Jer pre vás sauna to pravé?
Premýšľate nad tým ako zmeniť svoj životný štýl k lepšiemu? Okrem zdravého stravovania, pravidelného pohybu možno imunitný systém posilniť saunovaním. Sauna sa často označuje ako elixír mladosti. Pôsobením horúceho vzduchu a vlhkosti v saune sa rozširujú cievy, zrýchľuje sa látková výmena, pokožka sa prekrví a obličky pracujú na plné obrátky. Veľa žien, ale aj mužov sa domnieva, že sauna pomáha zbavovať nežiaducich tukových zásob. Je nám ľúto, že vás sklameme. Zo sauny sa však nechudne. Dochádza len k úbytku tekutín. Sauna má napriek tomu veľa pozitív, ktoré maximálne podporia zdravie.
Sauny sú neodmysliteľnou súčasťou všetkých wellness zariadení a čoraz častejšie sa objavujú aj v našich domácnostiach.
Sauny majú zaujímavú históriu
Kúpeľníctvo a s ním spojené využívanie horúceho vzduchu je staré tisícky rokov. Naši predkovia poznali blahodárne účinky termálnych vôd aj vyhrievaného vzduchu na náš organizmus. Parné procedúry sa spomínajú v mnohých dokumentoch, ktoré pochádzajú ešte z čias pred Kristom. Rozšírené boli po celom svete. Vyhrievané kúty v jaskyniach sa postupne zmenili na sauny ako ich poznáme dnes.
Najčastejšie sa stretávame s pojmom fínska sauna. Prívlastok „fínska“ nepripadol saune len tak náhodou. Pravdou je, že pôvod slova sauna pochádza z fínskeho jazyka. Vo fínskej histórii starej niekoľko stoviek rokov nájdeme definíciu sauny. Sauna je charakterizovaná ako príbytok s možnosťou kúpeľa, kde je vzduch ohrievaný pecou. V súčasnosti sú najvyužívanejšie fínske, švédske a parné sauny.
Kedy je ideálny čas na navštívenie sauny?
Sauny sú vhodným prostriedkom zvyšovania obranyschopnosti organizmu. Sauna zbavuje organizmus nahromadených škodlivých látok. Sauna je vhodnou prevenciou pred vznikom chorôb a nachladnutia. Dokázané sú pozitívne účinky na nervovú sústavu a dýchacie cesty. Sauna sa používa ako podporný prostriedok pri mnohých chorobách, ale v tomto prípade je nutné konzultovať používanie sauny s lekárom.
Pred samotným saunovaním vypite dostatočné množstvo tekutín. Sprcha by mala byť na začiatku teplá s pomalým prechodom k horúcej.
Nevhodné je saunu navštevovať s plným žalúdkom. Najlepší čas na saunovanie je pred večerou alebo minimálne dve hodiny po jedle. Ak sa chystáte na masáž, ideálne je pred ňou stráviť nejaký čas v saune. Odborníci upozorňujú, že po saunovaní v dopoludňajších hodinách je nevyhnutné dopriať si aspoň dvojhodinový odpočinok a až potom sa pustiť do plnenia povinností. Pri vážnejších zdravotných ťažkostiach treba pobyt v saune konzultovať s ošetrujúcim lekárom.
Absolútne nevhodné a zdraviu škodlivé je navštevovať saunu v období tehotenstva a menštruácie. Rovnako je sauna nevhodná pri zápalových ochoreniach rôzneho pôvodu alebo po konzumácii ťažkých jedál. Saune sa vyhnite aj vtedy, keď je žalúdok úplne prázdny. Ak ste nadmerne vyčerpaní, zásadne sa nesaunujte!
Zásady pre pobyt v saune
Všeobecne sa za optimálny čas strávený v saune považuje rozpätie 15 až 20 minút. Je to však individuálne a človek by si mal všímať určité príznaky, ktoré naznačujú, že saunu treba opustiť. Typickými znakmi je pálenie končekov prstov, lícnych kostí alebo ťažšie dýchanie.
Teplota v oblastí hlavy aj nôh by mala byť rovnaká. To znamená, že najlepšie je pri saunovaní ležať alebo mať chodidlá a hlavu v rovnakej výške. Po pobyte v saune nasleduje studený kúpeľ alebo sprcha. Tento úkon však treba prevádzať pomaly. Do studenej vody by sme sa mali ponárať v pomalom tempe, pretože môže dôjsť k nežiaducemu zvýšeniu krvného tlaku. V prípade sprchy postupujte postupne od dolných končatín smerom hore.
(-de-)