Jednoduchý recept na krásne vlasy, nádherný lesk a potrebný objem
Krásne a dobre upravené vlasy dnes už nie sú len pýchou každej jednej ženy, ale aj mužov. Veľa štúdií potvrdilo, že naše vlasy a vlastná sebaúcta spolu veľmi úzko súvisia. Aby však boli naše vlasy neustále krásne, dobre upravené a lesklé, musia byť predovšetkým zdravé. Čo to znamená?
Zdravé vlasy získame vtedy, ak náš organizmus nezaťažíme psychicky ani fyzicky. Vydržia krásne, ak sa budeme o ne pravidelne a s ohľadom na ich prirodzenú štruktúru starať. Oslnia naše okolie, ak im dodáme potrebné látky a živiny. V opačnom prípade to môže dopadnúť veľmi zle a my môžeme prísť o to najcennejšie čo máme – „korunu krásy“.
Časté padanie vlasov je nepríjemné pre každého z nás a hľadanie účinného lieku alebo spôsobu liečby doslova umením. Ako povedal americký herec Will Rogers:
„Padanie vlasov zastaví iba dlážka.“
Ak podceníme prevenciu a nevenujeme sebe a vlasom dostatočnú pozornosť, možno toto tvrdenie ani tak ďaleko od pravdy nebude.
Organizmus je jednotný systém, v ktorom, ak niečo nefunguje tak, ako má, niekedy vedie na prvý pohľad k veľmi zvláštnym vedľajším účinkom. Aj tento fakt môže byť jednou z príčin vypadávania vlasov, ktoré sa bytostne dotýka rovnako mužov aj žien.
Známky aktívneho vypadávania vlasov
Rast vlasov je cyklický proces, takže mierna a postupná obnova (aj vo forme padania vlasov) je normou. V priemere máme na hlave asi 100 až 150 000 vlasov a strata 1 % sa stále považuje za zdravý proces. Tieto vlasy nájdete na hrebeni alebo odevoch. Väčšia strata vlasov s celými prameňmi počas stylingu alebo umývania naznačuje už problém, na ktorého odstránenie potrebujete poznať príčinu.
Príčiny padania vlasov
Príčiny vypadávania vlasov sú rôzne. Môžu byť spojené nielen s vonkajšími faktormi, ale aj s hormonálnym stavom, nedostatkom vitamínov a inými okolnosťami. Vo väčšine prípadov problémy zmiznú po odstránení príčin ich výskytu, kde k tým najčastejším patria:
• Nevyvážená strava, ktorá spôsobuje v tele nedostatok stopových prvkov a vitamínov. Je dokázané, že u 90 % osôb je tento problém spojený s nedostatkom železa, aminokyselín zinku a lyzínu.
• Aktívne vypadávanie vlasov u žien možno pozorovať aj v dôsledku hormonálnych zmien - po pôrode, u dievčat v puberte, po ukončení hormonálnej antikoncepcie a tiež u žien v období pred menopauzou.
• Jedným z najbežnejších dôvodov je aj vplyv kritických teplôt: nachladnutie, časté používanie fénu a zariadení na úpravu vlasov a nosenie čiapky.
• Extrémne situácie a emocionálny stres môžu spôsobiť náhlu stratu vlasov, konkrétne zastavenie rastu vlasov a po chvíli úplnú stratu vlasov, ktorá sa potom rieši transplantáciou.
• Tesné účesy a vrkôčiky spôsobujú narušenie krvného obehu pokožky hlavy, oslabujú vlasové folikuly a tým spôsobujú vypadávanie vlasov.
• Dlhodobo užívané lieky môžu spôsobiť nadmerné vypadávanie vlasov. Medzi najčastejšie, ktoré spôsobujú takýto účinok, patria riedidlá krvi, hormóny, antidepresíva, preháňadlá, diuretiká a ďalšie.
• Veľmi často (viac u mužov) môže byť problém so stratou vlasov spôsobený genetickým faktorom. Tento proces sa zvyčajne vyvíja postupne a rovnomerne.
• Časté kozmetické zásahy a úpravy - farbenie, trvalá, zanedbávaná alebo neopatrná selekcia produktov prispieva k vypadávaniu vlasov.
Ak niektorú z týchto vecí robíte často a pozorujete pritom padanie vlasov, mali by ste spozornieť a riešiť aj komplexnú hormonálnu liečbu, korekciu životného štýlu a zbaviť sa súvisiacich chorôb.
Ako poraziť vypadávanie vlasov
Ako sme už povedali, zdravie vlasov je možné obnoviť aj zmenou životného štýlu a stravovacích návykov. Ak odstránite nedostatky v strave, môžete nielen zastaviť vypadávanie vlasov, ale tiež obnoviť starú krásu vlasov a eliminovať tak účinky alopécie. Pre lepšiu predstavu sa skúste riadiť nasledujúcimi tipmi:
• obmedzte množstvo jednoduchých sacharidov, ktoré konzumujete (sladkosti, pečivo a sladidlá). Tým sa zníži zaťaženie oblastí pankreasu produkujúceho inzulín, normalizuje sa hladina glukózy v krvi, čím sa eliminuje účinok na iné endokrinné žľazy a metabolizmus všeobecne;
• skúste si zvyknúť na stravu s menším obsahom soli. Pomôže to normalizovať krvný tlak a zabezpečiť primeranú výživu pre všetky orgány a tkanivá vrátane pokožky a vlasov;
• konzumujte viac surovej zeleniny a ovocia. Obzvlášť užitočné pri padaní vlasov sú: mrkva, banány, citrusové plody a orechy.
• jedzte viac bielkovín, najmä rastlinného pôvodu: semená, hrach, fazuľu, sójové bôby, pohánku a ďalšie.
• zvýšte množstvo spotrebovaných omega-3 mastných kyselín, ktoré sú hojne obsiahnuté v červených rybách, morských plodoch, orechoch a olivovom oleji.
Skúste transplantáciu vlasov
Ak je problém v genetike, prípadne vás o vlasy nadobro pripravila vážna situácia a nie je iné riešenie, môžete vyskúšať metódu pomerne jednoduchej a úspešnej transplantácie vlasov, pri ktorej sa vlasy odoberajú zozadu alebo z konkrétnej strany hlavy a transplantujú do potrebných zón.
Tento spôsob regenerácie vlasov možno nazvať radikálnym riešením, no s veľmi efektívnym a úspešným výsledkom. V kombinácii so správnym životným štýlom potom opäť získate krásne vlasy a svoju stratenú sebaúctu.