nadmorskej výške 650 metrov nad morom, 40 km južne od Žiliny. Prvé zmienky o obci Čičmany pochádzajú z roku 1272.  Obec bola známa chovom oviec, výrobou papúč, pestovaním plodín a spracovaním mliečnych výrobkov, predovšetkým bryndze. Od roku 1977 bola dolná časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu kvôli špecifickým maľovaným dreveniciam s bielymi vzormi, ktoré sú známe po celom svete. Celkovo sa v nej nachádza 110 chránených objektov, z ktorých je 36 vyhlásených za kultúrnu pamiatku. Ornamentácia domov začala v obci pred cca 200 rokmi a vypovedá o zručnosti vtedajších obyvateľov. V minulosti sa pri zdobení používalo vápno, no neskôr ich nahradili trvácnejšie farby. Pôvodných ornamentov je v obci už málo. Postupne boli nahradené novými inšpirovanými miestnymi krojmi, ktoré sa vyznačujú technickou dokonalosťou, farebnou kompozíciou a bohatosťou, ktorá je typická pre balkánske krajiny. Okrem maľovaných dreveníc sa Čičmany preslávili práve svojimi nádhernými krojmi.
Čičmianske ornamenty sú súčasťou svetového kultúrneho dedičstva a tvoria súčasť olympijského oblečenia pre športovcov. Tieto vzory tvoria aj významnú časť slovenského ornamentálneho pokladu. Ich zaujímavosť spočíva v tom, že sú veľmi jednoduché: krížik, kosoštvorec, guľôčka, trojlístok, srdiečko, špirálka, čiarka, bodka, vlnovka, cikcak a baranie rožky.
V obci je aj expozitúra  Považského múzea sídliaceho v Žiline. Priestory múzea sú umiestnené v dvoch pamiatkovo chránených domoch zdobených originálnymi čičmianskymi ornamentami. V domoch si môžete pozrieť niekoľko expozícií.
Miestne domy zaujali i najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča, ktorý vypracoval projekt Čičmianskeho gazdovstva pre národopisnú výstavu v Prahe a taktiež sa podieľal na obnove kultúrneho dedičstva po ničivom požiari v roku 1921.
Kostol v Čičmanoch je v barokovom slohu a je zasvätený Nájdeniu sv. Kríža.
Ski Čičmany - v lyžiarskom stredisku Javorinka v Čičmanoch sa nachádza 6 lyžiarskych vlekov Tatrapoma. Areál ponúka ideálne podmienky pre rodinnú lyžovačku. Lyžiarom a snowboardistom sú k dispozícii 3 zjazdovky rôzneho stupňa obťažnosti.

Atrakcie, ktoré sa oplatí navštíviť v okolí Čičmian

  • Kúpele Aphrodite v Rajeckých Tepliciach (27 km od Čičmian)
  • Termálne kúpalisko LAURA Rajecké Teplice (27 km)
  • Termálne kúpalisko VERONIKA Rajec (20 km)
  • Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej (16 km)
  • Golf Park Rajec (15 km)
  • Národná zoologická záhrada Bojnice (37 km)
  • Bojnický zámok (37 km)
  • Znievsky hrad (26 km)
  • Sklársky skanzen, Valaská Belá (21 km)
  • Farma PRÍSTAVKY, Rajecké Teplice (28 km)
  • Ski Čičmany
  • Ski Park Rajecká Lesná (16 km)