Jeseň a zima praje vírusom. Ako sa pred nimi chrániť?

Jeseň je obdobím, ktoré sa vyznačuje zvýšeným počtom kašľajúcich a kýchajúcich ľudí. Prechladnutie a chrípka sú zrazu na vzostupe, k čomu prispieva aj návrat detí do kolektívov, kde sa vírusom obzvlášť darí.

Aj keď nie vždy je možné sa týmto chorobám celkom vyhnúť, môžeme sa snažiť aspoň čo najviac znížiť ich riziko.

Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa oplatí dodržiavať (nielen) počas jesenného a zimného obdobia a zvýšeného výskytu vírusov v ovzduší.

Hygiena rúk

Väčšina ľudí vie, že pravidelné umývanie rúk je dôležitou súčasťou prevencie chorôb. Napriek tomu to stále mnohí z nás podceňujú a zvyšujú tak riziko nákazy.

Preto je dobré, obzvlášť v tomto období, pripomenúť si túto zásadu - teda umývanie rúk mydlom a ideálne teplou vodou aspoň po dobu 20 sekúnd.

Robíme tak vždy po návrate z vonku, ale aj:

  • po kontakte s inými ľuďmi,
  • po kontakte s povrchmi na verejných miestach (kľučky, rúčky nákupných vozíkov, držadlá v autobuse a podobne),
  • pred prípravou alebo konzumáciou jedla,
  • po použití toalety,
  • po kašľaní, kýchaní alebo smrkaní.

                                                              Zdroj: freepik.com

Pokiaľ sme na miestach, kde nemáme možnosť umyť si ruky, pomôckou je aj dezinfekčný prostriedok na ruky, či už vo forme spreju alebo gélu a s minimálnym obsahom alkoholu 60 %. Alternatívou sú dezinfekčné vlhčené obrúsky.

Pozor na dotyky tváre

K prenosu vírusov dochádza aj pri dotyku tváre špinavými rukami. Mali by sme sa preto vyhýbať dotyku očí, nosa či úst, ak sme si predtým neumyli ruky.

Vyhýbanie sa preplneným miestam

Ak chceme riziko chorôb čo najviac minimalizovať, treba sa tiež zamyslieť, kde trávime čas. Preplnené miesta, hlavne v uzatvorených priestoroch, ako sú kiná, nákupné centrá či reštaurácie, môžu byť z pohľadu nákazy rizikové. Pokiaľ je to možné, vyhýbajme sa takýmto miestam.

Udržiavanie zdravých priestorov doma

K prevencii jesenných vírusov pomôže aj starostlivosť o prostredie, v ktorom žijeme. Najmä pravidelné a dostatočné vetranie priestorov, vďaka čomu sa znižuje koncentrácia vírusov v ovzduší.

Okrem vetrania sa snažíme tiež udržiavať čisté povrchy, ako sú kľučky, vypínače, diaľkové ovládače, ale aj mobily. Ak máme doma chorého človeka, o to viac je dôležité dodržiavať tieto zásady, prípadne použiť aj dezinfekčné prostriedky na odstránenie vírusov z povrchov.

                                                                Zdroj: freepik.com

Podpora imunity zvnútra

Dodržiavanie vyššie uvedených zásad pomáha, no nemusí stačiť. Imunitu treba budovať a podporovať aj zvnútra. Nezabúdame preto na tieto kľúčové ingrediencie silného imunitného systému:

  • vyvážená a pestrá strava,
  • dostatok spánku,
  • dostatočný pitný režim,
  • anti-stresové opatrenia (relaxácia, meditácia, joga a podobne),
  • v prípade potreby aj užívanie vitamínov, najmä vitamínu C a D,
  • pravidelný pohyb a
  • dostatok prirodzeného svetla (keď sa dni skracujú, snažme sa využiť čo najviac prirodzeného denného svetla, najlepšie pobytom vonku na vzduchu alebo sedením blízko pri okne). 

 


Zdroj foto: freepik.com